Из министарства одбране Јерменије је саопштено да је у вечерњим часовима седам дронова срушено у области Варденис у Јерменији, преноси портал 1lurer.am.
Рат око Нагорно-Карабаха – могућа интервенција ОДКБ-а уколико се наруши суверенитет Јерменије
Рат око Нагорно-Карабаха наставља се у истом тону – сукобљене стране дају често опречне тврдње о територији коју држе под својом контролом, уз истицање непријатељских губитака у људству и техници.
Министарство одбране Јерменије: Срушено седам дронова
Власти Нагорно-Карабаха: Три новинара повређена током бомбардовања града Шуши
Три новинара су повређена током азербејџанског бомбардовања града Шуши у Нагорно-Карабаху, а један од њих је хоспитализован и налази се у тешком стању, саопштиле су власти региона Нагорно-Карабах, преноси Ројтерс.
Новинар који је у тешком стању је држављанин Русије и уредник руског портала Сегодња.ру, додале су власти.
Један од преосталих повређених новинара је држављанин Јерменије, док други новинар ради за стране медије и није одмах идентификован, казале су власти региона Нагорно-Карабах.
(Ројтерс)
Зас: ОДКБ би могао да интервенише уколико суверенитет Јерменије буде угрожен
Генерални секретар Организације Уговора о колективној безбедности (ОДКБ) Станислав Зас рекао је да би та организација, чија је и Јерменија чланица, могла да интервенише уколико суверенитет Јерменије буде угрожен, известио је Интерфакс, преноси Ројтерс.
Зас је навео да ОДКБ не одобрава потезе које чине Турска и друге земље у сукобу Азербејџана и Јерменије, осим оних који су усмерени на успостављање мира.
Осим Јерменије, чланице ОДКБ-а су и Русија, Белорусија, Казахстан, Киргистан и Таџикистан.
(Ројтерс)
Почели разговори Минске групе са представницима Азербејџана у Женеви
Медијатори ОЕБС-ове Минске групе почели су разговоре о ситуацији у Нагорно-Карабаху са представницима Азербејџана у Женеви, јавила је агенција РИА.
Према једном од чланова Минске групе из Француске, разговори се одвијају на тајној локацији, иза затворених врата, преноси сајт 1lurer.am.
У разговорима учествују представници свих чланица Минске групе коју чине САД, Француска и Русија.
(1lurer.am)
У бомбардовању оштећена Црква Светог Христа Спаситеља
Азербејџанске снаге бомбардовале су Цркву Светог Христа Спаситеља познату и као Kазанчецоц, симбол града Шуши у Нагорно-Kарабаху, преносе јеременски медији.
Власти Нагорно-Kарабаха објавиле су снимке на којима се види да је црква прилично оштећена, наводи Јерменпрес.
Грађена од 1868. до 1887. године црква је седиште епархије Нагорно-Kарабаха Јерменске апостолске цркве.
Висока 35 метара црква је обележје Шушија и Нагорно-Kарабаха.
(Tанјуг)
Ново гранатирање Степанакерта
Азербејџанске снаге поново су гранатирале Степанакерт у Нагорно-Kарабаху.
Kако јавља дописник агенције Тас са лица места, чуло се укупно шест експлозија.
(Танјуг)
Представнци Минске групе са азербејџанским шефом дипломатије у Женеви
Азербејџански министар спољних послова Јеихун Бајрамов састаће се у четвртак у Женеви изасланицима САД, Русије и Француске, док ће се јерменски шеф дипломатије Јерменије Зохраб Мнацакањан у понедељак у Москви састати са званичницима три државе.
(Ројтерс)
Азербејџанско тужилаштво: Од почетка сукоба погинуо 31 цивил
Поред тога, оштећена су 133 цивилна објекта и 928 кућа.
(525.аz)
Још 30 погинулих бораца војске Нагорно-Карабаха
Министарство одбране непризнате Републике Арцах саопштило да је је погинуло још 30 припадника снага безбедности, укупно 350 од 27. септембра када је почео сукоб са азербејџанским снагама.
(Ројтерс)
Јерменија: Оборена два азербејџанска дрона
Министарство одбране Јерменије саопштило је да су оборена два азербејџанска дрона у Нагорно-Kарабаху.
"На јужном правцу фронта уништена су два противничка дрона", написала је портпаролкa министарства одбране Јерменије Шушан Степањан на Фејсбуку, преносе РИА Новости.
(Танјуг)
Пашињан и Алијев кажу да се залажу за прекид сукоба
Премијер Јерменије Никол Пашињан изјавио је да питање Нагорно-Kарабаха не може да се реши насиљем и позвао међународну заједницу да призна независност тог региона у саставу Азербејџана са већинским јерменским становништвом.
Истовремено, председник Азербејџана Илхам Алијев каже да примирје у Нагорно-Kарабаху, где већ 11 дана трају сукоби, не може бити унилатерално.
Пашињан и Алијев дали су одвојене интервјуе за Јуроњуз у којима су изнели међусобне оптужбе о томе ко је одговоран за ескалацију сукоба.
"Примирје не може да се постигне једнострано. То треба да буде билатерална одлука. Поред тога, треба и да се примени на терену", рекао је Алијев.
Према његовим тврдњама, Јерменија је напала њихове војне позиције, инфраструктуру и цивиле, преноси Тас.
С друге стране, јерменски лидер каже да позиција Јеревана остаје иста.
"Питање Kарабаха не може да се реши насиљем. Ниједно решење не може да се постигне насиљем", рекао је Пашињан.
(Танјуг)
Јереван: Одбијен напад, непријатељ се повлачи из Џабрајила
Непријатељ је рано јутрос покушао да нападне у правцу југа, али се после губитака технике и више од 20 погинулих и рањених војника повукао из предграђа Џебрајила, написала је на Фејсбуку портпаролка министарства Шушан Степањан.
(1lurer.am/en)
Баку поново оптужује Јереван за напад на азербејџанска села
У саопштењу се додаје да војска предузима "одговарајуће мере".
(oxu.az)
Јерменски медији јављају да је током ноћи настављено гранатирање престонице Нагорно-Карабаха, Степанакерта.
И поред жестог бомбардовања азербејџанске војске, заменик градоначелника Сурен Тамразјан каже да је између 50 и 60 одсто цивилне популације Степанакерта остало у граду.
Министарство одбране Јерменије саопштило је да су јерменске снаге уништиле три складишта горива оружаних снага Азербејџана, а да је у гранатирању погођена и касарна у којој је било око 200 азербејџанских војника.
С друге стране, Министарство одбране Азербејџана објавило је снимак својих војника како лепе и каче државне заставе у Џабрајилу у Нагорно-Карабаху.
Вожњом аутомобила у колони, "ослобађање" Џабрајила прославило се у азербејџанској престоници Бакуу.
Баку је наставио и са оптужбама да јерменска војска гранатира села на територији Азербејџана.
Јереван негира да је Џабрајил освојен, нудећи као доказ за то наводне сателитске снимке.
Настављају се и дипломатски напори да две стране положе оружје.
Званични Техеран упозорава да би сукоб у Нагорно-Kарабаху могао да ескалира и прерасте у регионални рат.
Ирански председник Хасан Рохани нада се да ће се након вишедневних окршаја на то подручје вратити стабилност, али је и упозорио да је "потпуно неприхватљиво" да гранате и ракете грешком доспевају на иранску територију.
Роханијево упозорење уследило је након извештаја да су минобацачке гранате из Азербејџана грешком погађале погранична села у Ирану.
Председник Азербејџана Илхам Алијев каже да се не сме дозволити да се сукоб у Нагорно-Kарабаху прелије преко граница Јерменије и Азербејџана.
"Упркос артиљеријским гранатирањима са јерменске територије, ми не вршимо никакве ударе на Јерменију, нити се пребацујемо на њену територију иако имамо могућности за то", тврди Алијев.
Нагласио је да Јерменија покушава да укључи европске земље и Организацију уговора о колективној безбедности у спор око Нагорно-Kарабаха, што сматра недопустивим.
Председник Јерменије Армен Саркисјан сматра да Турска не може бити јер је, како напомиње, страна у сукобу.
Саркисјан је рекао да ће његова земља подржати сваку иницијативу која би могла довести до прекида ватре, укључујући посету законодавца из земаља које копредседавају Минској групи главном граду непризнате републике Нагорно-Kарабах.
Пошто је француски председник недавно поручио да је Турска "прешла црвену линију", јер је у Нагорно-Kарабах послала "сиријске џихадисте", министар спољних послова те земље Жан Ив ле Дријан рекао је да се Анкара "војно умешала" на страни Азербејџана у Нагорно-Kарабаху.
Коментари