Читај ми!

Кад хапси "најбољи диктатор на свету" два одсто популације Ел Салвадора заврши иза решетака

Влада председника Ел Салвадора Најиба Букелеа објавила је рат бандама током којег је ухапшено више од 36.000 људи. Скоро два одсто целокупне одрасле популације у земљи сада је иза решетака, а док Амнести интернешенел и друге међународне организације оптужују Букелеа за кршење људских права и хапшења, "најбољем диктатору на свету" рејтинг и углед међу грађанима расту.

Влада председника Ел Салвадора Најиба Букелеа прогласила је крајем марта рат против банди, након крвопролића у којој је током једног викенда почињено 87 убистава.

Букелеов одговор на ескалацију насиља на улицама Ел Салвадора био је брз и оштар, а провладини посланици одобрили су у парламенту драконско ванредно стање које је прошле недеље ушло у свој трећи месец.

Ове недеље, Букелеов министар безбедности Густаво Виљаторо саопштио је да је од почетка рата против мафије приведено 36.277 људи - 32.163 мушкарца и 5.114 жена.

Ако су владини подаци тачни, то би значило да је током последња два месеца у Ел Салвадору ухапшено више људи него током читаве прошле године и да се и раније преко свих капацитета велик број затвореника удвостручио.

Према тим проценама, скоро два одсто целокупне одрасле популације у земљи сада је иза решетака, што је наишло на осуде бораца за људска права и међународних организација које тврде да је Букеле запањујућим бројем хапшења углавном чланова сиромашнијих заједница суспендовао законе и прекршио основна грађанска права.

Неки од ухапшених су наводно млађи од 12 година, а многи су наводно претрпели мучење у притвору.

"Системска демонтажа институција"

Директорка "Амнести интернешенела" за Америку Ерика Гевара Роса каже да се бруталне, тврдоглаве и неефикасне политике борбе против криминала спроводе у многим деловима Латинске Америке.

Ипак, наглашава да сигурно никада нису видели произвољна притварања тако масовних размера у тако кратком временском периоду.

"Просто је поражавајуће чути породице људе који већ живе у сиромаштву и немају приступ здравственој заштити, образовању и води за пиће, а које сада морају да брину не само о томе где су им и како су чланови породице, већ и да ли ће бити следећи на реду за хапшење", рекла је Роса.

Сматра да су масовна хапшења најновији корак у "систематској демонтажи" институција Ел Салвадора и још један степеник ка потпуном колапсу владавине права.

"Ако сте некога разбеснели, бићете бачени у затвор"

Билборди на улицама и аутопутевима Ел Салвадора позивају пролазнике да пријаве осумњичене криминалце позивајући за то намењену телефонску линију. "Потребна нам је ваша помоћ да наставимо са хватањем терориста", пише на билбордима широм државе.

Активисти који се залажу за људска права верују да покушај владе да претвори грађане у доушнике значи да је свако је у опасности од злонамерних дојава.

"Ако сте некога разбеснели, бићете бачени у затвор. Не добијате адвоката, не добијате телефонски позив, немате никаква права и бачени сте у пакао", тврди један од активиста.

Ипак, анкете показују да многи од шест милиона грађана Ел Салвадора подржавају хапшења, а да Букелеов ионако висок рејтинг расте од увођења ванредног стања.

"Критичари не схватају промене"

Огромна већина гласача слави драматичан пад насиља и броја криминалних убистава под Букелеовим председниковањем, чак и ако извештаји независних медија сугеришу да је то постигнуто кроз тајни пакт са бандама.

"Оно што радимо јесте да одговоримо на захтеве милиона Салвадораца којима је досадило да живе под терором терористичких група", рекао је министар Виљаторо за државну телевизију, док је Букеле славио своју трећу годину на власти.

Виљаторо сматра да критичари нису схватили промене које председник Букеле доноси земљи.

Тврди да је четрдесетогодишњи популиста показао велику храброст када је изазвао банде које су настале у САД током 1980-их и преузеле контролу над већим делом Ел Салвадора након крвавог дванаестогодишњег грађанског рата који је завршен 1992. године. Само током прошле године у обрачунима је убијено више од 1.100 људи.

Када је током једног викенда прошле године у обрачунима криминалаца страдало више од 50 особа, Букеле је дозволио војсци и полицији да користи "смртоносну силу" у борби против банди.

"Најбољи диктатор на свету" 

Откако је на таласу незадовољства традиционалним политичким партијама преузео власт 1. јуна 2019. године, млади и екстравагантни популиста опседнут друштвеним мрежама, који је себе саркастично назвао "најбољим диктатором на свету" и који има скоро четири милиона пратилаца на Твитеру, изазвао је узбуну у међународној заједници нагомилавањем моћи и ауторитарним покушајима да подрива опозицију.

Прошлог марта председникова странка "Нове идеје" освојила је велику већину у скупштини, дајући му полугу моћи да преузме огромна овлашћења и прогура своје контроверзне иницијативе и идеје.

Између осталог, Ел Салвадор је постао прва држава на свету у којој је биткоин проглашен за званично средство плаћања, пошто је Конгрес подржао предлог председника Букелеа.

Иако је у земљи било спорадичних протеста против Букелеовог растућег ауторитаризма, председник Ел Салвадора је ослушкујући незадовољство грађана и користећи паметно и креативно своје налоге на друштвеним мрежама створио рејтинг на којем му завиде председници широм света.

понедељак, 18. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње