Žordi Savalj diriguje Betovenovu Misu Solemnis

U ambijentu Bogorodičine crkve u Drezdenu, jedne od najvećih evangelističkih crkava u Nemačkoj, 2023. godine snimljen je izvanredan koncert na kom je izvedena Misa Solemnis, opus 123, Ludviga van Betovena (1770 – 1827). U produkciji Karl Mor i režiji Benžamena Bletona, dirigent ove veličanstvene manifestacije bio je Žordi Savalj, dok su kao solisti nastupili mecosopran Olivija Vermulen, Martin Plac, tenor, Manuel Valser, bariton, i Lina Džonson, sopran.

Жорди Саваљ диригује Бетовенову Мису Солемнис Жорди Саваљ диригује Бетовенову Мису Солемнис

Uz orkestar Le Concert des Nations, nastupila je i vokalna grupa La Capella Reial de Catalunya, sačinjena od vrhunskih i posvećenih solista. Oba ansambla osnovao je i vodi Žordi Savalj da bi se očuvala, održala i negovala umetnička muzika, koja je okrenuta tradiciji i vrednostima repertoara od vremena baroka do romantizma.

Prema rečima samog Savalja, Betovenova Misa Solemnis, koja je nastala u periodu između 1819. i 1923. godine, predstavlja jedno od neprocenjivih bogatstava ljudskog duha, što je samog dirigenta i motivisalo na izvođenje. Romen Rolan, francuski književnik, dramaturg i muzikolog, u svojim razmišljanjima o Betovenu, rekao je da je sam autor „’vladar umeća zvučnosti‘, u ovo delo ulio najdublje delove svoje velike duše i to sa apsolutnom iskrenošću. Misa je, moglo bi se reći, testament i svedočanstvo njegovog života, nastalo na vrhuncu Betovenovog stvaralaštva, u punoj snazi i obogaćeno dirljivim njegovim iskustvima.

Kako sam Žordi Savalj tvrdi,osim snage njegovog muzičkog izraza, postoji i njegovo umeće da se svojom muzikom obraća svakom ljudskom biću, bez obzira na to odakle i iz kog okruženja dolazi.

Proizvodnja: Redakcija specijalizovanih programa

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом