УН: Израел главни кривац за патње Палестинаца
Сукоб с Израелом, укључујући окупацију Западне обале и блокаду појаса Газе, главни су узрок палестинске "хуманитарне рањивости", судећи по данас објављеном извештају УН.
Пети годишњи извештај о ситуацији на окупираним палестинским територијама објавио је палестински огранак Канцеларије УН за координацију хуманитарних послова, преносе израелски медији.
Извештај "Изломљени животи" објављен на енглеском, хебрејском и арапском језику представља "свеобухватан преглед основних узрока или покретача хуманитарних повредљивости на окупираним палестинским територијама. Главни узрок је Израел", наводи се у документу.
"Хуманитарне потребе на окупираној палестинској територији и даље се покрећу праксом повезаном са дугом израелском окупацијом и наставком сукоба", пише у извештају и додаје да су други узрок палестинске фракције попут Хамаса и Фатаха које доминарају у Палестинској управи, као и Египат који такође држи Газу под блокадом.
"Овог месеца Палестинци улазе у 50. годину под израелском окупацијом", рекао је председавајући палестинског огранка ОЦХА Дејвид Карден, оценивши да извештај "јасно показује разоран утицај ситуације која се наставља".
Израелски лист Тајмс ов Израел преноси да су палестинске патње најакутније у Гази.
"Патње које су последица непријатељстава 2014. – са близу 90.000 још увек расељених Палестинаца у другој половини 2015, спајају се са осам година дугом блокадом Израела и скоро сталним затварањем прелаза Рафа за путнике од стране Египта и унутрашњим палестинским поделама", наводи се у документу.
Несигурни услови живота расељених девојчица и жена подстичу читав низ брига за заштиту, укључујући повећану изложеност насиљу заснованом на полним разликама.
На Западној обали број погинулих и рањених Палестинаца од стране израелских снага је највећи од када је ОЦХА у 2005. почела да бележи број жртава.
Пораст броја жртава забележен је и међу Израелцима у нападима Палестинаца са Западне обале, а израелски одговори на палестинске нападе ножем оцењени су као претерана употреба силе.
У извештају се посебна пажња поклања јеврејским насељима на Западној обали и насиљу неких јеврејских насељеника против Палестинаца.
Документовани случајеви напада насељеника и насилно одузимање палестинске земље сугеришу да је то често део калкулисаног напора да насељеници потисну палестинске пољопривреднике и да то постану дефакто подручја под израелском контролом.
Иако је број напада насељеника на Палестинце смањен прошле године, број стабала која припадају Палестинцима, оштећених, украдених и посечених – 11.254, у насиљу насељеника је највећи од 2006.
Израелске мере против тероризма такође су критиковане и наведено је да је до краја 2015. године у израелским затворима било више Палестинаца (преко 6.000) него било које друге године од 2010. и више палестинске деце (422) него било које друге године од 2008.
У извештају се тражи да Израел оконча контроверзну праксу административног притвора без суђења осумњичених за тероризам и да се обрачуна с јеврејским насиљем против Палестинаца, као и да оконча блокаду Газе која је означена као колективно кажњавање.
Од исламског Хамаса који влада Газом, захтева се да прекине све нападе на израелске цивиле и цивилне објекте, укључујући све ракетне нападе.
Наводи се да Палестинска управа на Западној обали мора дозволити слободу изражавања и укинути смртну казну на територији коју контролише.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар