уторак, 18.07.2023, 05:50 -> 16:26
Извор: РТС
Гаси се црвени метео-аларм, али само на дан – придржавајте се савета; врућине смањују резерве крви
Мало свежији ваздуха из средње Европе гаси у Србији црвени метео-аларм, али тек на један дан. Већ сутра ће бити топлије. Преко средње Европе премешта се облачност и одлази ка Карпатима. Србији неће донети падавине, али хоће освежење, биће пријатније за 3-4 степена. Највиша дневна температура од 33 до 37 тепени.
Извештај Јоване Вулиновић
Децу заштитити од високих температура, имају већи ризик од топлотног удара
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" и УНИЦЕФ издали су упутство за родитеље како да заштите децу у условима високих спољних температура, посебно млађу децу код које још није стабилизована терморегулација и постоји повећан ризик од топлотног удара.
У "Родитељском водичу за јако топло лето" који је израђен уз подршку Министарства здравља Србије препоручује се да новорођенчад, одојчад и старију децу треба изводити напоље у раним јутарњим и касним поподневним сатима, а не саветује се излазак напоље у најтоплијем делу дана, од 10 до 17 часова.
Приликом изласка из куће, додају, дете обући у комотне комаде одеће од природних материјала (памук, лан) и обавезно му ставити памучну капу или шешир, а увек понети флашицу са водом и често понудити дете да попије макар гутљај-два (уместо воде може и блага лимунада).
"Топлотни удар могу да најаве неспецифични симптоми, који подсећају на вирусну инфекцију. Пре него што се појаве симптоми топлотног удара, деца често показују блаже знаке топлотне исцрпљености, попут главобоље, мучнине, вртоглавице, зујања у ушима. Главни симптом топлотног удара је пораст телесне температуре због брзог и прекомерног загревања тела, тако да за само пола сата температура може да порасте и на преко 40 степени. Симптоми топлотног удара могу имати и фаталне последице", упозорава се водичу.
Када је реч о симптомима, они могу бити специфични за узраст детета, те се наводи да код деце до пет година треба обратити пажњу уколико се појави интензивна узнемиреност и гласан плач након којих следе умор и поспаност, изостанак знојења упркос великој врућини, одбијање уноса течности, као и појава конвулзија – грчева у стомаку и мишићима. Такође, треба обратити пажњу уколико дете повраћа, има убрзано дисање, убрзан пулс, јако високу телесну температуру, као и губитак свести.
Увлачење меког дела на глави новорођенчета/одојчета, врелина коже руку и ногу на додир и црвенило коже лица такође могу бити симптоми топлотног удара код деце млађе од пет година, а треба обратити пажњу и уколико по премештању новорођенчета/одојчета у хлад екстремитети нагло постају хладни и настаје дрхтавица.
Када је реч о деци старијој од пет година, треба обратити посебну пажњу у случају да је кожа сува и топла и да се дете не зноји, као и на појаву јаке главобоље, ако нејасно говори, убрзано дише, има убрзан пулс, несвестицу и губитак свести.
Такође, као симптом топлотног удара могу се јавити и дијареја, грчеви у телу, висока телесна температура (до 40 и више степени), затим зујање у ушима, збуњеност (дете делује конфузно), као и осип по кожи. У случају топлотног удара код деце свих узраста, како се наводи у Водичу, неопходно је одмах позвати лекара/хитну помоћ ако постоји и сумња на топлотни удар, а до указивања стручне помоћи, дете одмах склонити у хладовину или извести из прегрејане просторије, аутомобила или другог превозног средства. Ако је могуће, дете сместити у адекватно климатизовану или замрачену и добро проветрену просторију.
"Раскомотити дете – скинути му сву сувишну одећу, одмах му понудити течност – најбоље воду, уколико стање то дозвољава. Дете умити или истуширати млаком водом, а уколико вода није доступна, изложити га струјању ваздуха (нпр. расхлађивање вентилатором). На главу ставити комадиће леда умотане у платно или хладне облоге", наводи се у препорукама. Наглашавају да је чак и неколико недеља након опоравка од топлотног удара дете осетљиво на високе температуре, па се саветује боравак у расхлађеним просторијама као и смањена физичка активност. Посебно упозоравају да децу никако не треба остављати у аутомобилу и другим возилима на сунцу, чак ни на неколико минута.
Температура тела детета расте три до пет пута брже него код одраслих, а у возилу температура ваздуха може да за само 10 минута порасте за чак 20 степени те када дете током врелих летњих дана остане у возилу, његова телесна температура брзо расте па је могућ и фаталан исход у року од неколико минута.
"Никада не остављајте дете у возилу без надзора, чак ни ако су прозори делимично отворени или мотор ради, а клима-уређај је укључен. Нека вам постане навика да проверите цело возило, напред и позади, пре закључавања врата и одласка. Чувајте кључеве аутомобила ван домашаја детета и научите децу да возило није игралиште, а увек закључавајте врата и пртљажник свог аутомобила, током целе године, како деца не би могла да уђу у возило без надзора. Ако видите дете само у закључаном аутомобилу, одмах га извуците, позовите хитну помоћ и расхладите", наводи се у водичу.
РХМЗ: У 13 сати у Неготину и Зајечару 35 степени, у Београду 32
Неготин и Зајечар најтоплији су градови у Србији, где је жива у термометру у 13 часова показала 35 степени Целзијуса.
Следе, Собмор, Кикинда Велико Градиште и Ћуприја са 34, Палић, Нови Сад, Зрењанин, Сремска Митровица, Смедеревска Паланка, Лесковац, Ниш, Димитровград и Крушевац са 33° C – показују подаци на сајту Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ).
За степен мање је у Београду, Врању, Куршумлији, Пожеги, Краљеву, Ваљеву и Лозници док се жива у термометру на Сјеници и на Црном Врху подигла до 28. подељка.
Према подацима РХМЗ, најнижа темперaтура је на Копаонику где су измерена 22 степена.
Због годишњих одмора и врућина смањују се резерве крви
Институт за трансфузију крви Србије има резерве за свега два дана.
Мирјана Кнежевић из Института рекла је да у овом моменту све негативне крвне групе недостају, највише А негативне, али се смањују резерве А позитивне и нулте позитивне крвне групе.
Каже да је од јутрос у сали Института прикупљено 40 јединица крви што у неким нормалнијим околниостима, када није овако топло, и када није лето, буде и дупло више, а за оба дана викенда прикупљено је око 60 јединица крви.
Према њеним речима, иделано би било да дневно прикупи око 350 до 400 јединица крви, лети би око 300 јединица било довољно.
"То је бројка коју тешко можемо да достигнемо у овом периоду", напоменула је Кнежевићева.
Савети лекара како да се заштитимо од врућине
У Србији ће бити претежно сунчано и веома топло. Дуваће слаб и умерен ветар, а на југу и истоку земље средином дана појачан, северозападни.
Најнижа температура кретаће се од 18 до 24 степена, а највиша дневна од 33 до 37 степени.
У Београду ће бити сунчано и мало свежије с температуром до 35 степени.
Већ сутра ће бити поново веома топло.
После подне, увече и у току ноћи у Војводини се, а локално и у западној и централној Србији очекује јак развој облачности са пљусковима и грмљавином.
У зони пљускова могуће су и непогоде, град и олујни ветар.
Дуваће слаб и умерен ветар, углавном јужни и југоисточни, а после подне у скретању на западни и северозападни.
Најнижа јутарња температура износиће од 18 до 24 степена, а дневна од 35 до 39 степени.
Препоруке: како се заштити од летње врелине
Лекари апелују да грађани у врелим данима не излазе напоље без преке потребе, већ да буду у расхлађеним просторијама. То је, истиче се у препорукама Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут", нарочито важно за децу узраста до две године, особе старије од 65 година, као и за хроничне болеснике.
Уколико старија особа мора да изађе из куће, препорука је да то уради у раним јутарњим или вечерњим сатима.
Опрез с климом
Боравак у климатизованом простору јесте добра опција, али треба бити на опрезу. Клима-уређај би требало подесити тако да разлика између спољашне температуре и температуре у хлађеној просторији не буде већа од седам степени.
Узимати што више течности
Саветује се туширање млаком водом, неколико пута на дан, редовно уношење течности, пре свега воде.
Чај, цеђени сокови, лимунада и, наравно, вода су препорука стручњака.
Потребно је искључити алкохол, смањити унос кафе и безалкохолних пића с пуно шећера.
Више воћа и поврћа
Такође, избегавати тешку и висококалоричну храну.
Предност треба дати храни која садржи мање масноћа, попут меса, рибе, поврћа и воћа.
Хроничним болесницима саветује се умерена исхрана, уз довољне количине витамина и минерала.
Возите одморни и без алкохола
Алкохол и вожња не иду заједно, а лекари упозоравају да се пиће не комбинује ни са врућином.
Посебан апел се упућује возачима да никада не остављајте дете или љубимца у аутомобилу паркираном на сунцу.
Ако крећете на пут, будите одморни и током путовања правите паузе. Препорука је да се путује дању.
Помозите старима и болеснима
И наредних дана биће веома топло. Уз прихватање савета, проверите и како су болесне и старије особе које познајете. Они се теже боре са врућинама.
Коментари