Насилни протести широм Америке, у 25 градова уведен полицијски час

У 16 америчких савезних држава избили су нереди након смрти Афроамериканца Џорџа Флојда. У 25 градова уведен је полицијски час. Једна особа преминула након упуцавања на протесту у Индијанаполису. Пентагон је спреман за слање војске.

Нереди, обрачуни полиције са демонстрантима, паљење имовине и полицијских аутомобила наставили су се током ноћи широм Сједињених Америчких Држава.

Због тога је у 25 градова у 16 савезних држава уведен полицијски час. Посебне мере на снази су, између осталих, у Лос Анђелесу, Денверу, Мајамију, Атланти, Минеаполису, Синсинатију, Филаделфији, Сијетлу. Од источне до западне обале нема мира након убиства Афроамериканца Џорџа Флојда. 

Ноћас је дошло до сукоба полиције и демонстраната у Лос Анђелесу, Чикагу, Питсбургу и Кливленду, Индијанаполису. Више полицијских возила је запаљено или уништено, а повређено је и неколико учесника протеста, које су полицајци пребили пендрецима.

Према наводима Си-Ен-Ена, током протеста у Индијанаполису упуцане су три особе, од којих је једна преминула. 

Начелник полиције Рендал Тејлор рекао је на конференцији за медије да је међу повређенима и један полицајац.

Припадници полиције су испаљивали гумене метке на учеснике протеста са удаљености мање од метра. Један од најбруталнијих окршаја био је у Минеаполису, одакле су протести и кренули, а жртва је била позната америчка фоторепортерка Линда Тирадо.

Она је остала без једног ока током протеста у Минеаполису, пошто ју је полиција погодила гуменим метком. 

И двочлана новинарска екипа Ројтерса повређена је у том граду пошто су полицајци испалили гумене метке у њиховом правцу.

Камерман Хулио Цезар Чавез рекао је да је полцајац кога је снимао циљао директно у њега.

Лоше је прошла и телевизијска екипа у Луивилу, где је полицајац у пуној опреми за разбијање нереда синоћ током протеста испалио патрон сузавца у телевизијску екипу која је преносила дешавања.

У граду Тампа на Флориди ухапшено је више демонстраната због пљачке, вандализма и бацања каменица и испаљивања ватромета ка полицајцима.

Говорећи о демонстрацијама које су се догодиле у петак, градоначелник Њујорка Бил де Блазио рекао је да док су неки грађани дошли мирно, други су били ту да "подстакну насиље".

Истакао је да су полицајци искусили "ужасне и зле ствари", поручивши да се неће толерисати огромно насиље – нападе на полицајце, полицијске станице и возила.

Са друге стране, осудио је употребу бибер-спреја против мирних демонстранта.

"То је неприхватљиво и морамо да испитамо шта се заиста догодило. Неко ће морати да одговара", рекао је Де Блазио.

Зграда Полицијске управе државе Мизури у граду Фергусону је оштећена и евакусана.

Демонстранти су засули зграду каменицама, циглама и флашама, а уведен је и полицијски час.

Августа 2014. године у Фергусону је у сукобу са полицијом убијен 18-годишњи Афроамериканац Мајкл Браун, што је изазвало масовне протесте.

Стање у Минесоти је на ивици рата, па је гувернер Минесоте Тим Волц наредио најобимнију мобилизацију Националне гарде у историји. Истовремено, Пентагон спрема посебне снаге за помоћ у успостављању реда у држави у којој већ четири дана трају нереди због убиства Џорџа Флојда.  

Нереди у САД трају данима, након убиства ненаоружаног Афроамериканца Џорџа Флојда. Он је преминуо у понедељак пошто су га полицајци везали лисицама, док му је бели полицајац коленом стискао врат.

Полицајац Дерек Шовин је ухапшен и терети се за убиство без предумишљаја.

среда, 25. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње