Случај "Алмасри" – Мелонијева под истрагом због пуштања на слободу "мучитеља из Митиге"
Италијанска премијерка Ђорђа Мелони је под истрагом римског тужилаштва због "помагања и подржавања" депортације команданта либијског затвора Митига, Осаме Алмасрија. Премијерка је потврдила информацију на друштвеним мрежама, истакавши да су, осим ње, под истрагом и министар правде Карло Нордио, министар унутрашњих послова Матео Пјантедози и подсекретар Председништва Савета Алфредо Мантовано.
Ђорђа Мелони је изјавила да иза истраге стоји тужба адвоката Луиђија Ли Готија – "бившег левичарског политичара, веома блиског Роману Продију, познатог по томе што је бранио криминалце као што су Бускете, Бруска и други мафијаши".
Адвокат Ли Готи тражи да се спроведе истрага о одлукама које је Осама Алмасри усвојио и подржавао, као и о одлуци да се користи државни авион за пребацивање заробљеног, па ослобођеног Алмасрија из Торина у Либију, изневши као доказ новинарски чланак.
Ко је Осама Алмасри
Алмасри је надимак који значи "Египћанин", а његово право име би могло да буде Осама ел Наџем, познатији као "мучитељ из Митига" за којим је расписана међународна потерница.
Међународни кривични суд га је оптужио за злочине против човечности и ратне злочине, сматра се одговорним за многа убиства, сексуална насиља и мучења у затвору у Триполију, посебно у злогласном затвору Митига, у којем се налази на хиљаде миграната који се надају да ће стићи до Европе.
Дела за која га терете почињена су у Либији од 2015. године.
Алмасри је основао исламистичке војне групе под називом "Рада" и руководи Институтом за реформу и рехабилитацију правосудне полиције Триполија од 2021. године.
Човек је од поверења војсковође Абдела Рауфа Кара, вође полиције која контролише аеродром и затворе, започео је своју војну каријеру против Гадафијевих снага, потом против Исиса, а касније и против Хафтарових плаћеника.
Последњих година био је више пута у Европи, између осталог и у Италији, пре него што је против њега расписана међународна потерница.
Упознат је са свим детаљима споразума између Италије и Либије о мигрантима, које је Италија почела да потписује 2017. године са владом Ђентилонија.
Човек кога је италијанска влада депортовала у Либију оптужен је за многа убиства, мучења, управљање шверцом новца и трговцима људима који превозе мигранте у Европу.
Сматра се једним од најважнијих људи који координирају међународну трговину мигрантима на Медитерану.
Европска путовања
Алмасри је почео путовање у Европу у јануару ове године из Триполија до Лондона, преко аеродрома "Фјумичино" у Риму.
У Лондону је остао седам дана, а затим је 13. јануара отишао у Брисел, те у Немачку возом са пријатељем.
Након тога је стигао у Торино да би присуствовао једној Јувентусовој утакмици.
Дванаест дана након што је започео европско путовање, Међународни суд правде расписао је потерницу за њим због ратних злочина и злочина против човечности, те због кривичних дела у затвору Митига, близу Триполија.
Када је 19. јануара стигао у Торино, зауставила га је италијанска полиција и смештен је у затвор, након што је Интерпол, по налогу Хага, издао такозвано "црвено обавештење".
Два дана након тога, односно 48 сати предвиђених законом, пуштен је на слободу, а потом и протеран из земље. Истог дана, либијски командант је пребачен из Италије државним авионом у Либију.
Бурни протести
Серија ових догађаја изазвала је бурне протесте опозиције и Међународног кривичног суда, након што је онемогућено хапшење ратног злочинца.
Италијанска влада се 23. јануара по први пут званично огласила. "Након што је пуштен из затвора по налогу Апелационог суда, Алмасри је враћен у Триполи из хитних безбедносних разлога, уз мој налог за протеривање, с обзиром на опасност коју ова особа представља и због чињенице да је од тренутка пуштања из затвора био слободан да се креће по Италији", изјавио је министар унутрашњих послова Матео Пјантедози у Сенату.
Влада оспорава и време у вези са захтевом, издавањем и извршењем међународне потернице, која је доспела у тренутку присуства либијског држављанина у Италији.
Премијерка Италије је изјавила да је та мера предузета 12 дана након почетка Алмасријевог пута по Европи, након што је прешао Велику Британију, Белгију и Немачку, прошавши све контроле.
Последњих месеци је такође боравио у Француској, Холандији и Швајцарској.
Ђорђа Мелони је 28. јануара отишла код председника Матареле да би га обавестила да је уписана у регистар осумњичених.
Мелонијева је потом, у објави на друштвеним мрежама, саопштила да је обавештена о истрази од јавног тужиоца Франческа Ловоја "због кривичних дела помагања и проневере у вези репатријације грађанина Алмасрија".
"Обавештење је упућено и министрима Карлу Нордију, Матеу Пјантедозију и Алфреду Мантовану, претпостављам након жалбе коју је поднео адвокат Луиђи Лиготи", рекла је Мелонијева.
Европска унија је реаговала, позивајући 27 чланица да сарађују са Међународним кривичним судом.
"Налози за хапшење се морају поштовати", изјавио је портпарол европске извршне власти.
Ослобађање и истовремена депортација Осаме Алмасрија изазвало је сукоб без преседана између Међународног кривичног суда и Италије, односно између оних који су хтели да ухапсе и суде либијском генералу, шефу правосудне полиције оптуженом за мучење, силовање и убиство миграната у његовој земљи од 2015. године, као и оних који су га испратили кући државним летом, сматрајући га "особом опасном по националну безбедност".
Међународни кривични суд са седиштем у Хагу тврди да је све урадио по правилима – упутио је вербалну ноту италијанској амбасади у Холандији и преношење налога за хапшење који се састоји од стотина страна. Дипломатско представништво одређено од стране Рима, надлежно је тело за комуникацију са Међународним кривичним судом.
Из угла Мелонијеве
Премијерка Ђорђа Мелони је оценила да је ово што се догодило "веома озбиљно, неприхватљиво, без преседана и угрожава стабилност система, поделу и равнотежу власти".
Чињенице су, каже премијерка, доста јасне.
"Међународни кривични суд, после много месеци размишљања, издаје међународну потерницу против шефа полиције у Триполију. Занимљиво је да је то учинио баш када је ова особа требало да уђе на италијанску територију, након што је мирно боравила око 12 дана у још три европске државе", навела је премијерка.
Према њеним речима, Италија је, уместо да остави на слободи, одлучила да га одмах протера и врати у домовину из безбедносних разлога, посебним летом као што се дешава у сличним случајевима.
"То је разлог зашто тужилаштво води истрагу против мене, подсекретара Председништва и двојице министара", навела је Мелонијева.
Нагласила је, такође, да не могу да је уцењују, те да се не плаши, као и да је не воле они који не желе да се Италија мења и постане боља.
"Из тог разлога намеравам да наставим својим путем у одбрани Италијана, посебно када је безбедност нације у питању – уздигнуте главе и без страха", каже Мелонијева.
Италијански медији преносе да овај догађај има три верзије. Верзија деснице тврди да је реч о освети судија, након што је влада дала "зелено светло" усвајању закона који раздваја каријере, чему се оштро противило национално удружење судија, које је позвало на штрајк 27. фебруара.
Верзија судија је да је то неопходан чин, с обзиром на захтев Међународног кривичног суда, а левице да је влада учинила још једну услугу либијској влади, затварајући очи и ослобађајући особу која је оптужена за мучење и убиство, у замену за кочење емиграције која стиже из Триполија.
Коментари