Зашто Швајцарци неће безусловни приход
Швајцарци су на референдуму одбили да сваког месеца, до краја живота, од државе примају 2.500 франака месечно, без обриза на то да ли раде или не. Упућени напомињу да за то постоје економски и културолошки разлози.
Грађани Србије кажу да би радо прихватили да до краја живота, без обзира на то да ли раде или не, примају 2.500 франака месечно.
На исто ово питање, Швајцарци су одговорили: "Не, хвала!" Чак 76,9 одсто њих на референдуму је одбило да прима основни безусловни приход од 2.500 франака месечно. Да одбију, сугерисала је и Влада – јер овакав модел изискује додатних 25 милијарди франака годишње, а ризикује да смањи број запослених у слабије плаћеним занимањима. И мимо те рачунице, Швајцарци су показали да су свесни да ништа није бесплатно.
Економски новинар Милан Ћулибрк напомиње да је чињеница да би, да је референдум прошао, швајцарски франак ослабио кад би се делио несебично.
"С друге стане то би значило повећање пореза, јер би грађани знали да би добили новац у леви џеп, али да би морали да га дају из десног џепа. То није никакава алхемија, они то знају", додаје Ћулибрк.
"Не знам шта би се десило у Србији, мислим да би одзив био 150 одсто да се добије било шта само да је џабе", сматра Ћулибрк.
Швајцарски заговорници онога што делује џабе истицали су да је сума од 2.500 франака месечно неопходна за достојанствен живот. Та идеја нове левице у Европи Швајцарцима није блиска – не зато што се рађају са тиме да цене рад, већ зато што њихов рад цени држава, каже социолог Драган Станојевић.
Станојевић наводи да могућност да раде и зараде карактерише швајцарско друштво, као и то да онда тај основни приход није нешто што је потреба већине становништва.
"Јачина економије, стабилност институција, стабилност тржишта рада јесте услов изградње вредносног система у којем се рад цени", поручује Станојевић.
Али, није цела Европа Швајцарска, па ће концепт основног прихода ускоро експериментално почети да примењују Финска и неке холандске општине.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар