Насилни протести широм Америке, у 25 градова уведен полицијски час
У 16 америчких савезних држава избили су нереди након смрти Афроамериканца Џорџа Флојда. У 25 градова уведен је полицијски час. Једна особа преминула након упуцавања на протесту у Индијанаполису. Пентагон је спреман за слање војске.
Нереди, обрачуни полиције са демонстрантима, паљење имовине и полицијских аутомобила наставили су се током ноћи широм Сједињених Америчких Држава.
Због тога је у 25 градова у 16 савезних држава уведен полицијски час. Посебне мере на снази су, између осталих, у Лос Анђелесу, Денверу, Мајамију, Атланти, Минеаполису, Синсинатију, Филаделфији, Сијетлу. Од источне до западне обале нема мира након убиства Афроамериканца Џорџа Флојда.
Ноћас је дошло до сукоба полиције и демонстраната у Лос Анђелесу, Чикагу, Питсбургу и Кливленду, Индијанаполису. Више полицијских возила је запаљено или уништено, а повређено је и неколико учесника протеста, које су полицајци пребили пендрецима.
Према наводима Си-Ен-Ена, током протеста у Индијанаполису упуцане су три особе, од којих је једна преминула.
Начелник полиције Рендал Тејлор рекао је на конференцији за медије да је међу повређенима и један полицајац.
Припадници полиције су испаљивали гумене метке на учеснике протеста са удаљености мање од метра. Један од најбруталнијих окршаја био је у Минеаполису, одакле су протести и кренули, а жртва је била позната америчка фоторепортерка Линда Тирадо.
Она је остала без једног ока током протеста у Минеаполису, пошто ју је полиција погодила гуменим метком.
И двочлана новинарска екипа Ројтерса повређена је у том граду пошто су полицајци испалили гумене метке у њиховом правцу.
Камерман Хулио Цезар Чавез рекао је да је полцајац кога је снимао циљао директно у њега.
Лоше је прошла и телевизијска екипа у Луивилу, где је полицајац у пуној опреми за разбијање нереда синоћ током протеста испалио патрон сузавца у телевизијску екипу која је преносила дешавања.
У граду Тампа на Флориди ухапшено је више демонстраната због пљачке, вандализма и бацања каменица и испаљивања ватромета ка полицајцима.
Говорећи о демонстрацијама које су се догодиле у петак, градоначелник Њујорка Бил де Блазио рекао је да док су неки грађани дошли мирно, други су били ту да "подстакну насиље".
Истакао је да су полицајци искусили "ужасне и зле ствари", поручивши да се неће толерисати огромно насиље – нападе на полицајце, полицијске станице и возила.
Са друге стране, осудио је употребу бибер-спреја против мирних демонстранта.
"То је неприхватљиво и морамо да испитамо шта се заиста догодило. Неко ће морати да одговара", рекао је Де Блазио.
Зграда Полицијске управе државе Мизури у граду Фергусону је оштећена и евакусана.
Демонстранти су засули зграду каменицама, циглама и флашама, а уведен је и полицијски час.
Августа 2014. године у Фергусону је у сукобу са полицијом убијен 18-годишњи Афроамериканац Мајкл Браун, што је изазвало масовне протесте.
Стање у Минесоти је на ивици рата, па је гувернер Минесоте Тим Волц наредио најобимнију мобилизацију Националне гарде у историји. Истовремено, Пентагон спрема посебне снаге за помоћ у успостављању реда у држави у којој већ четири дана трају нереди због убиства Џорџа Флојда.
Нереди у САД трају данима, након убиства ненаоружаног Афроамериканца Џорџа Флојда. Он је преминуо у понедељак пошто су га полицајци везали лисицама, док му је бели полицајац коленом стискао врат.
Полицајац Дерек Шовин је ухапшен и терети се за убиство без предумишљаја.
Коментари