Палестински медији јављају да је велики пожар избио у избегличком кампу Џабалија на северу Газе.
عاجل| مراسلنا: حريق ضخم في مخيم جباليا المحاصر شمال قطاع غزة. pic.twitter.com/dZSRLXEKhj
— شبكة قدس الإخبارية (@qudsn) November 30, 2024
Сукоби на Блиском истоку не јењавају три дана после договора о примирју у Либану. Побуњеници тврде да су ушли у Алеп – други по величини град у Сирији. Сиријска војска саопштава да се суочава са великим нападом који су покренуле "терористичке организације", наоружане тешким оружјем и беспилотним летелицама. Западни медији наводе да су побуњеници заузели неколико села и највећу базу сиријске војске у западном Алепу. Ово је први пут да су побуњеници ушли у тај град откако су га владине снаге заузеле 2016. године. Израелска војска пресрела дронове наводно лансиране из Ирака. Појачала је нападе у Појасу Газе. Делегација Хамаса данас у Каиру разговара са египатским званичницима о прекиду ватре.
Палестински медији јављају да је велики пожар избио у избегличком кампу Џабалија на северу Газе.
عاجل| مراسلنا: حريق ضخم في مخيم جباليا المحاصر شمال قطاع غزة. pic.twitter.com/dZSRLXEKhj
— شبكة قدس الإخبارية (@qudsn) November 30, 2024
Руски и сиријски авиони извели су нападе на побуњенике који су заузели предграђе Алепа на северу Сирије, саопштила су два сиријска војна извора.
Напади су такође циљали градове и села које су побуњеници преузели током изненадног напада из своје опозиционе енклаве током ове недеље.
Према изворима британске агенције, бомбардовање је усмерено на позиције побуњеника у околини Алепа.
Како је раније јутрос саопштено, сиријске власти затвориле су аеродром у Алепу и све саобраћајнице које воде према том граду на северу земље.
Побуњеници, предвођени исламистичком групом Хајат Тахрир ел Шам, саопштили су да су заузели центар Алепа, готово десет година након што су их протерале снаге председника Башара ел Асада и њихови савезници.
Побуњеници су током ове недеље извели изненадни напад на градове под контролом сиријске владе и стигли до Алепа, који је последњи пут био под контролом опозиције 2016. године, када су Асадове снаге, уз помоћ Русије, Ирана и шиитских милиција, поново преузеле град након дуже опсаде.
(Reuters)
Одлазећи високи представник ЕУ за спољне послове и безбедносну политику Жозеп Борељ рекао је да напушта Брисел "с огромном фрустрацијом", јер није успео да заустави, како је навео, масакр који Израел спроводи над Палестинцима у Гази.
"Одлазим из Брисела с огромном, дивовском фрустрацијом, јер нисмо били способни да зауставимо тај масакр", рекао је Борељ у разговору за шпански национални радио РНЕ, што је његов последњи интервју у улози шефа дипломатије Европске уније.
Борељ, који је пре неколико дана у Јордану разговарао с представницима УН који су задужени за хуманитарну помоћ којима Израел не допушта да доставе помоћ у Појас Газе, рекао је да је тада чуо "окрутне ствари", пренео је РТВЕ.
"Рекли су ми окрутне ствари. На северу Газе је 250.000 људи које смо престали да помажемо јер не можемо да уђемо. Ниво безбедности је тамо испод нуле. И шта ће се догодити? Ти људи ће умрети", рекао је Борељ.
Упозорио је да ће Палестинци тамо умрети од глади, болести и напуштености. "Једино што може да се направи је да се изврши притисак на Израел да допусти улазак хуманитарне помоћи. Али то се не догађа", рекао је Борељ.
(Танјуг)
Ракетни чамац израелске морнарице пресрео је дрон у Средоземном мору, саопштила је израелска војска.
Према саопштењу, дрон је кренуо ка Израелу и био је лансиран са "истока", што је израз који се користи приликом напада из Ирака.
Израелске ваздухопловне снаге су током ноћи обориле још један дрон за који се сумња да је кренуо ка Израелу из Ирака, наводи портал.
(Reuters)
Израелска војска саопштила је да је становницима Либана до даљег забрањен повратак у неколико села на југу земље и позвала их да се не враћају у 62 места у пограничном подручју.
Израелски војни портпарол Авихај Адре издао је "хитно упозорење" становницима Либана да не прелазе граничну линију села до даљег.
Према споразуму о прекиду ватре, израелска војска има 60 дана да се повуче из ових села. У среду је у раним јутарњим сатима ступио на снагу споразум о прекиду ватре између Хезболаха и Израела.
(Times of Israel)
Сиријске власти затвориле су аеродром у Алепу и све саобраћајнице које воде према том граду на северу земље, јавља Ројтерс позивајући се на три војна извора.
Побуњеници, предвођени исламистичком групом Хајат Тахрир ел Шам, саопштили су, раније данас, да су заузели центар Алепа, готово десет година након што су их протерале снаге председника Башара ел Асада и њихови савезници.
Сиријска војска саопштава да се суочава са великим нападом који су покренуле "терористичке организације", наоружане тешким оружјем и беспилотним летелицама. Тврди да је одговорила на напад и нанела тешке губитке побуњеницима у околини Алепа и Идлиба.
Западни медији наводе да су побуњеници заузели неколико села и највећу базу сиријске војске у западном Алепу.
Сиријска војска добила је наређења за "сигурно повлачење" из области које су заузели побуњеници, док су се сукоби наставили у неколико четврти у Алепу, јављају медији.
Командант побуњеничке групе Јаиш ел Иза, Мустафа Абдул Јабер, рекао је да је њихов брзи напредак омогућило недовољно иранских снага у Алепу.
Према информацијама опозиционих извора, Турска, која подржава побуњенике, дала је зелено светло за тај напад, док је турски министар спољних послова Онџу Кечели изјавио да Турска жели да избегне додатну нестабилност у региону и да је упозорила на то да напади угрожавају споразуме о смањењу напетости.
Заменик регионалног хуманитарног координатора УН за Сирију Дејвид Карден, изразио је дубоку забринутост због ескалације сукоба.
"Настављени напади током последња три дана однели су животе најмање 27 цивила, укључујући децу стару само осам година", рекао је он.
Према речима војних извора, Русија је обећала додатну војну помоћ Дамаску како би спречила даљи напредак побуњеника, а додатна војна опрема требало би да стигне у наредна 72 часа.
Побуњеници су током ове недеље извели изненадни напад на градове под контролом сиријске владе и стигли до Алепа, који је последњи пут био под контролом опозиције 2016. године, када су Асадове снаге, уз помоћ Русије, Ирана и шиитских милиција, поново преузеле град након дуже опсаде.
Према сиријској новинској агенцији Сана, у петак су у Алепу погинуле четири особе, међу којима су била и два студента. Није јасно да ли су они део жртава које је споменуо званичник УН.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да Русија напад опозиције сматра кршењем суверенитета Сирије, нагласивши да Москва подржава напоре сиријских власти да поврате контролу над подручјем.
(Reuters)
Побуњеници тврде да су ушли у Алеп – други по величини град у земљи. Сиријска војска саопштава да се суочава са великим нападом који су покренуле "терористичке организације", наоружане тешким оружјем и беспилотним летелицама.
Западни медији наводе да су побуњеници заузели неколико села и највећу базу сиријске војске у западном Алепу.
Ово је први пут да су побуњеници ушли у тај град откако су га владине снаге заузеле 2016. године.
Израелска војска, у данима после договора о прекиду ватре у Либану, појачала је нападе на централну Газу, а тенкови су ушли дубље на север и југ енклаве.
Ситуација се не смирује ни на Западној обали, где је најмање осам људи рањено у терористичком нападу на аутобус, за који је одговорност преузео палестински Хамас.
Погоршава се и хуманитарна криза у Појасу Газе, где је јуче двоје деце и жена погинуло у стампеду испред пекаре, када су људи покушавали да дођу до хлеба у условима несташице хране.
На дипломатском плану, делегација Хамаса данас ће у Каиру разговарати са египатским званичницима о прекиду ватре, рекао је за Ројтерс високи званичник групе Басем Наим.
На северу, три дана после договора о примирју са Хезболахом, ИДФ поручује да је становницима Либана и даље забрањен повратак на југ земље, док, истовремено, либански медији јављају да су израелске снаге пуцале на повратнике.
Налог Међународног кривичног суда за хапшење израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа и јуче је био у фокусу западне јавности, пошто је холандски премијер Дик Шуф изјавио да би могла да постоји опција да Нетанјаху посети Холандију а да не буде ухапшен, али није прецизирао околности под којима би могао да дође.
Притом, према писању француских медија који се позивају на неименоване изворе, председник Емануел Макрон пристао је да не испуни захтев за хапшење Бенјамина Нетанјахуа у замену за улогу Француске у прекиду ватре у Либану.
Коментари