Додик са Лавровом, Гутересом и делегацијом Србије
Председник Републике Српске Милорад Додик састао се у Казању у одвојеним сусретима са министром иностраних послова Русије Сергејем Лавровом, генералним секретаром Уједињених нација Антонијом Гутересом и делегацијом Србије, у којој су били министри одбране Братислав Гашић и министарка привреде Адријана Месаровић.
Додик се са Лавровом и Гутересом састао на пријему који је организовао председник Русије Владимир Путин за лидере и учеснике Самита БРИКС-а, објавио је председник РС на Инстаграму.
Лавров је током сусрета поновио да Русија и Српска имају добре и пријатељске односе, пренела је Срна.
Председник РС се овом приликом сусрео и са делегацијом Србије, у којој су били министри одбране Србије Братислав Гашић и привреде Адријана Месаровић.
Заједно са Додиком на пријему је био и шеф Представништва Републике Српске у Москви Душко Перовић.
Додик је навео да се на пријему сусрео и да многим другим званицама.
Путин је на пријему рекао да земље БРИКС-а деле универзалне вредности мира, правде и једнакости и да заједно раде за просперитет и благостање својих земаља и народа.
Република Српска на Самиту БРИКС-а учествује као посматрач.
Опширније
Краће
Стано: Учесници самита БРИКС-а да позову Путина да прекине рат
Портпарол Европске комисије Петер Стано апеловао је на све учеснике самита БРИКС-а у Казању да искористе тај догађај да позову руског председника Владимира Путина да прекине рат у Украјини.
"Верујемо да ће сви учесници самита у Казању искористити овај догађај да још једном позову Путина да одмах прекине рат против украјинског народа и да се придржава и поштује принципе Повеље УН и међународног права", рекао је Стано на брифингу за новинаре у Бриселу, одговарајући на питања о томе како коментарише учешће појединих земаља, укључујући кандидата за чланство у ЕУ, као и генералног секретара УН Антонија Гутереса на самиту БРИКС-а.
Стано је рекао да ЕУ верује да ће Гутерес појачати позив Русији и Путину "да потпуно и безусловно зауставе бруталну агресију на украјински народ и да се одмах и безусловно повуку са украјинске територије".
(Танјуг)
Опширније
Краће
Моди и Си обавили прве формале разговоре у последњих пет година
Индијски премијера Нарендра Моди и кинески председник Си Ђинпинг су,на маргинама Самита БРИКС-а у руском граду Казању, одржали прве формалне разговоре у последњих пет година, након што је претходно постигнут договор о војним патролама на граници две земље.
Ројтерс наводи да овај разговор наговештава да су односи две земље почели да се опорављају након пограничног војног сукоба 2020. године.
(Reuters)
Опширније
Краће
Земље учеснице Самита БРИКС-а усвојиле завршну декларацију
Земље учеснице Самита БРИКС-а усвојиле су завршну декларацију, изјавио је руски председник Владимир Путин.
Путин је истакао да је планирано да декларација буде достављена УН као заједнички документ, преноси РИА.
"'Припремљена је коначна декларација која садржи опште оцене стања у свету, сумирање резултата руског председавања БРИКС-ом и поставља смернице за дугорочну сарадњу", рекао је Путин.
Министар спољних послова Уједињених Арапских Емирата и представник те земље на Самиту Ахмед бин Али Ал Сајех рекао је да ће декларација бити важан корак у јачању сарадње, ''успостављањем опште прихваћеног оквира за супротстављање будућим изазовима и постизање наших заједничких циљева''.
Путин је претходно предложио да се у текст декларације уврсти и списак земаља – партнера БРИКС-а, а његов помоћник Јуриј Ушаков је додао да су договрени критеријуми за државе-партнере, kao и да је према њима усаглашен списак на којем се налази 13 земаља, али да још није објављен.
(Танјуг)
Опширније
Краће
Си позвао земље БРИКС-а да се придржавају три принципа за решење кризе у Украјини
Кинески председник Си Ђинпинг је позвао земље чланице БРИКС-а да инсистирају на три принципа за деескалацију украјинске кризе, укључујући заустављање ширења ратних операција, деескалацију борбе и суздржавање од провокација.
Потпарол Кремља Дмитриј Песков, истовремено, изјавио је да су лидери земаља БРИКС-а изразили жељу да помогну у решавању конфликта у Украјини, као и да Русија цени такве напоре.
"Многе земље заиста изражавају жељу да активније допринесу процесу нагодбе, изражавају спремност да буду посредници, што председник (Владимира Путина) поздравља, ми поздрављамо такве напоре", рекао је Песков.
На питање да ли су иницијативе других држава, посебно Кине и Бразила, у вези са Украјином покушај притиска на Русију, Песков је истакао да то "никако" није случај.
(Интерфакс, Танјуг)
Опширније
Краће
Путин предлаже да БРИКС оснује сопствену берзу жита и платформу за дијаманте
Председник Русије Владимир Путин предложио је на самиту земаља БРИКС-а у Казању да ова огранизација оснује сопствену берзу жита и посебну платформу за племените метале и дијаманте.
"Спровођење ове иницијативе ће помоћи (БРИКС-у) да заштити национална тржишта од негативног спољног мешања, спекулација и покушаја да се изазове вештачка несташица хране", рекао је руски лидер.
Према његовим речима, Москва се залаже и за стварање нове инвестиционе платформе БРИКС-а, која би постала средство за подршку националним економијама и истовремено обезбедила финансијска средства за земље глобалног Југа и Истока.
"Удео земаља БРИКС-а у светској економији по паритету куповне моћи премашује удео земаља Г7", рекао је Путин.
Руски лидер је навео да се светска трговина и глобална економија значајно мењају, при чему се центри активности померају ка тржиштима у развоју.
"Формира се мултиполарни модел, који покреће нови талас раста, пре свега због глобалног Југа и Истока, као и наравно због држава БРИКС-а", додао је председник Русије.
(РИА, Танјуг)
Опширније
Краће
Самит БРИКС-а наставља се у Казању, а претходног дана домаћин скупа и председник Русије Владимир Путин разговарао је са више лидера држава-чланица и руководиоцима појединих организација.
Теме су политика и безбедност, економија и културно-хуманитарна сарадња. Последња тачка на списку, али не и најмање важна, јесте статус партнерских држава БРИКС-а.
Другог дана Самита одржане су две седнице у уском и проширеном саставу, а у току дана се очекује и да ће лидери БРИКС-а усвојити завршни документ – Казањску декларацију.
Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутерес допутовао је у Казањ и присуствује Самиту.
"Гутерес је у Казању да би учествовао на Самиту шефова држава чланица БРИКС-а", наводи се у саопштењу Татарстанске области, чија је престоница домаћин Самита.
Другог дана Самита председник Русије се састаје са председницима Турске и Ирана, Реџепом Тајипом Ердоганом и Масудом Пезешкијаном, као и премијером Етиопије Абијем Ахмедом
Планиран је и свечани пријем за лидере и друге учеснике Самита.
Одјеци самита у Казању
На Самит лидера БРИКС-а у Казањ стигли су лидери 36 земаља. За Путина је то доказ да изолација Русије није успела.
"Тридесет држава је изразило жељу да сарађује са БРИКС-ом на различитим нивоима и укључи се у активности БРИКС-а на неки начин. Чланице БРИКС-а морају пажљиво да размотре питање проширења организације. Нећемо никога одбити, врата остају отворена. На Самиту у Казању се разговара како да се организује пријем нових чланица'', рекао је Путин током првог дана Самита.
Једна од тема на маргинама Самита је и сукоб у Украјини. На састанку са руским председником, премијер Индије Нарендра Моди поновио је како је његова земља спремна да помогне у окончању конфликта.
"Верујемо да проблеми треба да се решавају мирно. Пружамо пуну подршку постизању мира и стабилности што је брже могуће. У свим нашим напорима приоритет дајемо хуманости и пружићемо сваку помоћ у будућности", навео је Моди.
Четири члана Владе представници Србије
Посебну пажњу привукао је долазак председника Кине Си Ђинпинга коме ће Самит бити и трећи сусрет са руским колегом ове године.
У главном граду руске Републике Татарстан су и председници Јужноафричке Републике, Ирана, бројних земаља Азије, Африке, Блиског истока и Латинске Америке.
У делегацији Србије су четири члана Владе, а као посматрач у Казањ, стигао је и председник Републике Српске Милорад Додик.
БРИКС у бројевима
Бразил, Русија, Индија, Кина 2006. године одлучиле су да се удруже, а 2010. године придружује им се и Јужноафричка Република.
Процена је да земље БРИКС-а чине 30 одсто копна, или око 45 одсто светског становништва, као и да поседују око петину светских резерви злата.
У новој развојној банци БРИКС-а указују на потребу да се помогне сиромашним земљама глобалног југа, који је део асоцијације, што је потврдила и председница банке Дилма Русеф.
"Имплементирали смо и поставили значајна финансијска средства и велики број пројеката, али то и даље није довољно у поређењу с потребама земаља глобалног југа", рекла је Дилма Русеф.
Самит шефова држава земаља чланица БРИКС-а одржава се у Казању од 22. до 24. октобра.
Коментари