RTS Lab: Projekti o kojima se priča

Preimplantaciona genetska dijagnostika, lek protiv kovida-19, biorazgradivi stent, proizvodnja kultivisanog mesa - nova su dostignuća naših naučnika.

РТС Лаб: Пројекти о којима се прича РТС Лаб: Пројекти о којима се прича

Tim istraživača sa Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu jedan je od 200 timova u svetu koji već nekoliko meseci radi na pronalaženju leka protiv kovida 19. Naučnici sa Hemijskog fakulteta rade i na još jednom značajnom projektu: New Smart Synthesis. Gosti RTS Laba su rukovodilac projekta, akademik dr Radomir Saičić, i docent dr Bojan Vulović, jedan od istraživača sa Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. 

Metoda preimplantacione genetske dijagnostike pruža mogućnost provere DNK embriona koji nosi informacije o genetskim ili naslednim bolestima. O detaljima ove dijagnostičke metode za RTS Lab govore dr Mihajla Đan, redovni profesor i Tamara Živić, naučni saradnik sa Univerziteta u Novom Sadu.

Novinar RTS Lab-a, Rijalda Mujezinović, putem Skajpa bila je na vezi sa Centrom za bioinženjering u Kragujevcu. Na temu biorazgradivih stentova i o ostalim aktuelnim istraživanjima, govorili su dr Nenad Filipović, rektor kragujevačkog univerziteta i Smiljana Tomašević, istraživač saradnik.

Nove informacije na polju ispitivanja alternativnih proteina, o proizvodnji kultivisanog mesa i budućnosti bionženjeringa, kod nas i u svetu, sa RTS Labom podeliće dr Ivana Gađanski, dr Ljiljana Janjušević i doktorand Teodora Knežić sa Instituta "Biosens" u Novom Sadu.

Emisiju su pripremile i vodile Jovana Ćirković i Rijalda Mujezinović.
Urednik emisije je Mirjana Nikolić.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње