Гужва у Јапанском мору - носач авиона, подморнице и маневри
Руске подморнице испалиле су крстареће ракете "калибр" на мете у Јапанском мору, након чега су власти у Токију упозориле на све интензивније маневре руских снага око Јапана, јављају медији у Русији и Јапану. Русија испалила ракете "калибр". Пјонгјанг, наводно, спрема нову нуклеарну пробу.
Руска агенција Тасс јавила је да су пројектили домета 2.000 километара успешно лансирани из две подморнице у Јапанском мору, док су истовцремено јапански извори навели да је у вежби учествовало укупно 15 пловила.
Вежбе гађања у Јапанском мору временски су се подудариле са маневрима морнарица САД и Јапана, у којима учествују бродови америчке Седме флоте предвођене нпосчем авиона "Абрахам Линколн".
Борбена група америчких и јапанских бродова изводи маневре у Јапанском мору после спекулација да би Северна Кореја до краја седмице могла извести нови нуклеарни тест.
Јапански и амерички ратни бродови извели су, у претходна два дана, низ маневара у овом региону по први пут у последњих пет година.
Последњих седмица, руска војска извела је две вежбе око Курилских острва, која су предмет спора између Москве и Токија још од краја Другог светског рата.
Спорна Курилска острва
Острва на граници између Охотског мора и Тихог океана, у Русији позната као Јужни Курили, а у Јапану као "северна територија", предмет су спора две државе још од конца Другог светског рата, када су совјетске снаге заузеле острва Кунашири (руски Кунашир), Еторофу (руски Итуруп), Шикотан и мали архипелаг Хабомаи.
Најновији у серији спорова Јапана и Русије почео је крајем фебруара када је влада у Токију руску офанзиву на Украјину назвала "озбиљним кршењем међународног права" и придружила се казненим мерама које је Запад увео Москви.
Москва је, у контраудару, сврстала Јапан на листу "непријатељских држава" и прекинула преговоре о мировном споразуму између две државе, којим је требало да буду решена питања која су остала отворена после Другог светског рата, укључујући и судбину Курилских острва.
"Русија нема намеру да, у садашњим околностима, настави преговора с Јапаном о мировном споразуму... Немогуће је разговарати о потписивању суштинског документа о билатералним односима са државом која је против Русије отворено заузела непријатељски став и покушава да нашкоди руским интересима", саопштило је крајем фебруара руско министарство спољних послова.
Бивши премијер Јапана Шинзо Абе се од 2012. до 2020. године са руским председником Владимиром Путином састајао двадесет пута, али без значајнијих помака у процесу решавања ових питања.
Абе се надао да ће успети да оживи декларацију коју су тадашњи СССР и Јапан потписали 1956. године, према којој је Москва пристала да задржи два највећа и врати преостала острва.
У сложеној политичкој гимнастици која је уследила, парламенти обе државе ратификовали су овај документ, али је Токио на наговор Вашингтона, касније одбацио декларацију, објашњавајући да би се на тај начин одрекао 90 одсто територије Курилских острва.
После Абеа, премијери Јошихиде Суга и сада Кишида нису успели да иницирају било какав искорак у процесу решавања овог питања.
Курилска острва представљају прилично емотивно питање за владе у Токију, пошто Јапан сматра да је СССР пред крај рата "подло прекршио споразум о ненападању" између две земље, када је Црвена армија протерала Јапанце из Манџурије и са Курилских острва.
Токио сматра да је Црвена армија приграбила јапанска острва након што је цар Хирохито 15. августа 1945. године објавио капитулацију, али Москва те тврдње одбацује, подсећајући да се Јапан предао тек 2. септембра, када је на америчком бојном броду "Мисури" потписана капитулација.
Коментари