Читај ми!

U Predsedništvu Srbije uručene Vukove nagrade

Na svečanosti u Predsedništvu Srbije, u prisustvu zvanica iz kulturnog, verskog i političkog života, predstavnici Kulturno-prosvetne zajednice uručili su Vukove nagrade. Nagrada se dodeljuje za naročite rezultate ostvarene u stvaralačkom radu na širenju kulture, obrazovanja i nauke u Srbiji

Vukova nagrada ustanovljena je 1964. godine, na stogodišnjicu smrti Vuka Karadžića. U proteklih šest decenija stigla je u svaki kutak Srbije, a spisak od nekoliko stotina imena koja su našu kulturu učinila bogatijom i znamentijom je prilog za istoriju, poručeno je na svečanosti u Predsedništvu.

„Koliko Vukova nagrada predstavlja veliku čast za dobitnike, toliko i njeni dobitnici čine veliku čast Kulturno-prosvetnoj zajednici Srbije, tako i kulturi, prosveti i nauci naše Republike Srbije“, naglašava Živorad Ajdačić, generalni sekretar Kulturno-prosvetne zajednice.

„Moramo biti svesni da napredak neke zemlje u svakom pogledu zavisi od obrazovnog sistema, jer uzlaznom putanjom danas idu ona društva koja se zasnivaju na znanju, nauci, inovacijama, kulturi, kreativnosti i slobodi mišljenja“, ističe Ivica Radović, državni sekretar Ministarstva prosvete.

Među 84 kandidata žiri je odlučio da Vukovu nagradu dobije deset ličnosti iz sfere nauke, kulture, prosvete i umetnosti. Izuzetnu Vukovu nagradu dobili su književnik Novica Đurić i lingvista Miloš Kovačević.

„Vuk je utemeljenjem srpskog narodnog, kao književnog jezika zapravo utemeljio i osnovni srpski identitetski nacionalni kriterijum, a to je srpski jezik sa ćirilicom kao svojim imanentnim pismom. Naime, od 69 današnjih evropskih nacija, čak njih 56 kao identitetski kriterijum ima jezik. Među njima su i Vukovi Srbi“, napominje lingvista, prof. dr Miloš Kovačević.

Ugledno priznanje uručeno je i zaslužnim institucijama među kojima su Matematičko društvo „Arhimedes“, Narodna biblioteka Osečina, Srpska čitaonica u Irigu i kulturna manifestacija „Belovodska rozeta“.

четвртак, 20. август 2026.
° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом