Srbija na vezi

Naša reč u Rumuniji

Nedeljnik na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu „Naša reč“ u Rumuniji izlazi više od tri decenije i svojom ulogom doprinosi očuvanju srpskog identiteta u zemlji Karpata. List krovne organizacije srpske nacionalne manjine-Saveza Srba u Rumuniji, prati aktuelna dešavanja, ali podseća i na istorijsku ulogu Srba, koji su se kroz mnoge seobe našli baš tu, deleći sudbinu sa rumunskim narodom, kao što su je delili kralj Aleksandar Prvi Karađorđević i kraljica Marija. Možda je tako i nastala izreka „Rumunija ima dva prijatelja-Crno more i Srbiju“.

Srbi u Rumuniji su autohtoni narod. Velike seobe na to podneblje, dovele su ih silom prilika, krajem 17. i početkom 18. veka, ali brojni istorijski zapisi, spomenici kulture, kao i manastiri poput Bazjaša i Zlatice govore da su tu živeli i mnogo pre.

Znameniti Srbi ostavili su značajan trag i za svoj i za rumunski narod.

Školstvo na srpskom jeziku u Rumuniji staro je skoro dva i po veka, a Srbi su danas jedna od najobrazovanijih zajednica u toj zemlji.

Pa, ipak...prema najnovijem popisu, danas u Rumuniji živi oko 12000 Srba. Imaju status nacionalne manjine, imaju svog predstavnika u rumunskom parlamentu, imaju Dan Svetog Save i Dan srpskog jezika kao zvanične praznike, imaju mnoge druge privilegije, ali ih je u odnosu na popis iz 2002. deset hiljada manje.

„Naša reč“ piše o svemu tome, i upravo to će biti naše teme za razgovor sa glavnim i odgovornim urednikom nedeljnika Nikolom Lakićem, koji je i autor dokumentarnih filmova „Iz sela u selo“, ali i brojnih drugih projekata koji imaju za cilj da se očuva identitet Srba u Rumuniji.

Sa nama će biti i članice KUD-a "Mladost" iz Temišvara: Tijana Sujić, Marija Keverešan, Amira Mikulesku i Heni Kovač, koje će svojim izvođenjem izvornih narodnih pesama dati poseban ton ovoj emisiji.

Urednice Tanja Adamović i Nada Vukelić

Rediteljka Ernestina Gligorijević

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом