Рат у Украјини "минут до дванаест"
После "Манифеста за мир" из фебруара прошле године, политичарка левице Сара Вагенкнехт и књижевница Алис Шварцер објавиле су другу петицију у којој скупљају јавну подршку за окончање рата у Украјини.
Петиција носи назив „Минут до дванаест – спречити велики европски рат!“
Петицију је до сада потписало 940.000 људи, ону из прошле године 20.000 мање. Циљ иницијаторки је милион потписа.
Превод петиције у целости:
„Руски међународноправно нелегалан рат траје више од 1.000 дана. Дневно умиру људи, Украјина се све више и више руши. Украјинска армија стоји под притиском на фронту. Недостаје јој оружје, нема војнике, док Руси освајају територије. Крај умирања се не назире.
Одлука америчког председника Бајдена да, сад кад је у одласку, Украјинцима дозволи нападе на Русију са далекометним ракетама америчке производње, донела је нову ескалацију рата. У међувремену су исту такву одлуку донеле Велика Британија и Француска. Тиме екстремно расте ратни ризик за читаву Европу. Немачка у перспективи постаје нови фронт.
Бајден је раније одбијао такву одлуку не би ли, како је сам више пута наглашавао, избегао трећи светски рат. Да ли сад то значи да такви обзири више не важе?
Уместо да учине све што могу да избегну тако опасну ситуацију, сада Хришћанско-демократска унија Немачке, Странка слободних демократа и Зелени напротив желе да Украјини испоруче „таурус“ ракете. Са њима Зеленски може да дубоко у Русији прецизно гађа циљеве. Како те ракете морају бити програмиране од војника немачке Савезне обране, испорука „тауруса“ је у принципу немачка објава рата нуклеарној сили Русији. Са великом вероватноћом би следио војни одговор Русије.
Налазимо се у можда најопаснијој фази овог рата. Наша врхунска дужност треба да буде да зауставимо катастрофу за нашу земљу и све људе у Европи. Немачка овог тренутка истина нема делатну владу, али барем има делатни парламент. Апелујемо на све политичке актере: Заборавимо оно то нас раздваја и делујмо заједно, како бисмо спречили најгоре!
Крајње је време да се немачка политика заиста ангажује на деескалацији и заузме за моментални прекид ватре са мировним преговорима у наставку. Онако као што тражи од Швајцарске подржаван мировни план Бразила и Кине.
Украјински рат не може и неће добити ни Украјина ни Русија. Ако оружје ускоро не заћути, опасност је да ћемо изгубити сви заједно. Још никада од краја Другог светског рата није била тако велика опасност од нуклеарног сукоба као сада. Морамо га спречити, пре него што буде касно.“
Потписници многи, али не довољно
Међу потписницима апела је историчар Петер Брант (најстарији син Вили Бранта); низ политолога, правника, социолога, филозофа и (неактивних) политичара, међу њима Кристоф Бутервеге, Хајо Функе, Петер Гаувајлер (ЦСУ), Ханс Јоас, Ото Шили, Гинтер Ферхојген, Свења Фласпелер и Рајнхард Меркел. Уз њих и велики број људи из културе и уметности, као позоришна редитељка Андреа Брет, глумац Уве Кокиш („Брунети“ из популарне ТВ-серије), рокер Петер Мафај и књижевница Јули Цех.
Од петиције не треба очекивати превише, јер је и претходна брзо сахрањена од немачке политике и великих медија као промашена и непотребна, а иницијаторке проглашене за Путинове „корисне идиоте“.
Оно што је сада другачије је да је политички статус Саре Вагенкнехт сигурнији. Након што је иступила из Левице/Линке и основала партију под властитим именом, Савез Саре Вагенкнехт, већ је остварила мерљиве успехе на регионалним изборима у источним немачким покрајинама.
Тренутно има солидну базу у скупштинама Тирингена, Саксоније и Бранденбурга, као и придружене чланове у регионалним парламентима Берлина, Хамбурга и Рајнског Палатината.
Коментари