Премијерка Бангладеша поднела оставку и напустила земљу – демонстранти упали у њену резиденцију
Председница владе Бангладеша Шеик Хасина Вазед поднела је оставку и војним авионом отишла у Индију, јављају тамошњи медији. Више хиљада људи у међувремену ушло је у званичну резиденцију премијерке Бангладеша, где је на антивладиним протестима од 19. јула погинуло 300 људи.
Шеик Хасина Вазед је поднела оставку и са сестром војним хеликоптером одлетела за Индију, док се демонстранти масовно окупљају у њеној резиденцији, јавља Би-Би-Си.
Протести у Бангладешу су почели прошлог месеца након што су студентске групе захтевале укидање контроверзног система за ограничавање квота за запошљавање у државним пословима.
Прерасли су, у међувремену, у антивладине са захтевом за оставку премијерке Вазед која је освојила четврти мандат у јануару на изборима које је опозиција бојкотовала.
Дан раније на антивладиним протестима у Бангладешу погинула је 91 особа, чиме се укупан број страдалих у немирима, који су почели 19. јула, повећао на 300.
Међу погинулима је и 13 полицајаца, саопштили су полиција и лекари.
Студенти који протестују позвали су раније данас да буде одржан марш до главног града Бангладеша, са захтевом да премијерка поднесе оставку, пренео је Ројтерс.
Полицијски час и протести
Протести су планирани упркос томе што је у недељу уведен полицијски час у целој земљи након сукоба полиције са демонстрантима у којима је погинула најмање 91 особа, а стотине повређене када је полиција употребила сузавац и гумене метке.
Број погинулих у недељу је највећи за један дан од почетка протеста 19. јула.
На улицама Даке су распоређени војни тенкови и полицијска возила, док безбедносне снаге патролирају, а цивилног саобраћаја готово да и нема.
У Бангладешу је током викенда било више напада и подметања пожара на владиним зградама и полицијским станицама, јавили су локални медији.
Железница Бангладеша саопштила је да је обуставила све услуге на неодређено време због ескалације насиља.
Фабрике одеће у земљи, које снабдевају одећом неке од водећих светских брендова, такође, затворене су на неодређено време.
Коментари