четвртак, 14.07.2022, 18:03 -> 19:15
Извор: РТС
Аутор: Душан Гајић, дописник РТС-а из Брисела
štampajЕК: Рат у Украјини додатно ће успорити економски раст и повећати стопу инфлације у ЕУ
Рат у Украјини додатно ће успорити економски раст и повећати стопу инфлације у ЕУ, саопштила је Европска комисија у својој летњој економској прогнози за 2023. годину.
Комисија оцењује да ће економија ЕУ ипак наставити да расте, али знатно споријим темпом него што се очекивало у прогнози за пролеће 2022, док ће рекордно висока инфлација свој врхунац достићи крајем 2022. године, након чега ће почети да постепено опада
"Агресија Русије на Украјину и даље негативно утиче на економију ЕУ. Очекивани раст привреде ЕУ је 2,7 осто у 2022. и 1,5 одсто у 2023. години. У Еврозони се очекује раст од 2,6 одсто у 2022, а затим следи смањење на 1,4 одсто у 2023. години", саопштено је у Бриселу.
Европска комисија предвиђа да ће годишња просечна инфлација достићи врхунац на историјском максимуму у 2022. години од 7,6 одсто у Еврозони и 8,3 одсто у ЕУ, пре него што се смањи у 2023. на 4,0 одсто, односно 4,6 одсто.
Паоло Ђентилони, европски комесар за економију, оцењује да инвазија Русије на Украјину и даље изазива шокове за глобалну економију, као и да поступци Москве ометају снабдевање енергијом и житом, подижу цене и слабе поверење.
"Замах отварања наших економија ће омогућити годишњи раст у 2022. години, али за 2023. значајно смо ревидирали нашу прогнозу. Очекује се да ће инфлација достићи врхунац касније ове године и постепено опадати у 2023. С обзиром да су ток рата и поузданост снабдевања гасом непознати, прогноза је подложна великој неизвесности и ризицима пада", изјавио је Ђентилони
Ризици за прогнозу економске активности и инфлације у великој мери зависе од развоја рата, а посебно његових импликација на снабдевање Европе гасом, наводи Европска комисија у летњој прогнози
Нова повећања цена гаса могла би додатно да повећају инфлацију и угуше раст, оцењује ЕК и упозорава да би ефекти таквог сценарија могли да појачају инфлаторне силе и доведу до погорсања финансијских услова, што не само да би утицало на раст, већ би са собом носило повећане ризике за финансијску стабилност.
Не може се искључити могућност да нова пандемија у ЕУ донесе нове поремећаје у економији, наводи се у летњој прогнози.
С друге стране, Европска комисија истиче да би недавне тенденције пада цена нафте и других сировина могле да се интензивирају, што би довело до бржег пада инфлације од тренутно очекиваног.
"Штавише, захваљујући снажном тржишту рада, приватна потрошња би се могла показати отпорнијом на повећање цена, ако би домаћинства користила више своју акумулирану штедњу", оцењује Европска комисија.
Коментари