четвртак, 09.06.2022, 17:00 -> 19:03
Извор: DW (Дојче веле)
Шта је подстакло спекулације о папиној оставци
Папа Фрања седи у инвалидским колицима, путује у Лаквилу, именује нове кардинале у неуобичајеном термину. То су чињенице. Многи на основу њих доносе неке далекосежне закључке, рецимо о могућој оставци папе.
Спрема ли се велика промена у Ватикану? Овога пута није реч о разноразним скандалима већ о гласини огромних размера: да ли папа Фрања планира да се повуче? Да ли је његово здравствено стање толико лоше да своју дужност више не може, и не жели, да обавља?
И док неки тврде да би "у томе могло нешто да буде", па доливају уље на ватру на друштвеним мрежама, други, ватикански новинари, тврде да то није истина. "Тотална глупост", прокоментарисао је један дугогодишњи дописник.
И хрватски новинар и теолог Драго Пилсел на Твитеру је коментарисао: "Папа Фрања овог лета подноси оставку? Не, не верујем. Колико га познајем и колико схватам, чак и по цену да остане у колицама, премда опоравак иде добро, о могућем одласку не треба нагађати док Бенедикт буде жив и док не заврши Велик црквени синод (октобар, 2023)."
Ипак, и даље остаје отворено питање: одакле долази та гласина и зашто баш сада? Иначе, сам папа не подноси гласине и трачеве, и стално позива новинаре да своје информације добро провере и да трагају за истином. Не мора свака вест да буде "револуционарна", рекао је својевремено папа.
Истина, вест о оставци папе Фрање била би револуционарна. Поготово зато што је његов претходник Бенедикт XVI године 2013. донео такву историјску одлуку и сада живи иза ватиканских зидина. Двојица бивших папа у Ватикану – то би такорећи била револуција над револуцијама.
Папино здравље и именовање кардинала
Када спекулације једном крену, тешко их је зауставити. Разлог је можда и тзв. "доба киселих краставаца", када се веома мало тога догађа, па новинари очајнички трагају за новим темама.
Осим тога, ту је и здравље 85-годишњег папе. Не може се порећи да је оно нарушено. Он има болове у десном колену, и то толико јаке да већину термина мора да обави у инвалидским колицима. И иначе повремено делује уморније и мање је присутан него раније.
Но, оно што му не недостаје, јесте жеља за радом. Почетком јула папа Фрања планира шестодневно путовање у Демократску Републику Конго и Јужни Судан, а крајем тог месеца у Канаду. У септембру би требало да посети Казахстан. То баш не делује као намера да се повуче или као резигнација.
Осим тога, он не би био први папа који путује у инвалидским колицима. Инвалидска колица нису ништа друго до помоћно средство, и то за веома много људи.
И шта још подстиче гласине? Чињеница да је папа именовао 21 новог кардинала, међу којима је њих 16 млађих од 80 година и тиме имају право гласа код избора идућег папе. Али, то није ништа неуобичајено, нарочито зато што је, због смртних случајева многих услед короне, знатно смањен број папиних сенатора.
Многе, међутим, збуњује и то што се Конзисторијум за именовање нових кардинала неће одржати као и обично 29. јуна него тек крајем августа. Зашто?
Можда једноставно зато што у јулу папа има много обавеза. Он у Африку путује већ 2. јула. А након две године пандемије, многи кардинали желе и лично да присуствују Конзисторијуму, што такође изискује пажљиво планирање.
Реформа, синод и посета Лаквили
Као још један разлог за спекулације наводи се и реформа курије. Папа Фрања је изненада 19. марта објавио реформу коју је најавио још почетком свог понтификата. Многе елементе већ је поступно спроводио, а неки су и потпуно нови, као што је давање веће улоге лаицима. Но, тиме реформа још није потпуно довршена, јер све те новине морају бити уграђене и у прописе Римске курије и у статуте свих других ватиканских служби.
Дакле, тај реформски пројекат још дуго неће бити окончан. Након Конзисторијума, папа ће о њему два дана дискутовати са кардиналима. Језгро реформе је да Курија мора више да делује у служби локалних цркава. То, пре свега, игра велику улогу код светског синода. Он је папи веома важан и траје барем до краја 2023. године.
И још је један разлог за гласине о повлачењу папе: његова посета Лаквили. Он ће 28. августа, дан након Конзисторијума, отпутовати у тај град у италијанском региону Абруцо. Тамо ће учествовати на традиционалном ходочашћу "Perdonanza Celestiniana", које је утемељио Целестин V, први папа који се својом вољом повукао с дужности. Неки кажу да је Бенедикт XVI одлуку о свом повлачењу донео још 2009. у Лаквили. Он је тада у тај град отишао након разорног земљотреса и тамо посетио гроб Целестина V.
Дакле, на основу тога неки ватикански новинари сада спекулишу да би и Фрањо у Лаквили могао да донесе исту одлуку.
Но, све у свему, само једно је сигурно: папа увек зна да изненади.
Коментари