ШПА - ЕНГ 2:1 (КРАЈ)
Читај ми!

Ukrajina – selekcija sa potencijalom

Ukrajina je ekipa koja ima mlad, ali ujedno i iskusan sastav sa jako perspektivnim fudbalerima. Mogla bi da bude kamen spoticanja za mnoge timove na predstojećem prvenstvu.

Украјина – селекција са потенцијалом Украјина – селекција са потенцијалом

Posle raspada SSSR-a Ukrajina je dugo "lutala" u bespuću loših rezultata. Skoro 20 godina od sticanja nezavisnosti i četiri neuspešna kvalifikaciona ciklusa dobili su priliku da konačno upišu prvi nastup.

Ukrajina je debitovala na Evropskom prvenstvu 2012. godine, kada je zajedno sa Poljskom bila domaćin turnira. Ovaj događaj je predstavljao veliki korak za ukrajinski fudbal, jer je zemlja prvi put imala priliku da se predstavi na međunarodnoj sceni. Ukrajina je bila smeštena u grupu D sa reprezentacijama Švedske, Francuske i Engleske.

Prva utakmica protiv Švedske donela je euforiju navijačima kada je legendarni Andrij Ševčenko postigao dva gola i doneo pobedu svom timu (2:1). Međutim, taj početni trijumf nije bio dovoljan za dalji uspeh. U narednim utakmicama Ukrajina je izgubila od Francuske (2:0) i Engleske (1:0), što je rezultiralo eliminacijom u grupnoj fazi. Ipak, domaćinstvo ovog turnira ostalo je u pamćenju kao veliki trenutak za ukrajinski fudbal.

Nakon domaćinskog debitovanja, Ukrajina je uspela da se kvalifikuje za Evropsko prvenstvo 2016. godine u Francuskoj. Tada se našla u grupi C sa reprezentacijama Nemačke, Poljske i Severne Irske. Blago rečeno doživela je debakl

Poražena je u sve tri utakmice grupne faze – od Nemačke (2:0), Severne Irske (2:0) i Poljske (1:0).

Evropsko prvenstvo 2021. godine, donelo je potpuni preokret ukrajinskoj reprezentaciji. Pod vođstvom trenera Andrija Ševčenka, tim je pokazao znatan napredak i bolju koordinaciju. Ukrajina je bila u grupi C sa reprezentacijama Holandije, Austrije i Severne Makedonije.

U prvoj utakmici protiv Holandije, Ukrajina je doživela tesan poraz (3:2), ali je navijače oduševila kvalitetom igre. Usledila je pobeda nad Severnom Makedonijom (2:1), što je podiglo moral tima. Međutim, poraz od Austrije (1:0) značio je da Ukrajina mora da se osloni na druge rezultate kako bi se plasirala u nokaut fazu. Srećom, kao jedna od najboljih trećeplasiranih ekipa, Ukrajina je prošla u osminu finala.

U osmini finala, Ukrajina je odigrala dramatičnu utakmicu protiv Švedske, koju je dobila sa 2:1 nakon produžetaka. Ovo je bio istorijski trenutak, jer je Ukrajina prvi put u svojoj istoriji prošla u četvrtfinale Evropskog prvenstva. Iako su u četvrtfinalu doživeli težak poraz od Engleske (4:0), ovaj uspeh je označio veliki napredak i ohrabrenje za budućnost ukrajinskog fudbala.

Sergej Rebrov - stručnjak velikog iskustva

Sergej Rebrov je počeo svoju profesionalnu karijeru u Dinamu iz Kijeva, gde je brzo stekao reputaciju talentovanog napadača. Za Dinamo je igrao od 1992. do 2000. godine, tokom čega je postigao mnoge značajne golove i doprineo osvajanju brojnih titula, uključujući devet prvenstava Ukrajine i šest ukrajinskih kupova.

Njegova saradnja sa Andrijem Ševčenkom u Dinamu bila je posebno plodonosna, čineći ih jednim od najopasnijih napadačkih parova u Evropi tog vremena.

Posle uspešnog perioda u Dinamu, Rebrov je prešao u engleski klub Totenhem Hotspur 2000. godine. Iako je njegov učinak u Premijer ligi bio nešto skromniji u poređenju sa uspehom u Ukrajini, Rebrov je i dalje ostao cenjen igrač. Nakon Totenhema, igrao je za Fenerbahče u Turskoj, Vest Hem u Engleskoj i Rubin Kazan u Rusiji, pre nego što se vratio u Dinamo Kijev gde je završio svoju igračku karijeru 2009. godine.

Rebrov je takođe bio značajan član ukrajinske reprezentacije. Debitovao je 1992. godine i igrao sve do 2006. godine, zabeleživši više od 70 nastupa i postigavši 15 golova. Igrao je važnu ulogu u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 2006. godine, gde je Ukrajina stigla do četvrtfinala, što je bio jedan od najvećih uspeha u istoriji ukrajinskog fudbala.

Nakon završetka igračke karijere, Rebrov se upustio u trenerske vode. Prvi značajan trenerski angažman imao je u Dinamu Kijev, gde je prvo bio pomoćni trener, a zatim i glavni trener od 2014. do 2017. godine. Pod njegovim vođstvom, Dinamo je osvojio dve titule prvaka Ukrajine i dva kupa, kao i Superkup Ukrajine. Tokom njegovog mandata, tim je postigao značajne rezultate i na evropskoj sceni, uključujući i plasman u četvrtfinale Lige Evrope.

Posle Dinama, Rebrov je trenirao saudijski Al-Ahli i mađarski Ferencvaroš. Sa Ferencvarošem je osvojio tri uzastopne titule u mađarskom prvenstvu i uspeo da ih uvede u grupnu fazu Lige šampiona po prvi put nakon više od dve decenije. Njegovi trenerski uspesi doneli su mu veliku reputaciju kao jednog od najperspektivnijih ukrajinskih trenera.

Zinčenko, Mudrik i Dovbik predvodnici jednog perspektivnog tima

Ukrajina ima veliki broj fudbalera u Premijer ligi, i skoro svi su na počecima svojih karijera.

Aleksandar Zinčenko kapiten je i najbolji fudbaler Ukrajine u poslednjoj deceniji. Iako nije dobijao mnogo prostora u Arsenalu u finišu sezone, svakako je fudbaler koji će se mnogo skautirati. Srbija ga pamti po porazu 5:0 od Ukrajine u kvalifikacijama za Evro 2020. godine.

Na golu imaju pouzdanog golmana Reala Lunjina koji je maksimalno iskoristio šansu koja mu se ukazala ove godine povredom prvog golmana Tiba Kurtoe.

Ilija Zabarnji standardan je u Bornmutu i smatra se jednim od najtalentovanijih štopera u generaciji. U napadu su Mudrik fudbaler Čelsija koji se nije najbolje aklimatizovao, ali i najbolji golgeter španske lige Artjom Dovbik.

Prošireni sastav reprezentacije Ukrajine

Golmani: Andrij Lunjin (Real Madrid), Anatolij Trubin (Benfika), Georgij Buščan (Dinamo Kijev);

Odbrana: Mikola Matvijenko (Šahtjor), Jukim Konoplja (Šahtjor), Valerij Bondar (Šahtjor), Oleksandr Timčik (Dinamo Kijev), Vitalij Mikolenko (Everton), Ilja Zabarnji (Bornmut), Oleksandr Svjatok (Dnjipro-1), Maksim Talovjerov (LASK), Bogdan Mihajličenko (Žitomir);

Vezni red: Andrij Jarmolenko (Dinamo Kijev), Mikola Šaparenko (Dinamo Kijev), Volodimir Bražko (Dinamo Kijev), Taras Stepanenko (Šahtjor), Oleksandr Zubkov (Šahtjor), Georgij Sudakov (Šahtjor), Oleksandr Zinčenko (Arsenal), Viktor Cigankov (Đirona), Mihailo Mudrik (Čelsi), Ruslan Malinovski (Đenova), Sergij Sidorčuk (Vesterlo);

Napad: Artjom Dovbik (Đirona), Roman Jaremčuk (Valensija), Vladislav Vanat (Dinamo Kijev).

*Konačni sastav biće naknadno objavljen.

Raspored utakmica reprezentacije Ukrajine:
17. jun: Rumunija - Ukrajina (15.00, Minhen)
21. jun: Slovačka - Ukrajina (15.00, Diseldorf)
26. jun: Ukrajina - Belgija (18.00, Štutgart)

среда, 16. април 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом