Сједињене Америчке Државе, повратак у 19. век
У Сједињеним Америчким Државама настављени су протести против укидања права на абортус. Неке савезне државе су одмах увеле забрану, док неке имају рок од 30 дана да то учине. У Висконсину је поново на снази закон из 1849. године.
Неколико савезних држава је одмах почело да примењује хитне законске одредбе, док друге имају рок од 30 или више дана да реагују на пресуду Врховног суда којом је поништено историјско право на абортус, гарантовано пресудом из 1973. године у поступку "Роу против Вејда".
У 18 држава на снагу су ступиле хитне законске одредбе, односно ступиће у законом предвиђеном року од 30 дана. У неким државама и не постоји рок у којем треба да дође до примене пресуде Врховног суда.
Хитне законске одредбе, које постоје у 13 савезних држава, направљене су како би одмах, или убрзо након поништења судске пресуде ступиле на снагу, док ће у девет држава поново на снази бити забране које су претходиле пресуди из 1973. године
Нове законске одредбе важе у Арканзасу, Кентакију, Луизијани, Мисурију, Оклахоми, Јужној Дакоти и Јути. Сличне одредбе постоје у Ајдаху и Тенесију, где ће бити примењене у року од 30 дана, а сличан рок важи и за Тексас.
Званичници из Мисисипија и Северне Дакоте кажу да још нису применили забране, а у Вајомингу се још нису изјаснили.
Одредбе старе више од једног века
У неким од држава на снагу ће ступити закони стари више од једног века. Реч је о Алабами, Аризони, Арканзасу, Мичигену, Мисисипију, Оклахоми, Тексасу, Западној Вирџинији и Висконсину.
Званичници у неким државама су похитали да примене нове законске одредбе након што је саопштена одлука Врховног суда.
Републикански гувернер Мисурија Мајк Парсон је потписао да нове одредбе ступају на снагу само неколико минута након што је саопштена пресуда. Државни закони сада бране лекарима да примене абортус, а у случају да то учине прети им 15 година робије. Не постоји изузетак чак ни у случајевима инцеста и силовања, али постоји из медицински нужних разлога.
У Оклахоми свако ко примени абортус, или препише медикамент у ту сврху, може да се суочи са казном од две до пет година затвора.
Јута би могла да одобри абортус у случајевима силовања, инцеста и хитних случајева.
У Тексасу, у којем нове законске одредбе још нису ступиле на снагу, организације које су пружале услуге абортуса обуставиле су рад.
У Мичигену је тренутно на снази закон из 1931. којом лекарима, а вероватно и женама које примене абортус, прети казна затвора од четири године. Међутим, демократски гувернер Гречен Витмер каже да је реч о застарелом закону и да ће суд те државе засад зауставити његову примену.
Наиме, Витмер је у априлу поднео тужбу Врховном суду којом је затражио да да мишљење да ли устав Мичигена штити право на абортус.
У Висконсину је "привремено суспендована" примена абортуса, у складу са државним законима који датирају из 19. века. Према том закону из 1849. године абортус је забрањен у готово свим случајевима.
У Аризони је поново на снази закон из 1901. године према којем за абортус прети казна од две до пет година затвора свакоме ко изведе процедуру, или помогне жени да изазове побачај. Изузетак су ситуације у којима живот жене од тога зависи. Иначе, Аризона има и новије законске одредбе, попут оне из марта ове године којом се брани абортус након 15. недеље трудноће.
Американци због оваквих законски одредби масовно излазе на улице, мада право да протестују користе и они који подржавају овакву пресуду Врховног суда.
Испред зграде Врховног суда демонстранти су узвикивали "Права жена су људска права", док је један проповедник покушавао да их надгласа. У суботу су две особе ухапшене јер су ограду суда гађале фарбом.
У Аризони је полиција испалила сузавац како би растерала присталице права на абортус који су протестовали испред Конгреса. Посланици су претходно морали да се склоне у подрум конгресног здања, док су били суочени са демонстрацијама хиљада људи.
Коментари