Самит НАТО-а: Чланице сагласне да је будућност Украјине у Алијанси, позив за чланство када се испуне услови
Лидери земаља чланица НАТО-а сагласили су се првог дана самита у Вилњусу да је будућност Украјине у Алијанси, али нису уручили позив или навели временску одредницу за приступање које је Украјина тражила. Упутиће позив за чланство када се савезници сложе и испуне услови, наводи се у декларацији. Ипак, НАТО је уклонио захтев да Украјина испуни тзв. акциони план, чиме је ефективно уклоњена једна од две препреке Кијева ка путу ка чланству, преноси Ројтерс. Поред Украјине, међу главним темама Самита је и зелено светло Турске за пријем Шведске.
Извештај Јелене Терзић
НАТО подржава суверенитет и територијални интегритет БиХ и реформске напоре
НАТО снажно подржава суверенитет и територијални интегритет стабилне и сигурне БиХ, у складу са Општим оквирним споразумом за мир у БиХ и другим релевантним међународним споразумима, поручено је у саопштењу Алијансе са самита.
''Охрабрујемо БиХ да искористи подршку НАТО-а и интензивира напоре за постизање напретка у реформама у кључним областима, укључујући преко потребне политичке и изборне реформе, у области владавине права, као економске и одбрамбене реформе, не доводећи у питање коначну одлуку о чланству у НАТО-у", наводи се у саопштењу.
Алијанса је поручила да подржава реформске напоре, укључујући оне који су део новодоговореног пакета за изградњу одмбрамених капацитета, НАТО штаба у Сарајеву, и широке алате за сарадњу за безбедност и партнерство, као и кроз тзв. Програм реформи БиХ са НАТО.
''Подстичемо домаће помирење и позивамо политичке лидере да се уздрже од сецесионистичке реторике и акција које изазивају поделе. Остајемо посвећени евроатлантским тежњама БиХ", наводи се у саопштењу Алијансе.
У комининикеу Самита који су усвојиле чланице, НАТО поручује да подржава дијалог Београда и Приштине уз подршку ЕУ, као и друге напоре усмерене ка нормализацији односа.
"Позивамо стране да искористе тренутак и ангажују се у доброј вери ка постизању трајног политичког решења. Позивамо обе стране да одмах деескалирају ситуацију, врате се дијалогу и конструктивно се ангажују у примени споразума о путу ка нормализацији између Београда и Приштине који је недавно постигнут у Бриселу и Охриду", пише у коминикеу објављеном на сајту Алијансе.
Чланице НАТО-а сложиле се да је ''будућност Украјине у Алијанси'', али нису уручиле позив
Лидери земаља чланица НАТО-а сагласили су се на самиту да будућност Украјине лежи у Алијанси, али нису Кијеву уручили позив или навели конкретну временску одредницу за приступање које је Украјина тражила.
НАТО је такође уклонио захтев да Украјина испуни тзв. акциони план за чланство, чиме је ефективно уклоњена једна од две препреке Кијева ка путу ка чланству, преноси Ројтерс.
''Будућност Украјине је у НАТО-у. Бићемо у позицији да упутимо позив Украјини да се придружи алијанси када се савезници сложе и испуне услови'', наводи се у декларацији коју су лидери земаља чланица Алијансе договорили данас, уз напомену да су евроатлантске интеграције Кијева превазишле потребу за Акционим планом за чланство.
Иако лидери нису прецизирали услове које Украјина треба да испуни, наведено је да ће Алијанса помоћи Кијеву да оствари напредак у војној интероперабилности, као и у додатним реформама демократског и безбедносног сектора.
Столтенберг: Позив Украјини за чланство чим се чланице сложе и стекну услови
НАТО ће упутити позив Украјини да се придружи том војном савезу када се ''чланице сложе и испуне се услови'', изјавио је генерални секретар Алијансе Јенс Столтенберг на конференцији за медије.
''Потврдили смо поново да ће Украјина постати чланица НАТО-а и сложили се да уклонимо услов за акциони план за чланство'', рекао је Столтенберг, алудирајући на кључни корак за придруживање Алијанси, преноси АП.
Раније данас украјински председник Володимир Зеленски изјавио је да би било апсурдно ако се Украјини не понуди временски оквир за чланство у Алијанси током самита у Вилњусу, који траје данас и сутра.
(Ројтерс, Танјуг)
Дански министар: Обука украјинских пилота за Ф-16 почиње у августу у Румунији
Коалиција 11 земаља почеће обуку украјинских пилота за управљање борбеним авионима Ф-16 у центру који ће бити успостављен у Румунији у августу, рекли су званичници, преноси Ројтерс.
"Надам се да ћемо моћи да видимо резултате на почетку следеће године", рекао је вршилац дужности министра одбране Данске Тролс Лунд Полсен новинарима на маргинама самита НАТО-а.
Данска и Холандија предњаче у напорима западних земаља да обуче украјинске пилоте и да снабдеју Кијев авионима Ф-16.
(Ројтерс)
Милатовић: Самит прилика да Црна Гора потврди и унапреди позицију кредибилне чланице
Председник Јаков Милатовић, који предводи црногорску делегацију на Самиту НАТО-a, каже да је то прилика да Црна Гора потврди и додатно унапреди позицију кредибилне чланице и савезника од поверења.
"Самит НАТО-а у Вилњусу је још једна прилика да Црна Гора потврди и додатно унаприједи позицију кредибилне чланице Алијансе и савезника од појверења", написао је Милатовић на Твитеру.
Самит НАТО-а се, каже, одржава у изазовним временима за европску безбедност.
Када је у питању издвајање за одбрану, два одсто више није циљ, него минимум који земље чланице Алијанске морају да издвоје, навео је Милатовић.
Samit NATO-a u Viljnusu je još jedna prilika da 🇲🇪 potvrdi i dodatno unaprijedi poziciju kredibilne članice Alijanse i saveznika od povjerenja.
— Jakov Milatovic 🇲🇪🇪🇺 (@JakovMilatovic) July 11, 2023
1/3 pic.twitter.com/vRE2x4PWmm
Зеленски стигао у Вилњус
Украјински председник Володимир Зеленски допутовао је у Вилњус први пут од почетка рата у Украјини.
Зеленски је у главни град Литваније, где се одржава самит НАТО-а стигао пољским државним авионом око 15.45 часова. У Вилњус је дошла и прва дама Украјине Олена Зеленски.
Француска почела испоруку ракета домета 250 километара
Француски војни извор рекао је да је та земља почела да испоручује Украјини значајан број крстарећих ракета "сторм шедоу/SCALP" за борбене авионе, рекао је у уторак француски војни извор.
Ракете које могу да достигну 250 километара, користиће се само унутар међународно признатих граница Украјине, рекао је извор новинарима на брифингу на самиту НАТО-а у Литванији, преноси Ројтерс.
Париз то не сматра ескалацијом с обзиром на то да је Русија већ користила ракете много већег домета, додао је извор.
(Reuters)
Летонија и Румунија најавиле већа издвајања за одбрану
Потрошња на одбрану Летоније могла би да достигне три одсто БДП-а већ следеће године, док Румунија планира издвајања од 2,5 одсто у наредним годинама, најавили су летонски премијер Кришјанис Каринш и румунски председник Клаус Јоханис на самиту НАТО-а.
"Сматрамо да два одсто БДП-а не би требало да буде горња граница, већ полазна основа", рекао је председник Румуније.
(Танјуг)
Tурска очекује конкретне кораке на путу ка ЕУ након подизања рампе за Шведску у НАТО-у
Турска очекује да се њене евроинтеграције оживе након што је одобрила чланство Шведске у НАТО-у, рекао је турски званичник.
Анкара очекује конкретан напредак – безвизни режим и затварање неких преговарачких поглавља, као и да Запад финансијски подржи Турску.
Анкара очекује и да ће у односима са САД проблеми брзо бити решени, а турски званичник наводи и да та земља неће нашкодити својим односима са Русијом.
(Reuters)
Зеленски: Aпсурдно ако у Вилњусу не добијемо временски оквир за чланство
Украјински председник Володимир Зеленски рекао је да би било апсурдно ако се Украјини не понуди временски оквир за чланство у НАТО-у током самита у Вилњусу.
“Сада, на путу за Вилњус, добили смо сигнале да се о одређеним формулацијама разговара без Украјине. И желео бих да нагласим да је ова формулација о позиву да постане чланица НАТО-а, а не о чланству Украјине.
Невиђено је и апсурдно што није одређен временски оквир ни за позив ни за чланство Украјине. Док се у исто време додаје нејасна формулација о ‘условима‘ чак и за позивање Украјине. Чини се да нема спремности ни да се Украјина позове у НАТО, нити да постане чланица Алијансе.
То значи да је остављена прилика да се преговара о чланству Украјине у НАТО-у у преговорима са Русијом. А за Русију то значи мотивацију да настави свој терор. Неизвесност је слабост. И о томе ћу отворено разговарати на самиту“, навео је Зеленски на друштвеним мрежама.
We value our allies. We value our shared security. And we always appreciate an open conversation.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 11, 2023
Ukraine will be represented at the NATO summit in Vilnius. Because it is about respect.
But Ukraine also deserves respect. Now, on the way to Vilnius, we received signals that…
Немачка ће упутити нову војну помоћ Украјини
Немачка влада упутиће нови пакет војне помоћи Украјини у вредности од 700 милиона евра, саопштило је немачко министарство одбране.
Пакет укључује два ракетна система "патриот" из залиха Бундесвера, 40 додатних пешадијских борбених возила "мардер", 25 додатних борбених тенкова "леопард 1А5", као и пет тенкова "бергепанцер 2", навело је министарство.
У саопштењу се наводи да нови пакет војне помоћи Украјини укључује и додатних 20.000 комада артиљеријске муниције.
(Reuters)
Сунак: Бићемо уз Украјину колико год буде потребно
Британски премијер Риши Сунак рекао је новинарима у авиону, док је био на путу ка Вилњусу, да је Украјина "заслужила место" у НАТО-у.
Навео је и да је важно да се потврди посвећеност Украјине придруживању НАТО-у и да постоји "демонстриран напредак“ ка том циљу.
Сунак је, ипак, рекао да само чланство не може да наступи док је Украјина у рату с Русијом.
Безбедносне гаранције за Украјину су, сматра, важне као снажна порука Русији.
"Ми ћемо бити уз Украјину колико год је потребно. Сви су у томе на дуге стазе“, рекао је Сунак.
(BBC)
Макрон: Француска ће Украјини дати ракете дугог домета
Француска ће почети да снабдева Украјину ракетама дугог домета како би могла да се брани, изјавио је председник Француске Емануел Макрон по доласку на самит у Вилњусу.
Он је, међутим, одбио да изнесе детаље о томе колико и којих пројектила ће бити дато Украјини.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков поручио је да је одлука Француске погрешна и препуна последица по украјинску страну.
"С наше тачке гледишта, ово је погрешна одлука, препуна последица по украјинску страну, јер ће нас то, наравно, приморати да предузмемо контрамере”, рекао је Песков, преносе РИА Новости.
(Танјуг/РИА Новости)
Лидери земаља чланица НАТО-а окупљају се у Вилњусу где данас почиње дводневни самит. Главна тема је захтев Украјине о придруживању НАТО-у.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг, коме ће бити продужен мандат на челу Алијансе, рекао је да ће Украјина добити "позитивну и јаку поруку" о свом путу ка чланству.
Ипак, постоје поделе међу 31 чланицом НАТО-а, што значи да Украјини неће бити упућен директан позив за чланство. Конкретно, чланице НАТО-а из Источне Европе подржавају чланство Кијева, сматрајући да је то најбољи начин да се Русија одврати од поновног напада.
Земље попут Сједињених Држава и Немачке су опрезније – страхују да би такав потез могао да увуче НАТО у директан сукоб са Русијом и потенцијално изазове глобални рат.
Међутим, Столтенберг је најавио да ће Кијев добити више војне помоћи и да ће му бити олакшани услови за придруживање Алијанси. Нуди и нови формат за сарадњу, Савет НАТО–Украјина.
Савет НАТО–Украјина требало би да одржи своју прву седницу у среду. Овај савет наликује координационој платформи коју је НАТО имао са Русијом од 2002. до анексије Крима 2014. године.
"Уверен сам да ће то бити позитивна и снажна порука Украјини на њеном путу ка чланству", рекао је Столтенберг пред почетак самита.
И председник САД Џозеф Бајден, који је такође у Вилњусу, потврдио је посвећеност САД источном крилу НАТО-а, након што се састао са литванским председником Гитанасом Науседом.
"Наше обећање да ћемо бити с вама није нас поколебало“, рекао је Бајден.
На самиту би такође требало да буде одобрен први свеобухватни план НАТО-а о одбрани од Русије, први таквог типа од краја Хладног рата.
Москва је, иначе, критиковала дводневни самит. Агенција РИА Новости је цитирала високог руског дипломату са седиштем у Бечу, а који је упозорио да ће се Европа прва суочити са "катастрофалним последицама" ако рат у Украјини ескалира.
Док су чланице НАТО-а сагласне да се Кијев не може придружити током рата, нису се сложили око тога колико брзо би се то могло догодити након тога и под којим условима.
Украјински председник Володимир Зеленски ће присуствовати самиту и вршити притисак на НАТО. Он је на Твитеру навео да украјински војници чувају Европу од "руске агресије".
И док ће Украјина морати да чека на чланство, Шведска је направила крупан корак пошто је Турска подигла рампу на њеном путу, саопштено је синоћ.
НАТО, Северноатлантска алијанса, формиран је 1949. године са циљем, пре свега, да делује као средство одвраћања од претње совјетске експанзије у Европи после Другог светског рата.
Коментари