Читај ми!

Imaginarna edicija

Aleksandar Etkind: Nafta

U emisiji Imaginarna edicija, od ponedeljka, 6. do petka, 10. marta, emitujemo tekst Aleksandra Etkinda „Nafta” iz autorove knjige „Priroda zla: sirovine i država”. Prevod s ruskog: Milan Subotić

Zahvaljujući širini tematskog zahvata, multidisciplinarnosti pristupa, kao i esejističkim osobinama stila Aleksandra Etkinda, njegova knjiga „Priroda zla: sirovine i država" ubrzo je stekla status intelektualnog bestselera. U njoj autor razmatra uticaje otkrivanja i iskorišćavanja različitih prirodnih resursa na ekonomsku, društvenu i političku istoriju ljudskih društava. U širokom rasponu od pronalaska vatre, preko privreda zasnovanih na gajenju žitarica, pamuka, lana i konoplje, trgovini krznom, plemenitim metalima, solju, šećerom, opijumom, svilom, te tehnologijama korišćenja vodene pare, uglja, nafte i gasa, Etkind prati posledice koje upotreba prirodnih resursa ima na strukturu, razvoj i propast društava, kao i na politički poredak, sistem vrednosti i stil života njihovih stanovnika. U fokusu njegovog istraživanja je fenomen „resursnog prokletstva", metafore kojom se označava potpuna zavisnost ekonomije neke države od jednog prirodnog resursa koji se, uprkos bogatstvu koji donosi, često pretvara u uzrok i oslonac političke autoritarnosti, socijalne i rodne nejednakosti, degradacije i demodernizacije društva. Upečatljiv primer ovih procesa su privrede takozvanih „petrodržava", tj. onih zemalja koje se, bez diverzifikacije svoje ekonomije, gotovo isključivo oslanjaju na prihode dobijene proizvodnjom i izvozom nafte i gasa.

U delu knjige koji emitujemo na našem programu, Etkind prevashodno ukazuje na socijalne i političke posledice „naftnog prokletstva" ili „resursne zavisnosti" na primeru savremene Rusije, ali i drugih „petrodržava" poput Venecuele, Nigerije i arapskih zemalja. Zaključak njegove analize je sumoran - u „petrodržavama", odlivom kapitala stečenog crpljenjem naftnih izvora, vladajuće elite postaju bogatije, stanovništvo preživljava od preraspodele malog dela naftne rente, bezbednosne strukture dominiraju društvom, a kvalitet zdravstvenih i obrazovnih institucija opada. Imperativ smanjenja potrošnje fosilnih goriva zbog globalnog zagrevanja i ekoloških problema, predstavlja ozbiljan izazov za pomenute države čija ekonomija u velikoj meri zavisi od nafte i gasa.

Aleksandar Etkind je rođen u Lenjingradu 1955. godine gde je završio studije psihologije, a doktorirao je u Helsinkiju radom o ruskoj kulturnoj istoriji. Predavao je na Evropskom univerzitetu u Peterburgu (1999-2004), Univerzitetu Kembridž (2004-2013) i Institutu Evropskog univerziteta u Firenci (2013-2022). Od prošle godine je profesor na Odeljenju za međunarodne odnose Centralnoevropskog univerzitetu u Beču. Pored knjige Eros nemogućeg. Istorija psihoanalize u Rusiji koja je prevedena na srpski jezik (Zepter book, 1999), objavio je na engleskom i ruskom jeziku niz knjiga od kojih su najznačajnije: Internal Colonization: Russia's Imperial Experience (2011; rusko izdanje 2013); Warped Mourning: Stories of the Undead in the Land of the Unburied (2013; rusko izdanje 2016); Roads not Taken. An Intellectual Biography of William C. Bullitt (2016; rusko izdanje 2015). Takođe, priredio je više zbornika radova o istorijskom pamćenju u Istočnoj Evropi, konceptu 'unutrašnje kolonizacije', oblicima kulturnog protesta u Rusiji, te sećanju na Katin.  

Tekst čita Aleksandar Božović.
Urednica: Olivera Nušić



Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње