Више од 440 повређених полицајаца и десетине демонстраната – биланс нереда широм Француске
Четири стотине четрдесет један полицајац и десетине демонстранта повређени су у последњим протесима широм Француске против пензионе реформе.
Председник Емануел Макрон под притиском је да пронађе излаз из кризе која ја изазвала најгоре улично насиље у Француској последњих година због закона о пензијама који је прошао у парламенту без гласања.
У Паризу и многим градовима широм земље, комуналне чисте разбијено стакло, изгореле контејнере, разбијена аутобуска стајалишта након насилних ноћних сукоба демонстранта обучених у црно и полиције.
Повређен је 441 полицајац, а ухапшено 475 особа. Десетине окупљених је такође су повређене, укључујући жену која је изгубила палац у граду Руану у Нормандији.
Протестни скупови који су током дана окупили велике масе иначе су углавном били мирни.
Полиција је у престоници бацила сузавац на демонстранте, док су у Бордоу, француском граду на југозападу земље запаљен улаз у градску кућу, после целодневних протеста и сукоба.
Према извештајима европских медија, на протесте широм земље је изашло више од милион људи, а према подацима министарства унутрашњих послова у Паризу се у четвртак било окупило готово 120.000 демонстраната.
Окидач за најновији талас блокада и протеста била је прошлонедељне одлука француске владе да прогура промене Закона о пензији у парламенту без гласања, као и због скорашњих Макронових пркосних коментара.
Председник Француске је рекао да ће остати чврст и да ће закон ступити на снагу до краја године, у једном тренутку упоредивши протесте са нападом на амерички Капитол 6. јануара 2021.
Француска влада "за длаку" је преживела гласање о неповерењу, које је покренуто на иницијативу посланика опозиције.
Од тада, у протеклих седам ноћи у Паризу и другим градовима су насилне демонстрације које прате запаљени контејнери и сукоби са полицијом. Прошлог петка током протеста полиција у Паризу привела је 217 особа.
Истраживања јавног мњења показују да се велика већина бирача противи одлагању старосне границе за одлазак у пензију са 62 на 64 године.
Коментари