Читај ми!

Нови разговори за нова решења избегличке кризе

Министри спољних послова држава чланица Европске уније источне и централне Европе покушаће да премосте велике разлике у својим политикама према избеглицама, најавиле су дипломате. Председник Европског парламента Мартин Шулц изјавио је да очекује договор чланица ЕУ. У Прагу хитно заседа и Вишеградска четворка.

Мартин Шулц је, уочи ванредног састанка министара унутрашњих послова и правде земаља чланица ЕУ у Бриселу, рекао за немачки радио Дојчландфунк да ће бити дискусије, али да ће се на крају доћи до споразума о плану за расељавање избеглица, преноси Танјуг.

Министарка унутрашњих послова Аустрије Јохана Микл-Лајтнер, поводом избегличке кризе са којом је суочена Европа, предлаже додељивање "ограниченог" азила.

Микл-Лајтнер је, у интервјуу бечком дневнику Естерајх, рекла да је то варијанта о којој треба размислити.

"За то, међутим, потребна је измена закона и одлука парламента. На томе радимо", објаснила је Микл-Лајтнер.

Истиче да њен захтев да се уведе "ограничен" азил, као и за протеривањем избеглица, не представљају промену става.

"Мој став се није променио. Увек сам говорила да се Аустрија придржава Даблинског споразума и да свако мора рачунати да ће бити враћен у једну безбедну земљу", рекла је Микл-Лајтнер.

Коалициони партнер, Социјалдемократска партија (СПО), исказала је отвореност за разговоре о промени закона како би се увела "ограничена заштита" избеглица.

Након три године проверавати да ли још увек постоји разлог за азил био би "искрен сигнал", оценио је министар без портфеља Јозеф Остермајер.

Напомиње да је СПО спремна да подржи захтев министарке и навео да се разговори о томе морају водити у парламенту.

Остермајер сматра да је провера потребе за азилом након три године сврсисходна, јер је према европском праву предвиђено "учвршћивање" боравка и тиме добијање сталног боравка након пет година.

Министри ће други пут у последњих осам дана расправљати о контроверзном плану Европске комисије о релокацији око 120.000 избеглица из кампова у Грчкој, Италији и Мађарској на основу обавезних квота која је одредила ЕК.

Тај план је прошле недеље изазвао жесток отпор групе земаља из средње и источне Европе, које не желе да им Брисел диктира колико ће избеглица примити.

О истој теми у Бриселу ће у среду разговарати и шефови држава и влада, на ванредном самиту који је сазвао председник Европског савета Доналд Туск.

Вишеградска четворка хитно заседа у Прагу

У Прагу се ванредно састају шефови допломатија Пољске, Чешке, Словачке, Мађарске и Луксембурга да ускладе став о прерасподели избеглица и решавању избегличке кризе са којим ће вишеградска четворка изаћи на самит шефова држава и влада Европске уније у среду.

Пољски министар иностраних послова Гжегож Схетина најавио је да ће у Прагу министри вишеградска четворка на састанку са министром спољних послова Луксембурга Жаном Аселборном инсистирати да квоте избеглица за поједине земље не буду аутоматске и обавезујуће.

"ЕУ није настала због тога да неко некога надгласа и да се нешто наметне. Желимо да заједно решимо тај проблем али није могућа прерасподела избеглица који су већ овде зато што ће одмах стићи стотине хиљада следећих",рекао је Схетина пред састанак у Прагу.

Шеф пољске дипломатије нагласио је да није могуће наметати чланицама решења у тако осетљивом питању као што су избеглице и оптужио земље које инсистирају на обавезујућим квотама, као Немачка и Француска, да су недовољно солидарне, а да такво решење уопште није у европском духу.

Словачка и Чешка најавиле су да би могле ЕУ да туже суду уколико им већинским гласањем наметне квоте.

Пољска је за прерасподелу избеглица уз исти услов, да процени сама колико може да прими, поставила још два услова - да прима заиста само избеглице, а никако економске имигранте и да то проверава сама а такође да се обезбеди спољашња граница ЕУ, како избеглице не би масовно и стихијски и даље тражиле азил у Европи.

"Пољска ће примити искључиво избеглице, никако економске имигранте. Неће их бити много. Сигурно мање него 1990-тих година када је Пољска примила 80.000 Чечена", казала је синоћ пољска премијерка Ева Копач у апелу Пољацима да не одбијају избеглице и да не гледају на њихову веру.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи