Заштитна клаузула ЕУ за Турску, Украјину, Грузију и КиМ

Земље чланице ЕУ постигле су договор о механизму који би омогућио брзу суспензију визне либерализације одобрене трећим земљама, а одлука је донета у контексту забринутости дела чланица због планиране либерализације виза Турској, Украјини, Грузији, али и територији Косова.

Према заједничком ставу који су усвојили министри унутрашњих послова ЕУ, визни режим би се суспендовао брже него по садашњим прописима у случају да се услови под којима је либерализација одобрена више не поштују.

О овој "заштитној клаузули", коју су предложили Француска и Немачка, а онда преузела Европска комисија, сада ће се преговарати са Европским парламентом.

"Либерализација виза има много предности и за ЕУ и за треће земље, али је у случају свих земаља које имају изузеће виза потребна кочница за хитне случајеве, како бисмо били сигурни да неће бити злоупотреба", навео је холандски министар за миграције Клас Дејкхоф, чија земља председава Саветом ЕУ.

Нови механизам могао би да се покрене и на основу нових разлога, попут повећања броја грађана тих земаља који би остали у ЕУ након истека дозвољеног периода боравка без виза.

Изузеће од издавања виза било би суспендовано и у случају да земља више не поштује своје обавезе у погледу реадмисије својих грађана или непрописних миграната који су прошли преко њене територије пре уласка у ЕУ.

Циљ предлога ових измена је да се смањи забринутост дела чланица ЕУ због најављене либерализације виза не само за Турску, већ и за Украјину, Грузију и Косово.

"То значи скоро 130 милиона људи којима неће бити потребна виза за шенгенски простор, то може да изазове бригу", рекао је један европски званичник.

Европска комисија је 4. маја предложила безвизни режим за Косово и Турску.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 30. октобар 2024.
10° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи