Читај ми!

Iz arhive Radio Beograda

Sto godina Radio Beograda

U mesecu kada se obeležava sto godina Radio Beograda, započinjemo mini ciklus posvećen snimcima muzičkih ansambala naše kuće. U prvoj emisiji slušaćete dela Ljubice Marić i Dušana Radića.

Kao deveta radio-stanica u Evropi, Radio Beograd je počeo redovno emitovanje programa 1. oktobra 1924. godine, najpre utorkom, četvrtkom i subotom, a nešto kasnije i svakodnevno. Preteča je bio Glavni radio-telegraf u Rakovici, koji je prema ugovoru o koncesiji 1923. godine izgradila francuska kompanija TESAFI, odnosno „Kompanija za bežičnu telegrafiju”. Inženjeri Radio-telegrafskog centra Mihailo Simić i Dobrivoje Petrović, još u februaru 1924. su imali prve pokušaje stvaranja domaćeg radio-programa i probne emisije preko postrojenja u Rakovici, a prvi studio nalazio se u palati Prve hrvatske štedionice, u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu. 

Pripreme pred početak redovnog programa trajale su nedeljama, a sa jednog od takvih događaja, u septembru 1924. godine, „Politika” je izvestila na sledeći način: „U mecaninu nalazi se mala i čudnovata koncertna sala. Svi zidovi su tapetirani, tavanica takođe, i uvijena u neke bele velove kao da je sva od čipaka, da nema odjeka. U jednom uglu je nov klavir, a u drugom, na maloj ljuljašci od gajtana, obešeni su mikrofoni. Oni su kod bežičnog telefona ono što je kod običnog žičanog levak u koji se govori. I pred tim mikrofonom peva se, svira, govori. A svi koji imaju bilo velike bilo one male amaterske, jevtine bežične telefone, nameste skazaljku na broj dužine talasa sa kojim Beograd šalje koncert i imaju pozorište, operu, poslednje novosti, u svojoj sobi, kod svoje kuće” – pisalo je u listu „Politika” 7. septembra 1924. godine.

Iz dvorane u gradu, 19. septembra, inženjeri Simić i Petrović poslali su u etar „probni koncert”, koji je pobudio izuzetnu pažnju u Beogradu i široj okolini. Uživo su se čuli odlomci iz opera, kao i kompozicija Feliksa Mendelsona, Jozefa Suka i Stevana Hristića. „Gospođa Rogovska – predstavio je gospodin Mihajlović kroz mikrofon – zapevala je poznatu ariju iz „Toske” uz diskretnu pratnju gospodina Brezovšeka na klaviru” – pisalo je u „Politici” narednog dana, 20. septembra 1924. godine.

Tadašnji ministar Pošta i Telegrafa, Petar Marković, nakon probnog koncerta potpisao je odluku da „počev od 1. oktobra Glavna Radio-telegrafska stanica Beograd-Rakovica daje koncerte tri puta nedeljno po jedan sat”. Osim koncerata, iz prvog studija emitovane su i vesti, berzanski i meteorološki izveštaji.

Prvi koncert u okviru redovnog programa na našim talasima održan je, kako smo već rekli, 1. oktobra 1924, a u novinama je objavljen i njegov sadržaj. Najpre je izvedena Himna Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, a potom i dela Vijennjavskog, Verdija, Popera, Sarasatea i Ponkijelija. Pred mikrofonom su nastupili koncert-majstor Beogradske opere Karol Holub, tenor dr Petrović, violončelista Slatin i sopran Sofija Drauselj.

Naredne godine, nadležno Ministarstvo PTT-a poverilo je Beogradskoj operi da se stara o muzičkom programu Radio Beograda. Na organizovanju i izvođenju najviše su bili angažovani kompozitor Stevan Hristić, Lovro Matačić – dirigent Beogradske opere i Jovan Srbulj – dirigent, pevač i korepetitor u Narodnom pozorištu u Beogradu. Zanimljiv je i podatak da su posebno zapažene bile emisije koje su radili solisti Beogradske opere: Dragutin Petrović, Emilija Pinterović, Ksenija Rogovska, Nadežda Stajić i Živojin Tomić.  

Vremenom je postalo jasno da je za potrebe programa neophodno imati svoje ansamble, pa je tako prvo osnovan Narodni orkestar 1935, dve godine kasnije Simfonijski orkestar, a Mešoviti hor 1939. godine. U nardenim decenija usledilo je osnivanje Dečjeg hora, Zabavnog orkestra, Big Benda, kao i hora „Kolibri”. Prva tri pomenuta ansambla su uživo učestovovala u programu i bili nosioci muzičkih sadržaja, ali su imali i značajan uticaj na razvoj srpske kulture, o čemu ćemo govoriti u narednim emisijama.

Urednica emisije: Marija Vuković 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње