Umetnost interpretacije - Erve Nike
Ovaj umetnik danas važi za jednu od najinventivnijih muzičkih ličnosti na evropskoj sceni, koja je svojim zalaganjem osvetlila dugo zaboravljene stranice muzičke istorije Francuske, ali i Evrope.
Rođen 1957. godine u Abvilu, na severu Francuske, završio je studije čembala, kompozicije, dirigovanja i pevanja. Godine 1980, postao je horovođa Nacionalne opere u Parizu, a sredinom osamdesetih godina i član ansambla „Cvetajuće umetnosti" koji je osnovao Vilijam Kristi. Inspirisan radom u ovom ansamblu, 1987. godine osnovao je i sopstveni sastav koji svira na originalnim instrumentima, „Le Consert Spirituel" i sa kojim je inicijalno interpretirao, pre svega, velike francuske motete iz 17. i 18. veka. Tokom više od trideset godina postojanja, ovaj ansambl je postavio visoke interpretativne standarde, postajući jedan od najuglednijih izvođača baroknog repetoara. Ovakav status Nike i njegov ansambl su stekli zahvaljujući temeljnom i produbljenom proučavanju dela koja izvode, ne zanemarujući i najsitnije aspekte istorijskog i estetskog konteksta u kojem je delo nastalo. Uvid koji su stekli ovakim pristupom, doveo je do postepenog širenja njihovog repertoarskog spektra - naime, insistirajući na kontinuitetu u muzičkoj istoriji Francuske, Erve Nike i njegov ansambl su počeli da istražuju i kompozicije iz 19. i početka 20. veka, otkrivajući neka dugo zaboravljena dela. Ovi napori su intenziviraniji nakon 2009. godina kada je osnovana fondacija Palaceto Bru Zane, centar za francusku muziku iz epohe romantizma čije se sedište nalazi u venecijanskoj palati sa kraja 17. veka, po kojoj je ova institucija i dobila ime. Zahvaljujući njihovim zajedničkim naporima, ponovo su se na repertoarima našli rekvijemi Kerubinija i Plantada, dela Oracija Benevola, Šarl-Simona Katela i mnogih drugih.
Osim sa ansamblom „Le Consert Spirituel", Erve Nike nastupa i kao gostujući dirigent Filharmonije iz Brisela i Hora Flamanskog radija. Pod njegovim rukovodstvom, ovi ansambli su posvećeni izvođenju i snimanju kantata koje su bile napisane za uglednu „Rimsku nagradu", kao i objavljivanju do sada diskografski nezabeleženih opera. Iz ove edicije trebalo bi izdvojiti dela Kamija Sen Sansa, Kloda Debisija, Gistava Šarpantjea, ali i malo poznatog Maksa Dolona, komponovana za ovaj ugledni konkurs, kao i opere „Ostrvo snova" Rejnalda Hana, „Kraljica Kipra" Fromentala Alevija i druge. Za svoj veliki doprinos francuskoj kulturi, Erve Nike je nagrađen „Nacionalnim ordenom za zasluge u oblasti umetnosti i knjževnosti".
Urednica emisije: Ivana Neimarević
Коментари