Иран је оптужио Сједињене Америчке Државе за "пиратерију" и незакониту заплену иранских комерцијалних бродова, тврдећи да Техеран има право да се супротстави таквим акцијама, наведено је у писму иранског амбасадора при Уједињеним нацијама, Амира Саедија Ираванија.
У писму председнику Савета безбедности и генералном секретару УН, Иравани је саопштио да САД пресрећу и заплењују иранске бродове на отвореном мору, укључујући танкере "Маџестик" и "Тифани", као и велике количине нафте, пренео је ирански Пресс ТВ.
Такве акције описао је као кршење Повеље УН и међународног права, наводећи да представљају "чин агресије" и "државно спонзорисану пиратерију и тероризам".
У писму се позива Савет безбедности да осуди заплене и захтева ослобађање бродова и имовине, уз тврдњу да Сједињене Америчке Државе сносе пуну одговорност за последице.
"Такво понашање није ништа друго до још један јасан пример америчке зависности од безакоња и представља флагрантно кршење Повеље Уједињених нација", навео је Иравани.
Ирански званичници су најавили и војни одговор у случају нових акција.
Заменик у морнарици ИРГЦ поручио је да ће поморске снаге користити "нове капацитете" и "изненађујуће тактике" против америчких циљева ако дође до даље ескалације.
Према наводима, Иран је већ раније извео више узвратних напада на америчке и израелске циљеве у региону, док амерички званичници процењују да су значајни делови иранских војних капацитета и даље оперативни упркос сукобима.
Техеран је додатно одбацио могућност повратка преговорима са Вашингтоном док, како наводи, трају заплене и блокаде.
(Танјуг)
Коментари