Читај ми!

Опкољавање Ирана – духови долетели до Индијског океана, свет на ивици новог рата

Војна конфронтација са Ираном је неизбежна, упозорио је француски министар спољних послова Жан Ноел Баро, објашњавајући да је преостало још јако мало времена да се овакав исход спречи преговорима. Израелци су још конкретнији – очекују се ваздушни удари какви нису виђени још од Другог светског рата. Амерички бомбардери Б-2 су премештени у базу у Индијском океану, два носача авиона су спремна за акцију, мете су одређене још пре две деценије. Русија и Кина упозоравају на катастрофалне последице могућег напада.

Опкољавање Ирана – духови долетели до Индијског океана, свет на ивици новог рата Опкољавање Ирана – духови долетели до Индијског океана, свет на ивици новог рата

Највише два месеца мира, рок је који је наводно испостављен иранским лидерима пре него што Америка и Израел, заједничким снагама не раскомадају контроверзни нуклеарни програм. Пад Сирије омогућио је директан коридор израелским авионима, који су ионако у претходних неколико година, без већих тешкоћа, улетали у ирански ваздушни простор.

Нуклеарни центри Натанц и Фордов главни су циљеви будућих напада, који би могли обухватити још неке од око 1.100 мета на које је црвене заставице, још пре две деценије, поставила администрација млађег Џорџа Буша.

"Духови" у Индијском океану

Током претходне седмице, најмање шест од укупно 19 америчких бомбардера Б-2 долетело је до базе Дијего Гарсија у Индијском океану, одакле без проблема, могу да гађају мете у Ирану и Јемену. Без пуњења горивом у ваздуху, ови авиони могу да прелете око 11.000 километара, односно око 1.000 километара више него што им је потребно за напад на Техеран.

Бомбардери Б-2 "спирит", или дух, први пут су употребљени током напада на СР Југославију 1999. године, али су од тада ретко кориштени, пре свега јер свака летелица кошта око милијарду долара. За нешто више од четврт века направљен је 21 овај авион, али су два уништена у несрећама.

Спремни су и израелски авиони Ф-35 "адир", који су у октобру прошле године пролетели кроз иранску противваздушну одбрану и према тврдњама Јерусалима, уништили фабрику дронова и пројектила. Техеран је, истовремено, навео да је штета била незнатна.

Израелци су и 2022. године у неколико наврата неопажено улетали у ирански ваздушни простор, вежбајући могуће нападе на објекте повезане са нуклеарним програмом Техерана. Осим летелица "адир" у маневрима су кориштени и дронови и најмање један танкер КЦ-48.

Или, пре 100 дана ситуација на Блиском истоку се драматично променила када је, неочекивано брзо, у Сирији пропао режим Башара ел Асада, који је последњим авионом побегао у Москву и земљу на управљање оставио сложеној коалицији исламиста, Курда, алавита и хришћана. У обрачуну етничких група, у том периоду страдало је око 5.000 људи.

Од пада режима у Дамаску, Израел је заузео положаје на планини Хермон и непрестано гађао некадашње војне базе, тврдећи да безбедност региона не жели да остави у рукама нимало поузданих исламиста. Израелски авиони су против Сиријаца извели укупно 500 напада, од чега 43 од почетка године.

Део мотива Јерусалима је и да уништи сиријску противваздушну одбрану, која би, бар теоретски, могла представљати проблем приликом евентуалних напада на Иран. У овим нападима неутралисани су практично сви системи којима је располагао Асадов режим.

Иранска одбрана, од "Топ гана" до "сухоја"

Када прелете Сирију, израелски "адири" ће морати да се суоче са иранском противваздушном одбраном, која се у октобру није претерано прославила, па је у израелским нападима наводно уништено неколико радара система С-300 који штите објекте нуклеарног програма.

Израелски и амерички обавештајци тврде да је Иран, у последњих годину дана, набавио и новији руски противваздушни систем С-400, као и неколико вишенаменских авиона Су-35, те да је веома заинтересован за куповину потпуно нових летелица Су-57.

За сада, међутим, није јасно да ли су "сухоји" још испоручени Ирану, мада су тамошње власти очекујући те авионе, изградиле потпуно нову ваздухопловну базу "Орао 44", конструисану да прими нове руске летелице. Истовремено, у наоружање је уведена иранска верзија система С-400, названог "бавар 373".

Када и уколико стигну "сухоји", Иран ће прекинути 30 година дугу паузу у процесу модернизације ваздухопловства, јер је током деведесетих од Русије купио 44 летелицe "миг 29", али се претпоставља да их је, сада, у употреби бар упола мање. Уз "мигове", иранско ратно ваздухопловство у наоружању има и америчке ловце Ф-14, који су купљени још у време када је овом земљом владао шах Реза Пахлави.

Серија удеса прастарих "томкета" током претходних година и маневри током којих су израелски Ф-35, без последица, улетали у ирански ваздушни простор представљају кључни разлог журбе власти у Техерану да што пре набаве нове летелице.

Трамп писао иранским верским лидерима 

Судећи према тону недавног писма америчког председника Доналда Трампа верским лидерима у Техерану, Америка и Израел више готово и не рачунају на преговоре као решење кризе.

Трампово виђење стања Иранцима је лично пренео његов изасланик за Блиски исток, Стив Виткоф, које је, наводно, представљало скуп претњи, увреда и прилично недвосмисленог упозорења да ће се Техеран суочити са озбиљним последицама уколико не одустане од нуклеарног програма.

"Ово није начин на који почињу преговори", оценили су Трампу не претерано наклоњени амерички медији.

Сам Трамп је ситуацију објаснио, наводећи да почиње последње поглавље решавање иранске нуклеарне кризе.

"Не можемо да дозволимо да се дочепају нуклеарног оружја. Нешто ће се догодити веома брзо. Радије бих изабрао мир него другу опцију, али ће та друга опција решити проблем", рекао је Трамп телевизијској мрежи Фокс.

Друга опција, за коју би израелско ратно ваздухопловство могло да буде спремно за недељу дана, готово је сигурно, изазваће осветничке нападе нападе Ирана на америчке интересе широм региона.

Иран је, у релативно кратком року, способан да у потпуности затвори Ормушки теснац, кроз који пролази готово трећина светске трговине нафтом, што би могло да произведе прави лом на светском тржишту и цену барела ове сировине лансира на више од 150 долара. Аналитичари упозоравају да би овакав скок цене нафте повећао инфлацију у САД за безмало четири одсто.

Пре нешто мање од 20 година, цена нафте је скочила за пет долара за свега пола часа пошто је у етар пуштена гласина да су Иранци ракетирали танкер у Ормушком теснацу.

Коме је прихватљивија цена рата

У таквим околностима, поставља се питање коме је цена новог сукоба прихватљивија – Америци и Израелу или Ирану. С обзиром на начин на који Трамп води спољну политику, већи губици на страни противника су свакако прихватљив резултат.

Сматра се да је режим у Техерану, после деценија санкција, у прилично лошем стању. Корупција и унутрашња трвења, тек су донекле замаскирани великим свечаностима и грандиозним војним парадама.

Иако ослабљен, режим који је 1979. године успоставио ајатолах Хомеини, неће тек тако одустати од власти. Запад се нада да би се на власт могао вратити унук последњег шаха Резе Пахлавија, или пак нимало популарни изгнаници из организације Муџахедин ел Ках, који су од освете побегли у Албанију.

Русија је одмах упозорила да ће напад на Иран имати катастрофалне последице.

"Употреба војне силе против Ирана била би нелегална и неприхватљива. Спољне претње бомбардовањем нуклеарне инфраструктуре ће неизбежно имати неповратне глобалне последице", упозорио је Кремљ.

Готово исто, у мање речи, гласи и став Пекинга.

Иран је пак одмах одбацио могућност директних преговора са Америком уколико претходно не буду укинуте санкције, наводећи да Техеран не жели да буде приведен за преговарачки сто.

Истовремено, врата каквих индиректних дипломатских контаката остала су отворена, што оставља могућност да би амерички и израелски борбени авиони, ипак, могли остати у базама.

петак, 04. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом