Избори у САД - популарност или ко није спреман да призна пораз 5. новембра

Kо ће победити на америчким изборима у уторак је питање које заокупља људе у Америци, али и целом свету. Светска економија број један, велика политичка и војна сила, земља са 346 милиона становника је држава чији изборни резултат занима и тиче се - сваког.

Избори у САД - популарност или ко није спреман да призна пораз 5. новембра Избори у САД - популарност или ко није спреман да призна пораз 5. новембра

Има небројено пуно чланака ових дана о изборима у Сједињеним Државама и биће их до последњег тренутка у уторак увече јер у Америци нема изборне ћутње.

Новинари и аналитичари имају на стотине разних мишљења и анализа око тога ко и зашто може да победи. И после уторка ће вероватно бити много медијских прича посебно ако изборни резултат не буде познат одмах. Kоначни резултат зависи и од гласова који стижу поштом и чија провера може да потраје и после уторка, посебно ако буде реч о гласовима у пресудним, "свинг" државама.

Хоће ли званични губитник признати изборни пораз

Постоји брига међу грађанима да један од кандидата може победити а да други то неће хтети да призна.

Има и пуно анкета и велики број их показује да су бирачи врло изједначени кад је реч о подршци Kамали Харис и Доналду Трампу, опет посебно у "свинг" државама.

За Американце је питање за кога ће гласати врло осетљива тема, сада и више него неких претходних година, и о томе се говори само са добрим пријатељима и члановима фамилије, мада и у овим најужим породичним круговима некада може да изазове турбуленције.

Разлози Трамп или Камала су бројни.

Рецимо, има оних који ће гласати за Kамалу Харис, зато што им се свиђа као кандидат, свиђају им се њени планови, има оних који желе да јој дају подршку јер је жена и има афроамеричко и индијско порекло.

Такође они који не би никада гласали за Доналда Трампа, наводе разне разлоге, и уверени су да ће Америка имати велики проблем ако он победи.

Исто тако, има пуно људи који верују да ће Америка имати велики проблем ако победи Kамала Харис и да је победа Трампа неопходна да се на позитиван начин преокрену многе ствари у земљи.

(Не)препознатљивост Камале Харис и (не)популарност Доналда Трампа

Али, бирачи наклоњени демократама питање абортуса истичу као пресудно јер постоји велика забринутост да ће се уколико Трамп победи увести национална забрана абортуса у САД, мада је Трамп у више наврата рекао да је то питање које препушта савезним државама, појединачно. Такође многи у Демократској странци верују да је остала мрља код републиканаца због тензија на Kапитол Хилу 6. јануара 2021. и да Трамп није јасно поручио да је био против свега што се тамо десило.

С друге стране, један од проблема који има Kамала Харис је то што је недовољно препознатљива међу Американцима, онима који чине просечно становништво. И поред тога што је последњих дана била на великом броју медија. Питају се ноги аналитичари да ли је то касно.

Kад је реч о Трампу, његове присталице кажу да он једноставно говори оно што просечни људи причају и осећају у својој свакодневици. Многи са носталгијом гледају на период кад је он био у Белој кући и сећају се ниских цена бензина, стабилне економије и ниске инфлације, без неких великих конфликата у свету.

Има људи који у анкетама оклевају да кажу да ће гласати за Трампа јер се некима то не свиђа. Ове године чини се да је много мање људи који се стиде да кажу да су за Трампа па тако неки студенти кажу да верују да ће им Трамп боље помоћи да нађу посао по завршетку студија и смањити цену станова за рентирање и куповину.

Национални медији као што је Ен-Би-Си су емитовали прилоге у којма млади Афроамериканци кажу да не треба да се очекује да ће они аутоматски гласати за афроамеричког кандидата и да верују више у Трампов приступ економији.

Ко може да реши питање миграната и донесе економске промене

Верују и да ће он боље решити питање граница и илегалних миграната.

Сматра се да је у последње четири године гранична полиција пресрела осам милиона људи који су покушали да уђу илегално у земљу или да траже азил. Многи од њих добију могућност да живе у земљи док чекају да буду процесуирани. Такође се верује да је у земљу ушло још милион и седам стотина хиљада људи илегално и да сада живе у унутрашњости земље а да нису познати имиграционим службама.

И једне и друге бираче у САД брину сукоби између Русије и Украјине као и Израела и Хамаса.

Многи у кључном Мичигену су незадовољни односом Бајден-Харис администрације према Палестинцима.

Kо ће победити на изборима остаје неизвесно у овом тренутку и може зависити од неколико хиљада људи у Пенсилванији.

Али, оно што је утисак у разговорима с људима може свести на једну реченицу која ће важити за велики број људи у Америци:

После четири године инфлације и повишених цена хране, становања, аутомобила, бензина, школарина и економских проблема, Американци су уморни и желе промену што пре.

Главно на изборима биће питање за ког кандидата бирачи верују да може донети економску промену, да ли то може да уради боље Kамала Харис или Доналд Трамп.

И Вашингтон пост је управо објавио чланак где аутор верује да су ово избори на којима ће управо питање економије бити најбитније за бираче још од периода Велике депресије.

У ноћи између уторка и среде ће бити интересантно пратити резултате, и видети да ли ће и овога пута неколико десетина хиљада људи у неколико кључних округа у Пенсилванији, Висконсину, Мичигену и другим свинг државама имати пресудну реч у избору новог председника САД.

четвртак, 21. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње