Други дан Самита БРИКС-а – лидери усвојили Казањску декларацију

Земље учеснице другог дана Самита БРИКС-а усвојиле су завршну декларацију, изјавио је руски председник. Владимир Путин сматра је боравак 36 лидера држава на Самиту доказ да од изолације Русије нема ништа. Скупу у престоници Татарстана присуствује и генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутерес. У делегацији Србије су четири члана Владе, а као посматрач у Казањ стигао је и председник Републике Српске Милорад Додик.

Самит БРИКС-а наставља се у Казању, а претходног дана домаћин скупа и председник Русије Владимир Путин разговарао је са више лидера држава-чланица и руководиоцима појединих организација.

Теме су политика и безбедност, економија и културно-хуманитарна сарадња. Последња тачка на списку, али не и најмање важна, јесте статус партнерских држава БРИКС-а.

Другог дана Самита одржане су две седнице у уском и проширеном саставу, а у току дана се очекује и да ће лидери БРИКС-а усвојити завршни документ – Казањску декларацију.

Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутерес допутовао је у Казањ и присуствује Самиту.

"Гутерес је у Казању да би учествовао на Самиту шефова држава чланица БРИКС-а", наводи се у саопштењу Татарстанске области, чија је престоница домаћин Самита.

Другог дана Самита председник Русије се састаје са председницима Турске и Ирана, Реџепом Тајипом Ердоганом и Масудом Пезешкијаном, као и премијером Етиопије Абијем Ахмедом

Планиран је и свечани пријем за лидере и друге учеснике Самита.

Одјеци самита у Казању 

На Самит лидера БРИКС-а у Казањ стигли су лидери 36 земаља. За Путина је то доказ да изолација Русије није успела.

"Тридесет држава је изразило жељу да сарађује са БРИКС-ом на различитим нивоима и укључи се у активности БРИКС-а на неки начин. Чланице БРИКС-а морају пажљиво да размотре питање проширења организације. Нећемо никога одбити, врата остају отворена. На Самиту у Казању се разговара како да се организује пријем нових чланица'', рекао је Путин током првог дана Самита. 

Једна од тема на маргинама Самита је и сукоб у Украјини. На састанку са руским председником, премијер Индије Нарендра Моди поновио је како је његова земља спремна да помогне у окончању конфликта.

"Верујемо да проблеми треба да се решавају мирно. Пружамо пуну подршку постизању мира и стабилности што је брже могуће. У свим нашим напорима приоритет дајемо хуманости и пружићемо сваку помоћ у будућности", навео је Моди.

Четири члана Владе представници Србије

Посебну пажњу привукао је долазак председника Кине Си Ђинпинга коме ће Самит бити и трећи сусрет са руским колегом ове године.

У главном граду руске Републике Татарстан су и председници Јужноафричке Републике, Ирана, бројних земаља Азије, Африке, Блиског истока и Латинске Америке.

У делегацији Србије су четири члана Владе, а као посматрач у Казањ, стигао је и председник Републике Српске Милорад Додик.

БРИКС у бројевима

Бразил, Русија, Индија, Кина 2006. године одлучиле су да се удруже, а 2010. године придружује им се и Јужноафричка Република.

Процена је да земље БРИКС-а чине 30 одсто копна, или око 45 одсто светског становништва, као и да поседују око петину светских резерви злата.

У новој развојној банци БРИКС-а указују на потребу да се помогне сиромашним земљама глобалног југа, који је део асоцијације, што је потврдила и председница банке Дилма Русеф.

"Имплементирали смо и поставили значајна финансијска средства и велики број пројеката, али то и даље није довољно у поређењу с потребама земаља глобалног југа", рекла је Дилма Русеф. 

Самит шефова држава земаља чланица БРИКС-а одржава се у Казању од 22. до 24. октобра.

петак, 22. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње