Читај ми!

Тим Трамп против тима Харис – кога подржавају амерички спортисти

Као и много пута до сада, спортисти у Сједињеним Америчким Државама били су активни пред председничке изборе, користећи своју популарност да искажу подршку једном од два кандидата. Свесни њиховог утицаја, Доналд Трамп и Камала Харис оберучке су прихватили подршку, укључивши неке од њих у своје кампање.

Тим Трамп против тима Харис – кога подржавају амерички спортисти Тим Трамп против тима Харис – кога подржавају амерички спортисти

Семафор на "Ливајс стадиону" у Сан Франциску показивао је резултат 30:24 у корист домаћих Фортинајнерса, који су у једном од највећих класика америчког фудбала дочекали Каубојсе из Даласа.

На огромном сату су се појавиле четири нуле, чиме је означен крај меча, те је било време за изјаве.

И док је квотербек домаћег тима Брок Парди по глави пребирао мисли и склапао одговор на по ко зна који пут поновљена питања, у кадар се убацио његов саиграч из дефанзиве Ник Боса.

Кратко је погледао у камеру и показао на поруку која је била исписана на његовом качкету, након чега се брзо упутио у свлачионицу. На први поглед, ништа необично.

Међутим, Босин гест узбуркао је америчку јавност која се већ месецима спрема за председничке изборе. На качкету који је ставио у први план, писало је "Make America Great Again", што је слоган републиканског кандидата Доналда Трампа.

Иако Боса – иначе често оптуживан за расизам – никада није крио своју приврженост Трампу, први пут га је директно подржао. Претходно је по уласку у лигу обрисао све објаве са свог X налога у којима је одобравао Трампова гледишта и акције.

Иначе, након споменутог догађаја, Босин дрес је постао најпродаванији у читавом НФЛ-у, али постоји и велика вероватноћа да ће бити кажњен од стране Лиге због непримереног понашања.

Ипак, Боса није једини спортиста који се јавно определио за једног од два кандидата који ће се надметати за улазак у Белу кућу, нити је то преседан у америчкој историји.

Примери из прошлости

Резултати анкете коју су 2023. спровели Вашингтон пост и Универзитет Мериленд, показали су да су амерички грађани подељени по питању тога да ли би спортисти требало да користе своју популарност, како би се бавили политичким и социјалним питањима.

Међутим, резултати такође показују да су спортисти допринели популаризацији многих тема, као што су расизам, родна неједнакост, проблеми са оружјем и права сексуалних мањина.

"Ућути и дриблај", гласила је порука новинарке Фокса Лауре Инграм упућена Леборну Џејмсу, који је у интревјуу за И-Ес-Пи-Ен 2018. године говорио о расизму и одређеним политичким питањима.

Порука је наишла на велику осуду јавности, с тим да Џејмс није први спортиста који се дрзнуо да искаже своја политичка становишта и подржи неког од председничких кандидата.

Легендарни бејзбол играч Бејб Рут је током свог живота у неколико наврата исказивао своју подршку претендентима на Белу кућу. Вудроа Вилсона је називао "својим добрим пријатељем", а позив Херберта Хувера да се укључи у кампању је одбио, због тога што је подржавао његовог противника Ала Смита.

Један од најбољих играча америчког фудбала у историји Џим Браун је 1968. јавно подржао Ричарда Никсона, образлажући своју одлуку "вером у то да ће Никсонова политика бити од највеће користи за црначко становништо у Сједињеним Државама". Неколико година пре него што је преминуо, подржао је и Доналда Трампа.

Бивши квотербек Фортинајнерса Колин Каперник није се јавно определио за страну, али је својим клечањем током интонирања химне пред утакмицу 2016. године разљутио Трампа који је од руководства Лиге тражио да се Каперник суспендује.

Клечање за време интонирања химне био је иначе вид протеста против учесталог насиља над афроамеричким становништвом.

До суспензије није дошло, али ни Каперник после поменутог инцидента више нигде није могао да пронађе посао.

Барак Обама је такође добио велику подршку спортиста приликом својих председничких кампања, а највише су се истакли НБА играчи, предвођени управо Леброном Џејмсом.

Тим Трамп

Осим поменутог Босе, није мали број играча, тренера и власника клубова из различитих спортова који су јавно стали на Трампову страну.

Председник УФЦ-а Дана Вајт учествовао је на митингу у "Медисон сквер гардену", где је најавио бившег председника, док је легендарни кечер и глумац Халк Хоган на нешто креативнији начин исказао своју подршку.

Кикер Канзас Сити чифса Херисон Баткер – посвећени католик и противник абортуса – такође је Трампов присталица, а истог опредељења је и кошаркаш Орландо меџика Џонатан Ајзек.

Бивши играчи Питсбург стилерса Антонио Браун и Ливион Бел су били део Трампових митинга, а некадашњи квотербек Грин Беј пекерса Брет Фавр такође је стао на Трампову страну.

До млађих гласача Трамп био могао да дође и преко Џејка Пола, веома популарног инфлуенсера који је пре неколико година постао боксер и ког ускоро очекује борба са Мајком Тајсоном.

Трампово највеће спортско упориште је управо НФЛ, а уз то га подржава и велики број власника клубова у различитим спортовима, међу којима је и Мирјам Аделсон, прва жена Далас маверикса.

Тим Харис

Највећу подршку када је свет спорта у питању, Камала Харис има у НБА играчима и тренерима.

Већ поменути Леброн Џејмс само је један од многих кошаркаша који су у претходном периоду обукли плави, демократски дрес.

Меџик Џонсон и Крис Пол су такође након Обаме изабрали да подрже Харисову, а исто је урадио и Стеф Кари. То је подстакло демократску кандидаткињу да оформи и кампању под називом "Спортисти за Харисову".

Тренер Голден Стејт вориорса Стив Кер је чак одржао кратак говор на демократском скупу у Чикагу, где је поручио Трампу у Каријевом стилу да ће му после пребројавања гласова пожелети "лаку ноћ".

Тренер Милвоки бакса Док Риверс и његов колега Грег Попович, који предводи Сан Антонио Спарсе, такође су били веома критични према Трампу, подржавши његову противницу.

На страни потенцијално прве жене председнице у историји Сједињених Држава налазе се и ВНБА легенда Кенденс Паркер, као и бивша фудбалерка Меган Рапино.

Рапиноова се у прошлости путем медија и друштвених мрежа често сукобљавала са Трампом, који ју је оптужио да не поштује своју земљу.

Гласање се ближи крају

Иако је утицај спортиста на крајњи исход избора немогуће измерити, јасно је да њихова популарност и тежња људи да се са њима поистовете могу значајно допринети шансама кандидата за победу.

Стога се и у будућности може очекивати наставак овог тренда, који сигурно неће престати након 2024. године.

Грађани Сједињених Америчких Држава данас бирају председника. Око 80 милиона Американаца је већ гласало раније, или поштом, а гледаће се резултати гласања у седам кључних држава – Невади, Аризони, Џорџији, Северној Каролини, Висконсину, Мичигену и – пре свих – Пенсилванији.

Ово су 60. по реду амерички председнички избори, а званични резултати биће објављени 6. јануара 2025. године.

четвртак, 21. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње