Афера шпијунског софтвера "Парагон" – усијава се полемика о улози италијанске владе
Не стишава се бура око афере прислушкивања "Ватсап" порука помоћу софтвера "Графит", развијеног од стране израелске компаније "Парагон".
Након открића које су објавили активиста Лука Касарини и директор новинарског сајта fanpage.it Франческо Канћелато, појављују се нова имена надзираних особа.
Истовремено се постављају питања о могућој умешаности италијанских власти у употребу овог шпијунског инструмента.
Како функционише шпијунски софтвер
"Графит" је напредни надзорни софтвер способан да се инфилтрира у мобилне телефоне без икакве знања корисника, чак и без клика на сумњиве линкове.
Продаје се искључиво владама и државним агенцијама и званично се користи у борби против криминала.
Према наводима израелског листа Харец, Парагон сарађује са различитим државним институцијама, укључујући израелску безбедносну службу, ФБИ и друге агенције у Сједињеним Америчким Државама.
У Италији је, наводно, пружао услуге једној полицијској агенцији и обавештајној организацији.
Ко су жртве шпијунаже
Скандал је избио након што је Мета обавестила Франческа Канћелата, директора портала "Fanpage", и Луку Касаринија, оснивача невладине организације Mediterranea Saving Humans, да су били мета шпијунског софтвера.
Међутим, случај превазилази границе Италије – најмање 90 особа у 14 европских земаља било је под надзором.
Према извештају италијанског дневног листа Штампа, међу прислушкиванима је и Бепе Каћа, бродовласник Mediterranea Saving Humans-а, као и један судански избеглица и Хусам Ел Гомати, либијски активиста који живи у Шведској.
Ел Гомати је познат по критикама односа између Либије и Италије и сумња да су италијанске власти умешане у његово прислушкивање, с обзиром на његов недавни ангажман у разоткривању односа између Рима и Триполија.
Влада под оптужбом
Афера је изазвала политичку олују. Италијанска влада је негирала било какву умешаност у надзор новинара и активиста, најављујући истрагу путем Националне агенције за сајбер безбедност.
Међутим, британски Гардијан открио је да је Парагон раскинуо уговор с Италијом због кршења договора, јер је софтвер наводно коришћен за надзор цивилног друштва, што је представљало злоупотребу технологије.
Опозиција је одмах затражила хитна објашњења. Демократска партија, Покрет 5 звездица и Савез зелених и левице позвале су на хитну информативну седницу у парламенту. Лидер М5С Ђузепе Конте оценио је да је ситуација "изузетно озбиљна".
"Ако је Парагон раскинуо уговор из етичких разлога, објашњење владе није уверљиво", рекао је Конте.
Огласила се и Европска унија поводом афере, наглашава да је "неприхватљив било какав покушај илегалног приступа подацима грађана, укључујући новинаре и политичке опоненте".
Скандал је далеко од расплета, а док се појављују нови детаљи, италијанска влада ће морати да пружи јасне одговоре у случају који прети да уздрма не само домаћу, већ и међународну политичку сцену.
Коментари