четвртак, 23.06.2016, 15:35 -> 18:13
Извор: Бета
Путин: Желимо ближе партнерство са Кином
Руски председник Владимир Путин заложио се, уочи посете Кини овог викенда, за уношење промена у трговину са том земљом и рекао да очекује да ће имати пријатељске састанке са председником Си Ђинпингом о широком броју питања.
Сматрамо се блиским савезницима тако да ћемо увек слушати један другог, а овим мислим да ћемо имати у виду наше узајамне интересе, рекао је Путин у интервјуу за агенцију Синхуа, датом на маргини економског скупа у Санкт Петербургу.
"Две земље успоставиле су стратешко партнерство пре две деценије и потписале Повељу о пријатељству и сарадњи пре 15 година, на снази је више од 20 међувладиних механизама ", ракао је Путин.
Руски председник је истакао да је поверење између две земље достигло висок ниво и да даје чврсту основу за билатералну сарадњу.
"Најважнији задатак у билатералним односима је уношење диверзитета и већег квалитета у трговинским односима, посебно у подстицању сарадње у области високих технологија", рекао је Путин и додао да су две земље предузеле конкретне кораке да побољшају структуре своје трговине.
Осврћући се на спори глобални економски опоравак, регионалну нестабилност, јачање терористичких активности и погоршање животног окружења, Путин је рекао да је сарадња између Русије и Кине на глобалној сцени сама по себи фактор стабилизације међународних односа.
Путин је признао да две стране не могу увек брзо да се сагласе о компликованим питањима, али да се решење увек нађе и да доприноси унапређењу билатералне сарадње.
"Једно од тих компликованих питања је недавно смањење трговинске размене, али то је само привремени пад као последица садашњих тржишних цена неких производа, разлика у девизним курсевима и глобалних привредних тешкоћа", рекао је Путин.
Говорећи о заједничкој руско-кинеској изградњи 770 километара дуге брзе пруге између Москве и Казана, руски председник је изразио очекивање да би то могао да буде почетак широке сарадње две земље у инфраструктури.
Замах у кинеско-руској сарадњи расте, такође, преко Сијеве инцијативе развијања економског пута свиле, преко старих трговинских рута које везују Азију са Европом и Африком.
"На недавном састанку Евроазијске економске уније, свих пет чланица те уније - Јерменија, Белорусија, Казахстан, Киргизија и Русија - изразиле су подршку јачању сарадње са Кином у оквиру те инцијативе", подсетио је Путин.
Преседник Русије је, пак, признао да су недавни проблеми у светској економији утицали на руско-кинеску сарадњу, што је, како је додао, довело до извесног пада у укупној трговинској размени.
"Ми смо, међутим, уверени да је ово привремени феномен који је резултат актуелне ситуације са одређеним производима и курсом. Ипак, успевамо да решимо кључна питања и успевамо да предузимамо кораке за унапређење наше трговинске структуре", напоменуо је руски председник.
Према Путиновим речима, Русија и Кина сарађују у области космо-програма у сфери авијације, али и на изградњи широкотрупног авиона и тешког хеликоптера.
"Сарађујемо на еколошким питањима, и настављамо са великим енергетским пројектима и у области нуклеарне енергије", нагласио је Путин.
Како је додао, руско-кинеска сарадња у области нуклеарне енергије не би требало да буде ограничена само на изградњу нових нуклеарних централа у Кини, већ и на ближу научну и техничку сарадњу.
Путин је истакао и да државна нуклеарна корпорација "Росатом" има велики портфолио поруџбина на кинеском тржишту.
О предстојећој посети Кини, Путин је рекао да очекује да ће имати пријатељске састанке с председником Сијем о широком броју питања "уз узајамно поверење као што смо увек имали".
Председник Русије треба да стигне у државну посету Кини у суботу, што ће бити његова четврта посета Кини од када је на дужност дошао председник Си 2013.
Путин и Си видеће се и неколико дана пре Путиновог доласка пошто су тренутно оба лидера на самиту Шангајске организације за сарадњу која се одржава у Ташкенту, у Узбекистану.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар