Трамп поново запретио: Уколико Европа "удари" на амерички бурбон, царине на европска вина 200 одсто

Ступила је на снагу Трампова уредба о царини од 10 одсто, а од 9. априла стижу и доданте за више од 60 земаља. Неке су већ одговориле контрацаринама, а протекла недеља већ је оцењена као најгора на америчким берзама од 2020. године.

Трамп поново запретио: Уколико Европа "удари" на амерички бурбон, царине на европска вина 200 одсто Трамп поново запретио: Уколико Европа "удари" на амерички бурбон, царине на европска вина 200 одсто

Док берзе у Лондону, Франкфурту и Њујорку бележе губитке, а Кина и друге земље за неколико дана најављују примену контрамера, Трамп тврди да је Кина много теже погођена америчким царинама од 54 одсто, него Америка најављеним кинеским од 34 одсто.

"Они и друге нације, лоше су се понашале према нама. Били смо глупа и беспомоћна 'врећа за ударање', али не више. Послови се враћају у САД. И ми ћемо победити, неће бити лако, али ће крајњи резултат бити историјски", поручује Трамп уз паролу "Учинићемо Америку опет великом".

Аналитичари говоре да је Трамп покренуо "економски Армагедон", да би одлука могла да врати технолошку индустију и берзе 10 година уназад. Кина се жалила Светској трговинској организацији.

Ден Ивс, представник компаније "Wedbush Securities", тврди да су Трампове тарифе најбоља ствар која се икада догодила Кини.

"Кинеска технологија ће напредовати. Америчка технологија је та која је спутана. Мислим да је то најгора грешка политике у последњих 100 година", навео је Ивс.

Критике од Токија преко Берлина, Париза до Отаве

Многе јапанске компаније, посебно из аутомобилског сектора, суочиће се са кризом, а неке и пропасти.

Главни економиста "Infinity LLC" Хидетоши Таширо тврди да ће тарифна политика САД само долити уље на ватру.

"У време високих цена, живот грађана у САД ће постати још тежи. Штавише, под утицајем овакве глобалне трговинске политике, извозна политика ће нестати. Ова тарифна политика је потпуно неразумна за развој глобалне економије, па и за развој саме економије САД", изјавио је Таширо.

Француске виноградаре и око 70 хиљада запослених, брине да ли ће и они бити жртве нових мера јер 97 одсто производње, вредне око три милијарде евра, извозе.

Трамп је већ запретио царинама од 200 одсто на европска вина и жестока пића ако Европа 'удари' на амерички бурбон додатним царинама.

"Ово је као да нам баците хладну воду у лице. То је ударац за целу нашу економију, јер су Сједињене Америчке Државе наше највеће тржиште", каже председник Бироа произвођача коњака Флорент Морион.

Грцима су САД најпре одредиле царину од 17 одсто на брескве, а сада су 37 процената. Ту нема победника, кажу у Атини.

"Пољопривреда чини трећину нашег извоза. Највише су погођене маслине јер их највише извозимо у Америку. Погођени су и млечни производи, медју којима и фета-сир, брескве, вино и мед", говори председник Свегрчког удружења извозника Алкивијадис Калампокис.

Светски медији наводе да владе од Токија преко Берлина, Париза до Отаве - оштро критикују високе царине.

Преносе прогнозе стручњака да ће тарифе вероватно утицати на смањење производње, раст цена и распламсавање глобалног трговинског рата.

недеља, 06. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом