ШПА - ЕНГ 2:1 (КРАЈ)
Читај ми!

Lajpciški stadion – moderni naslednik giganta iz vremena Istočne Nemačke

Danas moderan dom fudbalera RB Lajpciga, nalazi se na mestu nekada najvećeg stadiona u Nemačkoj i jednog od najvećih u Evropi. U njega su ugrađeni najnapredniji audio-vizuelni sistemi – osvetljenje je integrisano u krov, a akustika na stadionu je najbolja u državi. Navijačima Srbije nije ostao u lepom sećanju.

Лајпцишки стадион – модерни наследник гиганта из времена Источне Немачке Лајпцишки стадион – модерни наследник гиганта из времена Источне Немачке

Zbog pravila Fife i Uefe da se ne reklamiraju kompanije koje nisu zvanični sponzori šampionata, stadion u Lajpcigu za vreme Evropskog prvenstva neće se zvati "Red bul arena", kao kada na njemu igra bundesligaš RB Lajpcig.

Na mestu koje sada krasi, nekada se nalazio dvostruko veći sportski objekat – "Centralni stadion". Otvoren 1956, posle 15 meseci izgradnje, bio je to najveći stadion u Nemačkoj i jedan od najvećih u Evropi. Mogao je da primi više od 100.000 gledalaca.

Veoma važan za reprezentaciju Istočne Nemačke i lokalnu Lokomotivu, nakon političkih promena i pada Berlinskog zida, stadion je počeo da propada, sve dok u oktobru 1997. gradske vlasti nisu donele radikalnu odluku.

Od decembra 2000. do marta 2004. unutar zidina gigantskog starog stadiona građen je novi, moderan objekat namenjen samo fudbalu. U njega su ugrađeni najnapredniji audio-vizuelni sistemi – osvetljenje je integrisano u krov koji može biti navučen u slučaju potrebe, a akustika na stadionu je najbolja u Nemačkoj.

Do samih tribina dolazi se specijalno sagrađenim mostovima dugim dvadesetak metara, kojima se prolazi direktno sa kapija starog stadiona. Kompletan spoljni zid nakadašnjeg giganta je zadržan, a nekadašnje tribine pokrivine su travom.

Kao i prethodnik, novi stadion u Lajpcigu zvao se "Centralni", sve dok 2009. poznati proizvođač energetskih pića "Red bul" nije zagospodario lokalnim klubom i preimenovao ga u RB Lajpcig. U skladu sa velikim ambicijama, tada i dalje niželigaš preselio se iz svog prethodnog doma na daleko veći stadion koji je 2010. iz sponzorskih razloga dobio novo ime – "Red bul arena".

Stadion u Lajpcigu je jedini u Istočnoj Nemačkoj koji je bio domaćin utakmica Svetskog prvenstva 2006. Dobro ga pamte navijači tada Srbije i Crne Gore koja je na njemu izgubila od Holandije rezultatom 1:0 i najavila debakl koji je usledio.

Godinu dana ranije, "Centralni stadion" je bio jedno od mesta održavanja Kupa konfederacija, a na njemu je odigran meč za treće mesto. Od 2005. do 2007. godine bio je poprište finala nemačkog Liga kupa.

Zbog dobre akustike stadion u Lajpcigu su posetili i obožavatelji Tine Tarner, Pola Makartnija, Dženezisa, Brusa Springstina, Dipeš moda i mnogih drugih muzičkih velikana koji su na njemu organizovali koncerte.

"Lajpciški stadion", kako će se zvanično zvati tokom Evropskog prvenstva, moći će da primi 40.000 navijača – manje od svih ostalih. Na njemu će biti odigrana četiri meča, uključujući jedan duel osmine finala.

Raspored utakmica na "Lajpciškom stadionu":
18. jun: Portugalija – Češka 21.00 (Grupa F)
21. jun: Holandija – Francuska 21.00 (Grupa D)
24. jun: Hrvatska – Italija 21.00 (Grupa B)
2. jul: 1D – 2F 21.00 (osmina finala)

уторак, 01. април 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом