Шест ствари које би требало да знате о другој инаугурацији Доналда Трампа
Доналд Трамп у 18 часова по средњоевропском времену полаже заклетву као 47. председник САД. Ово је шест ствари које би требало да знате о Трамповој инаугурацији.
Инаугурација у затвореном због ниских температура
Због веома ниских температура у Вашингтону, које се спуштају и до 12 степени испод нуле, инаугурација Доналда Трампа која се обично одржава код западне страни зграде Конгреса под отвореним небом, биће одржана у Ротонди Капитола САД.
Ротонда је кружни централни простор испод куполе Капитола, који су пре четири године преплавиле Трампове присталице, тврдећи да је Џо Бајден преваром победио на изборима 2020. године.
Други мандат републиканца Роналда Регана 1985. године, такође је започео у Ротонди. Та инаугурација, пре тачно 40 година, и даље се води као свечаност која је одржана у најхладнијем периоду од почетка вођења метеоролошких података, 1871. године.
Други пут у историји да други мандат председника није узастопан
Као и Гровер Кливленд, први пут од 1893. године, Трамп започиње свој други мандат који није уследио одмах након првог, будући да је изгубио изборе 2020.
Трамп постаје најстарији председник САД
Са својих 78 година и седам месеци живота, Трамп ће постати најстарији председник у америчкој историји. Његов претходник, Џозеф Бајден био је пет месеци млађи приликом своје инаугурације.
Две библије за полагања заклетве
Доналд Трамп и његов потпредседник Џеј-Ди Венс положиће заклетву нешто после поднева по локалном времену (18 часова по средњоевропском), а новопостављени председник први пут ће се званично обратити нацији.
По традицији, председник Врховног суда Џон Робертс помоћи ће Трампу да положи заклетву чим сат откуца подне.
Доналд Трамп ће током полагања заклетве користити две Библије.
Једну од њих му је дала мајка 1955. године када је завршио школу при Презбитеријанској цркви у Њујорку, наведено је у саопштењу Комитета за инаугурацију.
Текст те Библије представља ревидирану стандарну верзију, коју је објавила издавачка кућа "Томас Нелсон и синови" из Њујорка
Поред те Библије, Трамп ће такође користити Линколнову, која је први пут употребљена када је 1861. године заклетву полагао 16. амерички председник.
Некадашњи председник Барак Обама такође је користио две Библије приликом полагања заклетве 2013. године.
"Вилиџ пипл" на пратећим догађајима
Полагању заклетве претходиће музички увод у извођењу комбинованих хорова Универзитета Небраска-Линколн и америчког маринског бенда "The President's Own”, саопштио је Трампов и Вансов инаугурациони комитет.
Њујоршки надбискуп, кардинал Тимоти Долан и велечасни Френклин Грејем позваће на почетак инаугурације.
Потом ће Кристофер Макио, оперски певач познат као "тенор Америке", отпевати "Oh, America“, а и касније државну химну.
Трампов присталица и кантри певач Ли Гринвуд извешће своју песму "God Bless the USA", која је била Трампова незванична предизборна химна. Позната кантри певачица Кери Андервуд певаће патриотску песму "America the Beautiful".
У оквиру догађаја везаних за инаугурацију, бенд "Вилиџ пипл" ће наступати на неколико манифестација. Песма "Y.M.C.A.", која је првобитно постала хит ЛГБТ покрета 1978. године, више пута је пуштана на Трамповим скуповима, где је републикански лидер уз њу плесао.
Очекује се и наступ певача, репера и текстописца Кида Рока, који је већ наступио на Републиканској конвенцији овог лета у Милвокију.
Ко су почасни гости и који страни државници су позвани
Поред Џозефа Бајдена, инаугурацији ће присуствовати и сви остали бивши живи председници – Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, док од некадашњих првих дама неће бити присутна једино Мишел Обама.
Као почасне госте, Трамп је позвао неколико ИТ милијардера, који ће заједно са осталим познатим личностима и будућим министрима седети на бини. Међу њима су Илон Маск, Џеф Безос, Марк Закерберг.
Очекује се и долазак Шоу Чуа, извршног директора Тик-тока, чија је забрана у САД почела касно у суботу. Поновно покретање апликације догодило се након што је Трамп најавио да ће, кад буде преузео дужност, највероватније дати тој друштвеној мрежи 90 дана да пронађе купца како би избегла забрану.
Шефови страних држава и влада традиционално нису на листи гостију 20. јануара, међутим, Трамп је позвао више њих, али није познато да ли ће сви позвани заиста и доћи.
Кинески председник Си Ђинпинг је добио позив још у новембру, али је из Пекинга најављено да ће доћи потпредседник Хан Џенг. Очекује се долазак јапанског министра спољних послова Такешија Иваја, председника Аргентине Хавијера Милеја, председника Салвадора Најиба Букеле.
Посебно ће упадљиво бити одсуство председнице суседног Мексика, Клаудије Шајнбаум, иако она води странку са којом је Трамп одржавао добре односе.
Према најавама, из Европе долазе италијанска премијерка Ђорђа Мелони, посланик десничарске британске странке Реформ Ју-Кеј Најџел Фараж, а наводно је позван и мађарски премијер Виктор Орбан, али он неће моћи да присуствује, како је из његовог кабинета речено мађарским медијима.
Коментари