Први круг парламентарних избора у Француској, Макрон стрепи за подршку
Први круг парламентарних избора одржава се данас у Француској. Французи гласају за кандидате за 577 посланичких места и одлучују о томе да ли ће председник Емануел Макрон добити већину у парламенту или остати без подршке потребне да спроведе своју реформску агенду. Излазност до подне најнижа у последњих 20 година.
Гласање је почело у суботу у неколико француских прекоморских територија као што су Гваделуп и Мартиник. Резултати ће бити познати тек после другог круга недељу дана касније.
Одзив бирача у 12 часова износила је 18,4 посто, што је најнижи одзив у последњих 20 година, саопштило је француско Министарство унутрашњих послова.
На претходним изборима у овој фази излазност је износила 19,2 одсто, пренео је Ројтерс.
Више од 6.000 кандидата, старих од 18 до 92 године, у првом кругу избора конкурисало је за 577 места у Народној скупштини, пренео је АП.
Они који добију највише гласова пласираће се у одлучујући други круг избора који ће бити одржан 19. јуна.
Бирачка места су отворена у 8.00 и биће затворена у 18.00, осим у великим градовима, где ће моћи да се гласа до 20.00.
Емануел Макрон је суочен са снажним изазовом уједињеног левог блока за који анкете показују да би могао лишити председника потребне већине у парламенту.
Док је на недавним председничким изборима главни противник председника Емануела Макрона била крајња десница Марин ле Пен, главни изазов с којим се суочава шеф француске државе на парламентарним изборима долази са левице.
Новоформирана левичарска коалиција "Нупес" се нада да ће освојити већину на парламентарним изборима.
"Нупес" је скраћеница за "Нову народну еколошку и друштвену унију", новоосновану коалицију политичке левице под вођством Жан-Лика Меланшона (70).
Меланшон је иза себе ујединио главне левичарске странке. Свој релативно добар резултат на председничким изборима искористио је као аргумент за усклађивање заједничког програма са социјалистима, Зеленима и комунистима.
Анкете показују и да би лидер деснице Марин ле Пен могла добити позицију у парламенту већ у првом кругу.
Коментари