Премијер Либије: Нећемо примати протеране мигранте
Председник међународно признате либијске владе Фајез ел Сарај поручио је да његова земља неће примати избеглице које протерује ЕУ.
Фајез ел Сарај је у интервјуу бечком дневнику Пресе рекао да је ситуација са избеглицама у Либији потпуно другачија него у Турској.
"То не може да се пореди. ЕУ треба да нађе начине како да избеглице враћа у њихове домовине. Код нас не могу остати", нагласио је либијски премијер.
Ел Сарај је изразио жаљење што либијска обала бива коришћена од кријумчара људи, додајући да би обала требало да буде место за туризам и трговину, а сада је постала место "смртоносних бродова".
"То са собом носи многе хуманитарне ствари и проблеме. Међутим миграција се не може решити бомбардовањем чамаца, као што се дискутује у Европи", нагласио је премијер међународно признате либијске владе.
Према његовим речима неопходно је наћи решења у земљама порекла избеглица.
Њима су, како наглашава Ел Сарај, потребни политичка, економска стабилност и развој.
"Потребна нам је са ЕУ заједничка визија како би решили проблем", уверен је Ел Сарај.
Истиче да се тренутно са ЕУ воде преговори о обуци обалске страже, као и подршци у чамцима и другој опреми.
Када је реч о хуманитарној страни, указује либијски премијер, постоји помоћ међународне заједнице.
Говорећи о актуелној ситуацији у Либији, Ел Сарај указује да се трупе из читаве земље боре против Исламске државе у Сирту и да је само питање времена када ће та борба бити добијена.
Према његовим речима, победа над Исламском државом је веома важна, пошто влади омогућава контролу над територијом коју је држала та организација, а поред тога сматра да би се тиме ујединили сви Либијци.
Ел Сарај додаје да је Либији потребна помоћ из иностранства у борби против тероризма, али не и војна интервенција, истичући да нису потребне стране трупе у земљи.
Негирао је писање медија да је Либија тражила војну интервенцију додајући да је либијска војска замолила само за логистичку помоћ у виду обавештајних информација, слика сателита и техничку помоћ, а не бомбе.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар