Осам деценија од почетка Другог светског рата, Штајнмајер затражио опроштај

У Пољској је, у присуству бројних државника, обележена 80. годишњица почетка Другог светског рата. Председник Немачке Франк Валтер Штајнмајер и његов пољски колега Анджеј Дуда отворили су комеморацију. Штајнмајер је, обраћајући се на немачком и пољском, затражио опроштај од пољских жртава немачке тираније у Другом светском рату.

Церемонија је почела у пољском граду Вјелуњу рано јутрос у 4.40, када су прве нацистичке бомбе пале на Пољску и убиле прве цивиле.

36984869
36984869 Припремила Данијела Цветковић

После минута ћутања, Дуда се захвалио Штајнмајеру на његовом присуству, преноси АП.

Немачки председник је, обраћајући се на немачком и пољском, затражио опроштај од пољских жртава немачке тираније у Другом светском рату.

"Клањам се жртвама напада у Вјелуњу, клањам се пољским жртвама немачке тираније и тражим опроштај", рекао је Штајнмајер на комеморацији.

Дубоко смо захвални за пољску руку пружену у знак опроштаја, навео је немачки председник, преноси АП.

36982340 Обраћање Франк Валтер Штајнмајера Обраћање Франк Валтер Штајнмајера

"Као председник Немачке желим да вас уверим да ми никада нећемо заборавити, увек ћемо ово памтити, желимо да памтимо и преузимамо ову одговорност коју нам је наша историја наметнула", рекао је Штајнмајер.

Пољски председник је рекао да је рат почео ратним злочином, као и да је разорио свет.

"Био је то до тада нормалан свет који је уништен кршењем свих принципа међународног права, Хашке конвенције. То је био ратни злочин. Рат је почео ратним злочином, а историчари тврде да је то урађено намерно. У граду Вјелуњу је требало да се покаже какав ће то бити рат – тотални, без правила, деструктиван. Други светски рат је разорио цео свет", истакао је Дуда.

Премијер Пољске Матеуш Моравијецки и европски званичник Франс Тимерманс обележили су годишњицу на полуострву Вестерплате, где се догодила прва битка Другог светског рата.

36982316 Обележавање 80. годишњицe почетка Другог светског рата у Вјелуњу Обележавање 80. годишњицe почетка Другог светског рата у Вјелуњу

"Био је то колосални геноцид над пољским народом. И материјална штета коју су Пољској нанели Немци је огромна. О томе треба да се говори, да се памти, и треба тражити сатисфакцију", поручио је Морајвецки.

Централна церемонија одржана је у Варшави, а присуствовали су и немачка канцеларка Ангела Меркел, потпредседник САД Мајк Пенс и многи други, наводи АП.

"Сећамо се и Американаца који су се борили за Европу. Америка и Пољска јачају савезништво, а Америка никада неће дозволити да се угрози слобода пољског народа", рекао је Пенс.

Амерички председник Доналд Трамп отказао је свој долазак због урагана "Доријан" који се приближава обалама Флориде. Због обавеза, изостали су и лидери Француске, Велике Британије... 

Позив на церемонију нису добиле ни Русија ни Србија што је, како тумаче аналитичари, чисто политичка одлука. Председник Александар Вучић изјавио је раније да они који су највише страдали нису добили позив.

Медији коментаришу да је позив Москви изостао због руске анексије Крима и њене политике према Украјини. Из Москве је стигао коментар да Пољска тако глуп став одавно није заузела.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
(недеља, 01.сеп.2019 22:28)
anonymous

Odgovor na: Malo pojma imate!!!

Katinska šuma, velite? Ali su se zato Nemci na svojoj polovini Poljske bavili humanitarnim radom i nijednog Poljaka nisu ubili, zar ne?

Para vrti gde burgija neće, u tome je cela stvar.

(недеља, 01.сеп.2019 19:58)
М.

О Пољацима

Зашто Словаци никада не спомињу Споразум са Хитлером из '32. Зашто се не спомиње име Пољског националисте и фашисте којем је Хитлер пар година пред рат дизао споменик у Берлину.
Гдје се прича о Пољској инвазији на Чехословачку?
И нек нас нису звали.

(недеља, 01.сеп.2019 16:58)
ruska salata

Monotono

Meni licno ovo postaje pomalo dosadno. Obelezavanje pocetka, kraja, prvog, drugog. Nekako kao da se ne distanciramo od tih dogadjaja koji bi trebalo da padnu u zaborav a ne da ih svake godine obelezavamo. Nekako kao da se podgreva atmosfera time u ova cudna vremena. Obelezavajte svake pete i svi mirni..

(недеља, 01.сеп.2019 16:04)
anonymous

Rusija

Nisu u Katinskoj šumi zločin počinili Rusi, već Staljin, koji se pre toga takav zločin učinio i u SSSR-u u "čistkama" 30-tih godina prošlog veka nad oficirima pretežno ruske nacionalnoisti.
SSSR nije Rusija.

(недеља, 01.сеп.2019 15:33)
Drmr

Poljska

Nacisticka Nemacka je napala Poljsku 1.9.1939 nije Kaljevinu Jugoslaviju tj.Srbiju sta ste digli buku,nek Poljaci obelezavaju pocetak rata sa njihovim zvanicama,njihova stvar.

(недеља, 01.сеп.2019 15:15)
Светимир

svetibrk@gmail.com

Како је могуће тражити опроштај и извињавати се жртвама.

(недеља, 01.сеп.2019 15:04)
Malo pojma imate!!!

Obnovite gradivo,

kliknite Katinska šuma!

(недеља, 01.сеп.2019 14:29)
anonymous

Poziv

Prestali su da zovu Rusiju i Srbiju, jer su to jedine zemlje koje ne možeš da prodaješ maglu i ispiraš mozak pričama o tome kako treba praštati i zaboraviti i kako su Nemačka i nacisti bitni za svet. Znaju da Rusi i Srbi to ne gutaju (čak i ako naša vlast guta), pa ne žele da gube vreme, a ni da imaju nekoga ko bi mogao da kaže istinu.

(недеља, 01.сеп.2019 14:25)
Ana

Malo istorije

Rusija je takođe napala Poljsku 1939. godine zato nije pozvana.

(недеља, 01.сеп.2019 12:20)
Jovan

bolje

bolje sto nas nisu pozvali nek im dolaze Nemci i nek obelezavaju

Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
недеља, 30. март 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом