У земљотресима у Турској и Сирији више погинулих него у Фукушими 2011.
У земљотресима и накнадним потресима који су у понедељак погодили Турску и Сирију погинуло је више од 22.000 особа. чиме је премашен број жртава катастрофалног земљотреса који је 2011. погодио Фукушиму у Јапану.
Расте број жртава разорног земљотреса у Турској и Сирији, а спасиоци пети дан трагају за преживелима. Тло и даље подрхтава, јутрос је забележен земљотрес на истоку Турске.
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган изјавио је да је број погинулих у земљотресима порастао на 19.388, док је 77.711 људи повређено.
"Суочавамо се са једном од највећих катастрофа у нашој историји", поручио је турски председник.
Спасиоци са свих страна света већ пети дан извлаче људе из рушевина. Пажњу јавности привукао је случај бебе која је рођена у рушевинама након земљотреса. Када су је спасиоци пронашли и даље је била везана пупчаном врпцом за своју настрадалу мајку. Јуче су након 20 сати спасавања из рушевина извучене и мајка и шестогодишња ћерка.
У акцији учествују и српски специјалистички тимови за спасавање из рушевина. Они су лоцирали и спасили жену која је више од 100 сати провела у рушевинама након земљотреса у Турској.
СЗО упозориле на оне који су преживели, али немају приступ води и храни
Светска банка саопштила је да је определила 1,78 милијарди долара помоћи за Турску, укључујући финансирање опоравка.
Конвоји са хуманитарном помоћи стигли су и у Сирију. Немачка, Велика Британија и Француска повећале су обим помоћи тој земљи.
У земљотресима у Турској и Сирији више погинулих него у Фукушими 2011.
У земљотресима и накнадним потресима који су у понедељак погодили Турску и Сирију погинуло је више од 22.000 особа. чиме је премашен број жртава катастрофалног земљотреса који је 2011. погодио Фукушиму у Јапану.
Тог петка, тутњава је најавила катаклизму, која је потресла јапанску нацију и свет. Земљотрес магнитуде 9,3 јединица Рихтерове скале, или снаге 100.000 атомских бомби бачених на Хирошиму - погодио је североисточни део земље и покренуо цунами и највећу нуклеарну кризу у свету, после Чернобиља.
Плимни талас, висок и до 40 метара, запљуснуо је 500 квадратних километара јапанског копна и однео хиљаде живота.
Преплављено је нуклеарно постројење "Фукушима", на обали Пацифика.
Радијација у зони од 30 километара око нуклеарке, достигла је 100 микросиверта, вишеструко више од дозвољење. Од 140.000 евакуисаних породица, многи су се вратили. Неки имају здравствене проблеме.
Снажан земљотрес праћен цунамијем и хаваријом у нуклеарки Фукушима - однео је 20.000 живота, а око 2.500 нестало.
Била је то најгора нуклеарна катастрофа на свету од Чернобиља - нуклеарне несреће која се догодила 26. априла 1986. у Чернобиљској нуклеарној електрани у близини града Припјат у Украјини. Сматра се да је то највећа еколошка катастрофа у историји нуклеарне енергије.
Коментари