Читај ми!

Сахрањен бивши канадски премијер Малруни – противио се бомбардовању, са супругом Милом био у Србији

У Монтреалу је уз највише државне почасти сахрањен 18. канадски премијер Брајан Малруни. Преминуо је у 84. години на Флориди, а државној сахрани су, осим породице, присуствовали и изасланици бројних земаља, дипломате и званичници. Малруни је био премијер Канаде од 1984. до 1993. године, а његовом политичком заоставшином сматра се Споразум о слободној трговини са САД, противљење апартхејду и заштита климе. Његова супруга Милица Пивнички Малруни, родом из Новог Бечеја, са супругом је пре пет година посетила Србију.

Принципи Брајана Малрунија мењали су Канаду и свет на боље. Тим речима од 18. канадског премијера опростио се Џастин Трудо, актулни премијер Канаде, син Малрунијевог највећег политичког ривала и претходника на премијерском месту.

Пошту преминулом државнику и речи саосећања са породицом, Канађани и канадски званичници изражавали су претходна четири дана у Монтреалу и његовом родном Квебеку.

Ковчег са Малрунијевим телом, уз највише државне почасти, испраћен је на државну сахрану из Базилике Светог Петра у Базилику Нотр Дам у Монтреалу.

Његова ћерка, Керолајн Малруни, у опроштајном говору истакла је да је њен отац држао публику на длану.

"Говори су били тако важан део његовог живота, да нам је рекао да када дође ред на њега да се попне на оно што је назвао – велики политички митинг на небу – хтео је да га сахранимо са својим подијумом", навела је Керолајн Малруни.

Малрунијев сарадник: "Ставио је Канаду на мапу света"

Пре државне сахране, становници Монтреала су у дугим редовима и на ниским температурама чекали да уђу у Базилику Светог Петра – саграђену средином 19. века, када су многи Ирци кренули пут Канаде, попут Малрунијевих предака.

Од пријатеља и сарадника опростио се и шеф кабинета 18. канадског премијера Дерек Барни.

"Поставио је Канаду на мапу света. За Канаду, на међународној сцени, учинио је много као нико пре ни после њега", рекао је Барни.

Талас неолиберализма и НАФТА

Малруни је био лидер прогресивне конзервативне странке и на власт је дошао 1984. године, на таласу конзервативизма који је покренула Маргарет Тачер 1979. и потврдио Роналд Реган 1981.

Економски, то је био поход неолиберализма, после кризе седамдесетеих.

У заоставштини блиског пријатеља двојице америчких председника, и Регана и Џорџа Буша Старијег, истиче се Споразум о слободној трговини Канаде и Сједињених Држава (НАФТА) из 1992. године, који је потом проширен и на Мексико.

Споразум НАФТА је креирао највећи простор слободне трговине на свету, којим је у наредним деценијама значајно подигнут стандард Канађана.

Професор Историје међународних односа на Универзитету Монтреал Самир Саул сматра да се, иако су Канађани били сумњичави – нарочито 1989. године – испоставило да је НАФТА позитиван споразум.

"И користан за канадску економију, нарочито за Онтарио и Квебек, али и за Запад. Канада је постигла успех у НАФТИ, то је део Малрунијевог наслеђа", истакао је Саул.

Канадски Кенедијеви и српско-ирско порекло

У Канади се са поштовањем говори о више од пола века утицајне породице Малруни – коју са четворо деце и 16-оро унучади пореде са Кенедијевима.

Породица Малруни је српско-ирска.

Малрунијева супруга Милица Мила Пивнички родом је из Новог Бечеја, из угледне породице адвоката Јована Пивничког.

Његов син, професор Димитрије Пивнички, доселио се у Канаду. Пре седамдесет година био је председник прве српске црквено-школске општине у Монтреалу.

Председница Кола српских сестара Милина Здјеларић објаснила је да је општина основана 1954. године, а да је 1976. купљена и зграда, када је Пивнички био председник цркве.

"Његова супруга Богданка је осмислила да продајемо српске производе", наводи Здјеларићева.

Противник бомбардовања СРЈ и састанак са Ђинђићем

Иако се већ годинама није активно бавио политиком, Малруни се 1999. жестоко противио бомбардовању Југославије.

Оптуживао је Алијансу, према сведочењима из тог периода, да се удаљила од улоге одбрамбеног савеза.

А када је две године касније тадашњи премијер СР Југославије Зоран Ђинђић настојао да поправи слику земље у свету, за помоћ се обратио управо Малрунију.

Библиотекарка Мила Еркић истиче да је Ђинђић бившем канадском премијеру поклонио репродукцију Мирослављевог јеванђела.

"Он је то поклонио свом тасту, Димитрију Пивничком, и ми смо од његове породице добили ту копију која се налази у нашој цркви", напомиње Еркићева.

Посета Србији и Новом Бечеју

Већ тешко болестан, Брајан Малруни је пре пет година посетио Србију и родни Нови Бечеј његове супруге Милице.

Осим породице и пријатеља, на државној сахрани, од 19. канадског премијера опростило се око 1.000 кандских званичника и страних дипломата.

Када је Малруни говорио на сахрани Роналда Регана за крај је оставио стихове ирског песника Вилијама Батлера Јејтса: "Кад помислите где почиње и завршава се слава, реците – моја слава била је што сам имао пријатеље."

недеља, 22. децембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње