Руска база Тартус под знаком питања – шта жели нова сиријска власт и шта је за Москву план Б
Нова сиријска влада поништила је споразум с руском компанијом о управљању морском луком Тартус, јавиле су блискоисточне новинске агенције. Стеван Гајић из Института за европске студије и Никола Марковић из Института за међународну политику кажу за РТС да је ситуација тренутно нејасна, али да је руски утицај опао после пада Башара ел Асада. Међутим, саговорници објашњавају да Русија има могуће алтернативе у две афричке земље.
Стеван Гајић је рекао у Јутарњем програму РТС-а да одлука сиријских власти о прекиду споразума са Русијом и даље није коначна.
"Абу Касрах, нови војни министар Сирије, каже да су преговори у току. Видели смо да је ових дана поново група руских бродова ушла у луку Тартус, тако да и даље није јасно шта ће да се дешава. Међутим, руски утицај у Сирији значајно је опао падом режима Башара ел Асада", рекао је Гајић.
Никола Марковић из Института за међународну политику и привреду указао је да је нови режим у Сирији дао контрадикторне информације о томе да ли жели уопште да толерише присуство руских база на источном Медитерану.
"Не бих претпостављао шта ће се десити. Мислим да постоји могућност да се Руси повуку. Турска сада жели да истисне све своје геополитичке и регионалне супарнике на Блиском Истоку", истакао је Гајић.
Ко вуче сиријске конце
Гајић је подсетио и да су нове сиријске власти скоро забраниле и извоз робе у Израел, Иран и Сједињене Америчке Државе.
"То никако није случајно, највероватније иза свега овога стоји званична Анкара. Када се има у виду шта је Ердоган у задње време рекао, на пример на конгресу своје партије, да се очисти трећина земље, а неколико дана након тога већ смо имали сукобе нових сиријских власти са Курдима који држе једну трећину Сирије. Значи, Ердоган је алудирао на трећину Сирије, као на трећину своје земље, што указује како он гледа на нове промене", напоменуо је Гајић.
Руски план Б
Стеван Гајић наводи да Русија може да преживети губитак базе у Сирији, јер има алтернативу са Либијом.
"Сирија је била главни логистички центар за руско пројектовање моћи у Африци, ту су долазили сви авиони и бродови. Ово јесте велики удар и занимљиво је колико Русија није коментарисала турску улогу, иако суштински видимо да без Анкаре то не би могло да се догоди", рекао је Гајић.
Никола Марковић подсећа да Русија нема само алтернативу у Либану, него и у Судану.
"Руси су 2022. потписали споразум о бази у Судану. Имају могућност да пројектује своју моћ на Блиском Истоку и целом региону Магреба, али овде је јако битно транспорт и ове луке су служиле као једно успутно станиште управо за те позиције руске војске у целом региону", рекао је Марковић.
Марковић је такође потврдио знатно смањен утицај Русије у Сирији.
"Када се има у виду да се пре само годину дана говорило о томе да ће Русија градити нову базу на Голанској висоравни у циљу заштите од израелских упада у Сирију. Ово сад што се десило знатно, знатно умањује њен утицај", рекао је Марковић.
Цео разговор можете погледати у видео снимку на почетку текста...
Коментари