Коцка је бачена у Европском савету, следеће недеље тајно гласање у парламенту
Европски парламент следеће недеље гласа о томе да ли актуелна председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен заслужује други мандат. Подршку је по свему судећи обезбедила. А са новим-старим лицима у европским институцијама и калкулације - да ли ће се мењати политика према региону.
Након бачене коцке у Европском савету, и добијене подршке од шефова држава Уније, нова-стара предсеница Комисије чека исход, тајног, гласања у Европском парламенту.
Они који су претходних пет година пратили њену политику, очекују континуитет - пре свега, снажну подршку пријему западног Балкана и од недавно Украјине, Грузије и Молдавије.
"Подршка на речима али када је реч о амбицијама да се предузму конкретни кораци и да се заиста тај посао приведе крају, то је нешто што треба видети колике ће заиста бити амбиције нове европске администрације. Треба видети такође и ко ће заузети место комесара за проширење“, каже Душна Гајић, дописник РТС-а из Брисела.
Ненад Радичевић, дописник РТС-а из Немачке је рекао да ће ново европско руководство бити више усмерено на постизање хомогености саме Европске уније и суочавање са бројним глобалним проблемима.
"У томе Западни Балкан може највише да очекује приступ поједним сегментима европског јединственог тржишта“, каже Радичевић.
Извесно ће Унија, кажу аналитичари, у тренутку када се Украјина приближи преговорима о примирју морати према њој да буде благонакона.
"Западни Балкан, па и Србија би у тој ситуацији могли да колатерално искористе ту ситуацију и да тај замах ка политици проширења искористе за напредак. Када је рач о Србији, у ситуацији, у којој бројне земље чланице имају снажне ставове према питању односа према Русији, усклађености са спољном политиком, према питању владавине права - не треба заборавити ни стално питање дијалога Београда и Приштине, делује да је Србија није у ситуацији да остави брзи напредак“, навео је Гајић
Извесно је да ће бивши португалски премијер Антонио Коста председавати Савету Европске уније - социјалдемократа би представљао земље с југа Европе.
Естонска челична лејди
Естонска челична лејди, либерална премијерка, могла би да постане нова висока представница за спољну политику и безбедност. На агенди Каје Калас и дијалог Београда и Приштине.
"Оно што, међутим, немачки аналитичари овде указују јесте да се Калас можда и неће толико бавити дијалогом Београда и Приштине због бројних спољнополитичких проблема са којим се суочавас Европска унија али и због унутрашњих трвења међу двадесетседморицом“, каже Радичевић.
За Европску комисију, генерално за политички запад, Споразум о путу ка нормализације је споразум Београда и Приштине.
"Ја не верујем да ће доћи до неких нових институционалних решења у дијалогу, већ ће се искључиво радити на имплементацији онога што је договорено прошле године, а то су обавезе које јасно знамо и са косовске стране и са српске стране, пре свега ЗСО али и других ствари као и што је међународна афирмација Косова у међународним организацијама“, рекоа је Драгиша Мијачић из Националног конвента о ЕУ.
Коме је наклоњена Каја Калас
И званично и незавнично у Београду се много очекивало од Жозепа Бореља, највише јер је из земље која не признаје независно Косово. За Кају Калас се пак неретко чује да је - наклоњена политичарима из Приштине.
"Косовкса страна има велике очекивања од Каје Калас, да ће они унапредити односе, то јест, радити на заштити њихових интереса у оквиру дијалога. Међутим, то се заиста неће десити као што се није десило и за време мандата Жозефа Бореља и Мирослава Лајчака који долазе из редова земаља непризнавача“, напомиње Мијачић.
На дневном реду и избор председнице Европског парламента. Демохришћанка Роберта Метсола је део испреговараног пакета, али одлуцице гласање прламентараца- апсолутном већином.
Коментари