Жена и двоје деце спасени после 228 сати, више од 41.000 погинулих у земљотресу
Сваким даном број жртава земљотреса у Турској и Сирији је све већи – према последњим информацијама, више од 41.000 људи изгубило је живот, више од 100.000 је повређено. Земљотресом је погођено 13 милиона људи, од тога око седам милиона деце.
СЗО тражи од сиријског председника да отвори још граничних прелаза са Турском
Званичници Светске здравствене организације затражили су од председника Сирије Башара ел Асада да дозволи отварање још граничних прелаза са Турском и тако омогући достављање помоћи у области на северу Сирије, тешко погођене земљотресом.
"Тражили смо да (Асад) дозволи додатно прекогранично кретање кроз приступне пунктове, а он је узвратио да је отворен за ту могућност", рекао је данас директор СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус на брифингу у Женеви.
(Ројтерс)
У Турској ухапшено 78 особа због ширења "провокативних објава" о земљотресу
Турска полиција саопштила је данас да је ухапсила 78 особа оптужених за стварање страха и панике тако што су на друштвеним мрежама делили "провокативне објаве" о земљотресима, као да је и њих 20 задржано у истражном затвору.
Генерални директорат за безбедност Турске саопштио је да је идентификовано 613 особа оптужених за прављење провокативних објава, против њих 193 је покренут јавни поступак, а главни тужилац је наредио хапшење њих 78, наводи Ројтерс.
Директорат је додао да је 46 веб-сајтова затворено због тзв. "фишинг превара" чија је намена била да украду донације за жртве земљотреса, и да је затворено 15 налога на друштвеним мрежама који су се лажно представљали као званичне институције.
Директор за комуникације Турске Фахретин Алтун написао је раније ове седмице на Твитеру да Турска доживљава "озбиљно загађење информација" и да ће власти делити дневни билтен којим се исправљају лажне информације, и додао да је у недељу дана након земљотреса влади пријављено око 6.200 лажних информација и вести, додао је Алтун.
Ројтерс подсећа да је турски парламент прошлог октобра усвојио закон према којем новинари и корисници друштвених мрежа могу бити осуђени на три године затвора због ширења "дезинформација", што је изазвало забринутост међу групама за људска права и европским земљама у погледу слободе говора.
Црвени крст Србије прикупио више од 15 милиона динара за грађане Турске и Сирије
Kоординатор Програма Црвеног крста Србије за деловање у несрећама Ранко Демировић изјавио је за Танјуг да је Црвени крст Србије седмог фебруара отворио наменски рачун за прикупљање помоћи становништву погођеном земљотресом у Турској и Сирији и да је до данас прикупљено око 15.560.000 динара.
"Што се тиче Црвеног крста и механизма којим функционишемо, помоћ Црвеног крста и сиријско-арапски Црвени полумесец је прилично активан. За све ово време и током ратова, хуманитарна помоћ је од стране сиријско-арапског Црвеног полумесеца редовно стизала, а стиже и данас" рекао је Демировић.
Каже да је за сада најефикаснији начин пружања помоћи прикупљање средстава и додаје да се најбољи начин помаже донирањем новца, јер тиме грађани директно у својој земљи могу да купе све оно што им је неопходно.
"Ако им испоручите одређену конзерву или храну где на српском и ћирилици пише од чега је састављено, то један грађанин Турске неће разумети. Оно што је навикао да купује у својој продавници, може да купи средствима које ће турски Црвени полумесец дати. За сада је најефикасније да помоћ пружамо новчаним давањем", објаснио је координатор за Танјуг.
Жена и двоје деце спасени 228 сати након земљотреса
Жена и двоје деце спасени су из рушевина стана у централном делу Антакије у провинцији Хатај, чак 228 сати након разорног земљотреса.
Мајка и њена деца су колима Хитне помоћи превезени у болницу.
Hatay'da 228. Saatte Bir Mucize!
— PencereTV (@penceretv2) February 15, 2023
Enkaz Altından Çıkarıldı
Hatay'ın merkez Antakya ilçesi Oymak Sokak'taki Uğur Apartmanı'nın enkazından bir kadın ve iki çocuk depremin 228. saatinde sağ çıkarıldı.https://t.co/QDd7L9FJgt #228Saat pic.twitter.com/awbrZz0uUt
Столтенберг сутра у Турској
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг најавио је да ће сутра доћи у Турску како би се састао са председником Реџепом Тајипом Ердоганом и пренео му поруку солидарности.
"Сутра ћу бити у Турској да се састанем са председником Ердоганом и министром спољних послова Мевлутом Чавушоглуом и да изразим своју солидарност и саучешће", најавио је Столтенберг.
Додао је и да су "НАТО савезници, партнери и НАТО алијанса повећали подршку Турској".
Извучена из рушевина 227 сати након земљотреса
Седамдесетчетворогодишња Џемиле Кекеч спасена је из рушевина у Кахраманмарашу 227 сати након разорног земљотреса.
10. Gün, tam 227 saat
— Antalya Platform (@PlatformAntalya) February 15, 2023
Yer; Kahramanmaraş
YAŞ: 74
Mucize: CEMİLE NİNE pic.twitter.com/p5T1LR7b7d
Турски министар: Хитно срушити 50.576 објеката
Турски министар животне средине и урбанизације Мурат Курум изјавио је да настављају са проценама штете у провинцијама погођеним земљотресом, као и да је до сада утврђено да 50.576 објеката треба хитно срушити.
"Прегледано је 387.346 објеката. Према нашим налазима, има 50.576 објеката које треба хитно срушити", навео је турски министар.
Из Београда послат други контингент помоћи Турској
Из Београда су упућена 2.724 грејна тела за испоруку нашој браћи у Газијантепу. Бескрајно хвала свима укљученима у акцију, написао је амбасадор Турске у Србији Хами Аксоy на Твитеру.
Први контингент помоћи послат је 10. фебруара у Адану.
Током испраћаја авиона са аеродрома у Београду био је присутан и амбасадор Турске у Србији Хами Аксој.
2.724 fanlı ısıtıcı Gaziantep’li kardeşlerimize ulaştırılmak üzere Belgrad’dan yola çıktı. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. pic.twitter.com/kNy5ZhvAUH
— Hami Aksoy (@HamiAksoyy) February 14, 2023
Кахраманмараш, спасена жена 222 сата након земљотреса
У Кахраманмарашу 45-годишња жена извучена је из рушевина 222 сата након земљотреса, преноси ТРТ.
У Турској нови потрес јачине 4,3 јединице Рихтера
У централној Турској јутрос је регистрован нови потрес јачине 4,3 јединице Рихтера, на дубини од 10 километара, саопштио је Европски медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ).
Епицентар земљотреса био је 56 километара од Кахараманмараша, једног од најтеже погођених градова на југу Турске у разорним земљотресима 6. фебруара.
Старија жена извучена из рушевина 212 сати након земљотреса
Седамдесетседмогодишња Фатма Гунгор извучена је из рушевина 212 након разорног земљотреса, преноси ТРТ.
Она је из спасена у Адијаману и превезена на болничко лечење.
212. saatte yeni mucize.
— TRT Haber Canlı (@trthabercanli) February 14, 2023
Adıyaman'daki arama kurtarma çalışmalarında 212. saatte 77 yaşındaki Fatma Güngör enkaz altından kurtarıldı. pic.twitter.com/zTbxJd5vQf
Више од 41.000 погинулих у Турској и Сирији
Према последњим подацима, у разорном земљотресу у Турској живот је изгубило 35.418 људи.
У Сирији је земљотрес однео најмање 5.800 живота, преноси Ројтерс.
Десети дан након разорног земљотреса у Турској и Сирији све је мање шансе да се испод рушевина нађу преживели. Спасилачке екипе и даље су на терену.
Близу 20.000 повређених је на болничком лечењу. У десет турских покрајина, упоредо са спасилачким напорима, руше се зграде и чисте рушевине.
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган, у говору који је емитован на телевизији, изјавио је саучешће породицама погинулих. Поручио је да ће им пружити помоћ у износу од 100.000 лира.
Говорећи о земљотресу, истакао је да је његов разарајући ефекат погодио површину од око 500 километара.
Указао је и да је потребно увести строжа правила у изградњи објеката.
Ердоган је рекао да су "срушене зграде подсетиле владу на потребу за строжим правилима у изградњи".
Додао је да ће његова влада наставити с послом све док последњи преживели не буду спасени из рушевина.
У Сирији спасилачка организација "Бели шлемови" и даље проверава рушевине, кажу да више нема знакова живота и најављују крај потраге на северозападу земље.
Отворена су још два гранична прелаза за пролаз хуманитарне помоћи. Помоћ је почела да стиже и у Дамаск – санитетски материјал који шаље Уницеф и Светска здравствена организација.
У Алепу су разарања катастрофална. Велики број људи нема где да се склони. Иза њих је 12 година кризе и поново је овде пустош.
Српски спасиоци ће остати у Турској колико год је потребно, саопштио је МУП. Тренутно су у граду Хатају.
"Осим наставка претраге терена за несталим особама, тимови Cектора за ванредне ситуације раде на процени грађевина, издржљивости грађевина и могућности да се оне уруше. Исто тако ради се на процени потреба локалног становништва, а тичу се хране, смештаја, агрегата и сличних потрепштина које су им потребне да би наставили живот у овако тешким условима", рекао је Давор Видовић, вођа спасилачког тима из Србије.
Коментари