Читај ми!

Око: Шта чека Америку и свет после Трамповог историјског повратка

Доналд Трамп је опет председник Америке пошто је Камалу Харис победио убедљивије него што се очекивало. Вук Јеремић, професор на Париској школи међународних односа и бивши председник Генералне скупштине УН, сматра да је Трампов тријумф очекиван и добар за решавање светских сукоба. Спољнополитички коментатор Предраг Рајић тврди да победа републиканског кандидата може да буде значајна за односе Београда и Вашингтона.

Републикански кандидат Доналд Трамп победио је кандидаткињу Демократске странке Камалу Харис на изборима за 47. председника Сједињених Америчких Држава, а републиканци славе потпуни тријумф, будући да су преузели контролу над Сенатом и побољшали позицију у Представничком дому, који је већ био у њиховим рукама.

Професор на Париској школи међународних односа и бивши председник Генералне скупштине Уједињених нација Вук Јеремић сматра да је у Америци исписана историја.

"Ово је највећи политички повратак у последњих неколико генерација. Никада се толико системске моћи није употребило да се спречи овакав исход, који се ипак догодио", објашњава Јеремић. 

Наглашава и да је америчка хегемонија "трокирала" у претходном периоду, а да су у том контексту, амерички избори 2024. били избор између промена и континуитета.

"Односно, тежња да се престане са политиком претварања да је све као што је било. Сада се очекује другачије располагање ресурсима Америке, која и даље има највеће ресурсе у свету", каже бивши председник Генералне скупштине УН.

Рајић: Трамп је напредовао у скоро свакој гласачкој категорији

Спољнополитички коментатор Предраг Рајић тврди да је исход избора изненађујућ.

"Показало се да је победио у седам кључних држава, али веома убедљиво, направиши помак у свакој категорији – расно, полно, рурално-урбано... У свакој од ових категорија је освојио више гласова у односу на пре четири године. Са друге стране, Камала је имала мање гласова у односу на резултате Џозефа Бајдена. Рецимо, Трамп је узео Неваду, коју није успео да освоји ни 2016. године", приметио је Рајић. 

Јеремић истиче да је очекивао победу републиканског кандидата, што је, како каже, јавно говорио још од почетка 2024. године.

"Било је питање колика ће бити разлика. Просто је, имали сте 80 одсто Американаца незадовољних својим животима. Додуше, Трамп је поларизовао Сједињене Државе, али је произвео нови курс америчке политике. Због тога је, на неки начин, његов потпредседник Џеј Ди Венс готово извесни победник наредних избора, будући да се Трамп више не може кандидовати по одредбама Устава", указује професор на Париској школи међународних односа. 

Тачно 130 година прошло је од Грувера Кливленда и тренутка када је претходни пут амерички председник имао раздвојени мандат, а Јеремић упоређује два мандата новог-старог председника Америке.

"Први пут, Трамп је деловао пажљивије. Сада ће бити већих промена. Европа неће бити централна тачка Трампове и међународне политике, али хоће Пацифик. Европа је у незавидној ситуацији, јер се скоро цела сврстала на страну Камале Харис", истиче Јеремић.

Јеремић: Трампова победа је нада за светски мир и окончање сукоба

Иако је већина европских лидера подржала демократе на америчким председничким изборима, Рајић истиче да поједини политичари нису, а један од њих је, како наводи, и мађарски премијер Виктор Орбан.

"Виктор је рекао да је сигуран да ће Америка и Мађарска сада обновити своје односе тако да се они нађу у златном добу. Ту су и Јанез Јанша, ако говоримо о Европској унији, те Роберт Фицо", набраја Рајић.

Са друге стране, Јеремић наводи, као битну, и позицију Русије и Владимира Путина после Трампове победе.

"Објективно је ситуација таква да односи Америке и Русије имају делеко већу шансу за нормализацију него што је то био случај до сада. Главна коска, да кажем, између Америке и Русије свакако је био рат у Украјини", наглашава Јеремић.

Сматра да су САД под Бајденом и Западна Европа на руску, како каже, специјалну операцију, или инвазију, у Украјини, 2022. године реаговали бурно зато што је тиме, сматра, угрожен фундаментални монопол западне доминације у последњих 35 година – монопол на употребу силе за спровођење у дело нечега што је национални интерес.

"До сада је једино Америка смела да употребљава војну силу у одбрани националних интереса. Па сад, било то у Југославији, Ираку или негде другде. Када је то покушала да уради Русија, морала је да буде изостављена и сломљена. А Москва је однела превагу. Чак и да је победила Камала Харис, пришло би се преговорима о крају сукоба у Украјини. Са Трампом ће то бити једноставније и без координације са европским партнерима. А сличан исход очекујем и на Блиском истоку. Некако, Трампова победа постала је нада за светски мир, односно за окончање сукоба", закључује Вук Јеремић у разговору за РТС.

Рајић: Оптимистичан сам у погледу развоја односа Србије и Америке

Рајић истиче да је рано говорити какве ће бити последице Трампове победе на западну Европу, али да, што се тиче неких других светских региона, очекују промене.

"Мени је врло занимљива Куртијева реакција у Приштини. Курти каже да осећа, мислим да је рекао, стрес и анксиозност, као и цео континент, али се нада да неће доћи до промене америчке политике", констатује Рајић.

Сматра и да је позиција Србије далеко боља него у претходном периоду.

"Ја сам, у суштини, сигурно више оптимистичан него раније и мислим да је српска политичка улога на геополитичкој мапи света далеко боља. То је последица, пре свега, рада председника земље Александра Вучића, зато што је Србија напокон почела да активно лобира у Вашингтону, те да иде у сусрет догађајима, а не да чека да је догађаји затекну", каже спољнополитички коментатор.

Закључује да због тога Србија има другачију спољну политику, од чијег рада се, сматра, тек очекују плодови.

"Имаћемо сигурно шири маневарски простор. Мислим да се отварају перспективе за обнављање српско-америчких односа и њихово подизање на виши ниво, на којем и треба да буду. То је интерес Србије, а и то је природно ако гледате укупну историју наших односа са Америком. Срби су били кивни на америчку политику током деведесетих, али никада нису имали нешто против америчке културе или Америке као државе", закључује Предраг Рајић у разговору за РТС.

четвртак, 07. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње