Читај ми!

Ванредно стање у Киргистану – хицима из пиштоља на аутомобил бившег председника

У главном граду Киргистана у току је велики протест присталица ривалских политичких струја. На централном тргу престонице одјекнули су пуцњи, јавља Ројтерс. Председник Киргистана Соронбај Женбеков претходно је прогласио ванредно стање у земљи и наредио распоређивање војске у Бишкеку.

Како преносе агенције, супротстављене групе демонстраната сукобљавају се и бацају камење и флаше једни на друге.

Агенција Тас наводи да су се на тргу окупиле присталице некадашњег председника Алмазбека Атамбајева, а да су касније стигле присталице његовог ривала Садира Жапарова.

Стотине присталица Жапарова попеле су се на бину на са које је Атамбајев говорио 10 минута раније, након чега су се зачула два или три хица.

На улице Бишкека изашла је војска, пошто је председник Киргистана Соронбај Женбеков прогласио ванредно стање.

У наредби се не прецизира колико ће војника бити распоређено у главном граду, али им се даје инструкција да користе војна возила и поставе контролне пункове.

Kонвоји војних камиона примећени су у јужним и западним деловима Бишкека, који има око милион становника, пренео је дописник агенције Тас, који се налази на лицу места.

Указом о ванредном стању предвиђа се полицијски час који ће почети вечерас у 20.00 и трајати до 8.00 сати 21. октобра.

Женбеков је раније изјавио да је спреман да поднесе оставку када се оформи нова влада како би окончао немире који су избили након што су присталице опозиције заузеле владине зграде. 

Парламент у суботу о привременим кандидатима за премијера

Kиргистански парламент планира да се састане у суботу како би размотрио привремене кандидате за премијера, као и одлуку председника државе Соронбаја Женбенкова да прогласи ванредну ситуацију у земљи, пренео је локални информативни сајт Акипрес позивајући се на изјаву заменика портпарола Аиде Kасималијеве.

"Законодавно тело планира да се састане у председничкој резиденцији Ала Арча, на периферији престонице", рекла је Kасималијева, јер од рушења претходног кабинета у уторак скупштина није успела да сакупи кворум.

Под притиском више хиљада демонстраната, влада у Киргистану поднела је оставку, а Централна изборна комисија поништила је резултате парламентарних избора одржаних у недељу.

У земљи од 6,5 милиона становника политичка нестабилност је честа, а у последњих 15 година два председника су свргнута у нередима.

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње