Читај ми!

ARHIV.doc

Povodom smrti dugogodišnje odgovorne urednice Redakcije za istoriografiju Bojane Andrić

Bojana Andrić – dramaturg, scenarista, istoričar televizije i televizijski urednik (Beograd, 11.06.1944-01.04.2025, Beograd)

Studirala je dramaturgiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Autor je kultne emisije „Trezor“ koja se emitovala na RTS-u od 2002. godine. U Igranom programu Televizije Beograd je od 1971. gde je kao dramaturg i urednik radila na više desetina drama i serija. Autor je radio drame Moj prijatelj Šarl i više televizijskih drama kao što su Daleko je Australija, Pogrešna procena; kao koautor radila je TV dramu Običan život sa Živojinom Pavlovićem i seriju Pesma sa Oskarom Davičom. Pisala je scenario za film Šešir profesora Koste Vujića, a kao dramaturg potpisuje film Leptirica i seriju Aleksa Šantić. Od 1987. počela je da se bavi istorijom Televizije Beograd i započela veliku akciju prebacivanja arhivskih materijala sa starijih traka na nove, te je sa grupom tehničara i inženjera spasila veliki broj dragocenih emisija arhive Televizije Beograd. Bojana Andrić bila je jedan od pokretača inicijative za osnivanje Muzeja televizije u Srbiji još 1989. godine, što se, uprkos velikom trudu, do danas nije ostvarilo. Sa koleginicom Mirom Otašević bila je od 1998. koautor posebnog programa Teveteka koji se zasnivala na emisijama iz arhiva Televizije Beograd. Rad Redakcije za istoriografiju TV Beograd obnovila je 2001. godine . Od 2005. je bila u penziji, ali je ostala na RTS-u do 2022. Svoj autorski projekat „Trezor“ od 2017. godine radila je volonterski . Dobitnica je Godišnje nagrade Televizije Beograd 1991. godine, nagrade za TV kritiku "Dušan Duda Timotijević" 2003, povelje Udruženja novinara Srbije 2008, plakete Jugoslovenske kinoteke 2014, kao i nagrade "Tanja Petrović" 2016. godine. Na 66. Martovskom festivalu 2019. godine dobila je nagradu za životno delo.

Muzej televizije – Emisija daje hronološki pregled napora za osnivanje muzeja televizije do momenta nastanka ove emisije krajem 2004. godine, kao i izjave inicijatora povodom Svetskog dana muzeja. Prvu inicijativu o osnivanju Muzeja televizije pokrenuo je reditelj Stanko Crnobrnja 1988. godine; ideju obnavljaju i kompletiraju projekat Mira Otašević i Bojana Andrić 1993. godine i od tada se redovno skreće pažnja na potrebu osnivanja ove instutucije od nacionalne vrednosti, kao i na osnovnu delatnost tog budućeg muzeja televizije koju čini prikupljanje, klasifikaciju i čuvanje ostvarenja od trajne medijske vrednosti (domaću i stranu zbirku programa), kao i postavka predmeta, tehnoloških  sistema, te instalacija iz istorije televizije. Projekti koji su išli ka istom cilju bile su emisije ovog tipa koje su emitovane u ciklusima Teveteka, Trag i Trezor, a potom i ciklusi koji su usledili kao logičan nastavak TV Prozor i Arhiv.doc. Sve su nastajale sa istom misijom – da šire svest o važnosti institucije kao što je Muzej televizije, koja je bitna ne samo za istoriju medija nego i kao kulturna baština koja čuva i objedinjuje prošlost i sadašnjost za budućnost svih nas.

- Premijerno emitovano 2004, Redakcija za istoriografiju, odgovorni urednik Bojana Andrić

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом