Протести у Аргентини због радикалних реформи, више повређених у сукобима са полицијом

Десетине Аргентинаца повређено у сукобима са полицијом током протеста против економских реформи новоизабраног председника Хавијера Милеија. Претходно је Доњи дом аргентинског Конгреса усвојио предлог строгих мера које укључују отказе без образложења, ниске отпремнине и свега 10 дана породиљског одсуства. Намера владе је смањење дугова и стопе инфлације која прелази 200 одсто. Најновија истраживања јавног мњења показују пад подршке новим властима и осећај разочарања међу Милеијевим гласачима.

Више десетина људи повређено је у Буенос Ајресу у сукобима полиције са учесницима протеста против економских реформи председника Хавијера Милеија, јављају аргентински медији.

Федерална полиција је употребила гумене метке, сузавац и физичку силу, јавља аргентинска агенција Пагина 12.

Повређено је најмање 60 демонстраната, а један од њих, адвокат за људска права, могао би да изгуби око, наводи агенција.

Строге мере – ниске отпремнине, откази без образложења, ограничена права на штрајк и породиљско одсуство

Доњи дом аргентинског парламента у петак је, након вишедневне дебате, усвојио предлог реформи председника Хавијера Милеија.

За усвајање реформског пакета мера гласала су 144 посланика, а њих 109 је било против. Потребно је да пакет реформи буде ратификован и у Сенату Аргентине, где ће се о свакој тачки пакета гласати појединачно.

Ако буду ратификоване у Сенату, реформе ће омогућити отказе без образложења и драстично мање отпремнине, укидање обавезне накнаде за прековремени рад и казне за компаније које не уплаћују доприносе, наводи Ројтерс.

Милеи тежи и да буду ограничена права на штрајк и породиљско одсуство, па би према новим правилима труднице могле да одсуствују са посла само десет дана пред порођај, уместо 45, колико предвиђа тренутни закон.

Реформама би био ограничен рад синдикатâ, а обустава рада у такозваним кључним делатностима, као што су здравство, енергетика и телекомуникације, била би незаконита ако се не обезбеди минимум 75 одсто производње или услуга.

Мање неопходне делатности су, између осталих, радио, телевизија, банкарство и финансије, где се мора испунити 50 одсто обима посла како би се обустава рада сматрала легалном.

Пад подршке и "шанса" у инфлацији 

Милеи тврди да кључне реформе имају за циљ смањење потрошње и повећање државних прихода како би се помогло испуњење главног овогодишњег циља – нултог дефицита.

Намера владе је да смањи високе дугове и инфлацију која прелази 200 одсто.

Милеи је претходне године у новембру победио у другом кругу председничких избора, освојивши више од 14.000.000 гласова. 

У предизборној кампањи, Милеи се залагао за затварање Централне банке, замену пезоса америчким доларом, али и најавом да ће моторном тестером пресећи корумпирани државни апарaт. 

Изборни кампању је почео као потпуни аутсајдер, али је популистичким и агресивним наступом задобио подршку бирача. 

Међутим, анкете показују да му је након непуна три месеца власти подршка опала за 7–9 процената. 

"Он и даље има солидну подршку, око 48 одсто, али се осети пад. Међутим, мимо статистике и анализа, међу Милеијевим гласачима се јавља осећај разочарања – имате наратив да мора да се штеди на сваком кораку, а цене вам расту на недељном нивоу. У инфлацији ће бити кључ успеха или неуспеха његове власти", каже аргетински политички аналитичар Едуардо Фиданза, а преноси Пагина 12

субота, 23. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње